Karlův most – 5 věcí, které o něm možná nevíte

Karlův most patří oprávněně mezi jeden ze 7 divů České republiky. Shrnula jsem pro vás 5 zajímavostí, které o něm možná nevíte. Pojďte nahlédnout.

5 věcí, které možná nevíte o Karlově mostě
1.

Podle legendy základní kámen stavitelé na přání Karla IV. položili roku 9. 7. 1357, přesně v 5 hodin a 31 minut ráno.  Skutečnost je ovšem jiná. Jediné, co v této chvíli máme doložené z dobových kronik, je rok 1357. Všechno ostatní je legenda, která vznikla daleko později.

Více o legendách o Karlově mostě najdete v této knize pro děti.

2.

Říká se, že Staroměstská mostecká věž je nejkrásnější středověkou věží v celé Evropě. Na první pohled se může zdát, že stojí před Karlovým mostem. Nikoliv. Staroměstská věž stojí na jeho prvním pilíři. Původně stávala volně nad vodní hladinou.

Na věži nepřehlédněte sochy Karla IV. a jeho syna Václava IV. – věrně odrážejí jejich podobu. Vznikly brzy po Karlově smrti a ještě za života jeho syna. Originály jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea.


3.

Karlův most je jediný most, který se dostal hned na 2 české mince. Najdete jej na současné pětikoruně a padesátikoruně.

4.

Má své vlastní muzeum, které nemůžete minout na Křížovnickém náměstí. Podrobnosti o návštěvě a expozicích – TADY! Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Pracovní listy pro děti v každé věkové kategorii na téma Karlův most jsou zdarma ke stažení – TADY!

Nejen školáky zaujme i expozice Praha Karla IV. – středověké město v domě U Zlatého prstenu. Pojďte nahlédnout – tady!

5.

Jedná se o nejstarší most v Praze, nikoliv však v České republice. Nejstarším mostem v České republice je Kamenný most v Písku.

6.

Karlův most je nejen vzácnou historickou památkou, ale zároveň také neobvyklou galerii soch a sousoší, které vyprávějí zajímavé příběhy o naší historii.

V nápisu na podstavci některých soch nám sochařští mistři zanechali vzkaz. Podívejte se pozorně a vypište si výrazně větší tiskací písmena. Jedná se o římská čísla. Seřadíte-li je od největšího po nejmenší, zjistíte datum vzniku sochy.

Další tipy na šifrovačky zdarma – najdete TADY!

Například u sochy svatého Mikuláše Toletinského najdete zvýrazněna tato písmena:
I, D, L, I, V, M, C,L, I. Rok vzniku je tedy: MDCLLVIII, tj. 1708. Originál z roku 1708 je uložen na Vyšehradě.

Najdete další? Sdílejte fotku na Instagramu a označ #prazskezkratky.

Chcete další tipy, co ukázat dětem na Karlově mostě? Sledujte náš Instagram nebo hastag  #karluvmostsdetmi, kde pravidelně najdete inspiraci, co určitě nemůžete na Karlově mostě s dětmi přehlédnout.

Více tipů pro procházku na Karlově mostě s dětmi:

Staroměstská mostecká věž ✓Nejdelší lev v Praze ✓Karlův mostJak si správně přát na Karlově mostěSvatý Václav na Karlově mostě

Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Vyšehrad s dětmi ✓Po stopách Golema ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Národní muzeum ✓V Praze pro děti zdarma

Karlův most