Příběhy z Prahy pro děti

Nejen naučné knihy o Praze, ale i příběhy odehrávající se v Praze mohou děti motivovat k výletu do Prahy. Možná právě díky nim budete hledat jeden dům na Letné, tajnou uličku či průchod. Pojďte nahlédnout do našeho pravidelně aktualizovaného seznamu dětských knih o Praze.

PŘÍBĚHY PRO DĚTI ODEHRÁVAJÍCÍ SE V PRAZE

Věková kategorie je pouze orientační, záleží především na čtenářské zkušenosti dítěte.

 ►  ►  ► Pro děti ve věku 4 – 8 let

Dům č. 226 je velkoformátová kniha plná nádherných ilustrací Andrey Tachezy. Napsala ji Jana Šrámková, od které se nám už líbí Kolala petřínská.

Dětské knihy o Praze
Více info – TADY!

Vyprávění o domě na Letné od jeho postavení až do dnešních dnů, o tom, s čím si prababičky hrály a jak jezdili dědečkové na prázdniny.

Kam běží modrá liška? Na Kampu! Zavede nás do starobylých domů a paláců, zšeřelých tajemných zákoutí, nádvoří a zahrad. Kniha vypráví čtyři pohádkové příběhy, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období.

O Praze pro děti: Dětská kniha o Praze - Kam běží modrá liška
Poslední kusy – TADY!

Výpravy s paní Komínkovou je vyprávění o neobyčejných prázdninách, které prožije beskydské děvčátko u svých příbuzných v Praze. Kniha je staršího data, ale v antikvariátech i v knihovně je v nabídce.

Veverka a myška v Praze je komiksový příběh dvou zvědavých kamarádek. Vydaly se za babičkou do Prahy a krásy města objevují s cestovní kanceláří pana Havrana. Obletí s ním nejvýznamnější pražské památky, a protože Havran umí krásně vyprávět, stane se z poznávání dějin a architektury úžasné dobrodružství a často i velká legrace. Cestovatelky na vlastní kožíšky zažijí, jak lidé kdysi bydleli a pracovali (navštíví třeba alchymistickou a sochařskou dílnu), a poslechnou si tajuplné příběhy z dávných časů.

Dětská kniha o Praze: Veverka a Myška v Praze
Ukázka z knihy: TADY!

O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj je poetická pohádka s výjímečnými ilustracemi Barbary Wagner.

dětská kniha o Praze
Pouze v knihovnách či antikvariátech.

Áďa spadla do kanálu vypráví příběh zvídavé Ádi, myšáka Emana a racka Fera. Spolu s nimi se vydáte na pouť starou Prahou a poznáte tajemství mnoha známých míst.

O Praze pro děti - dětská kniha o Praze - Áďa spadla do kanálu
Kniha přímo od nakladatelství – TADY!

Malostranská psí zima je pohádkové vyprávění tří holek, dvou psích a jedné kočičí, o dobrodružstvích, které zažili v Praze na Malé Straně.

O Praze pro děti: Dětská kniha o Praze - Malostranská psí zima
Skladem v e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Chystáte-li se s dětmi do Národního muzea, pak rozhodně nevynechejte tuto knihu. Představí dětem svět, který běžnému návštěvníkovi zůstane utajen a zároveň je zásadně motivuje k návštěvě Národního muzea.

Kam vPraze s dětmi: Národní muzeum
Více o knize u nás na webu – TADY!
►  ►  ► Pro děti ve věku 9 až 15 let

Dvojčata Lí a Ráďa se právě přistěhovala do Prahy a cítí se zde trošku ztraceně. Když potkají ducha Zachariáše, který jim nabídne, že je Prahou provede a seznámí je s historií, mají velkou radost. Kdyby je tušili, že součástí Zachyho průvodcovských služeb bude i osobní setkání s dalšími pražskými strašidly a duchy známých osobností! Inspirujte se příběhem a sami navštivte strašidelná místa pražská!

Příběhy o Praze pro děti: Zachariáš a tajemství stříbrných tenisek
Více o knize na webu Pražských zkratek – TADY!

Zločin na Starém městě pražském je detektivní příběh, který nezachycuje jen složité pátrání, ale i život dodnes oblíbeného a uznávaného Jakuba Schikanedera (1855-1924), jehož známým obrazem je právě Vražda v domě.

Neméně zajímavé jsou i reálie jeho doby – výzdoba Národního divadla, zakládání a existence vlasteneckých spolků a časopisů, vznik „národní“ literatury atd. Čtenář tak pozná hlavní představitele kultury jako lidi s chybami a nedostatky, ovšem i jako ty, kteří neobyčejnou vůlí, talentem a nadšením pracovat pro vlast překročili vlastní stín.

Ukázku z kniha najdete – TADY!

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu.

A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při tom musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.

Nyní akční cen 215 Kč – TADY!

Druhý díl se jmenuje Prašina – Černý Merkurit. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti?

Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.

dětská kniha o Praze
Nyní akční cena – TADY!

Sám v muzeu je komiks o nejúžasnějších exponátech českých muzeí. Když pan vrátný zavře muzeum a vydá se na obhlídku, potkává nejen prostořekou uklízečku Blaženku, ale i nečekané návštěvníky. Jsou to historické osobnosti spojené s některým vystaveným exponátem, jehož napínavý příběh nám vylíčí.

dětská kniha o Praze
Ukázka z knihy – TADY!

Ztraceni v rudolfinské Praze je gamebook, který je určen mladším školním dětem. Vypráví napínavý příběh dvou současných dětí, Vojty a Klárky, které se nedopatřením dostanou do minulosti a ocitnou v Praze Rudolfa II. Kniha kombinuje čtení s logickými úkoly, jejichž splnění posouvá děj dopředu. Děti se přirozenou zábavnou formou dozvídají informace z české historie a poznávají Prahu z trochu jiného úhlu.

dětská kniha o Praze
Více info – TADY!

Ačkoliv jen část příběhu 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo se odehrává v Praze, rozhodně je škoda ji minout. Dobrodružný příběh doplňují fakta a zajímavosti z velkých dějin i každodenní reality první republiky.

dětská kniha o Praze
Ukázka z knihy: TADY!