Nejkrásnější mapa Prahy

Plánujete výlet s dětmi do Prahy? Víte, že děti jsou schopny číst z mapy a porozumět jí už v předškolním věku? Mapa Prahy, která je pro děti zajímavá a přináší jim na první pohled nové informace, vám pomůže naplánovat trasu společně s dětmi. Pojďte zjistit, které mapy Prahy jsou ty nejlepší pro rodiny s dětmi. Přidala jsem i tip na mapu Prahy pro děti, která je připravená ke stažení zdarma.

Rodinný výlet do Prahy: Nejkrásnější mapa Prahy

Autorem nejkrásnějších map Prahy je Tomáš Rygl, který připravil 2 mapy v Prahy v různých jazykových verzích. Neméně zajímavá je i jeho panoramatická mapa Karlova mostu i publikace o Zlaté uličce.

Praha – panoramatická mapa středu města

Kreslená panoramatická mapa středu Prahy zachycuje nejfrekventovanější historické části města – v plném rozsahu Pražský hrad a Hradčany, Malou Stranu a Staré Město, větší část Nového Města a část Smíchova.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti

Z druhé strany mapa zobrazuje nejvýznamnějšími památky Prahy – např. baziliku sv. Jiří, Týnský chrám, Staroměstskou radnici, Staronovou synagogu, Královský letohrádek, Trojský zámek, chrám sv. Mikuláše, Národní divadlo, Obecní dům a Vyšehradský kostel. V průvodci jsou také detailní kresby Zlaté uličky, orloje, korunovačních klenotů, Karlova mostu, Vrtbovské zahrady a Tančícího domu.

Mapa je srozumitelná i začínajícím čtenářům, umožňuje tak naplánovat trasu procházky společně s dětmi.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti

Tip: Každý člen rodiny si vybere 3 místa, které chce během výletu do Prahy navštívit. Označte si je na mapě třeba malou samolepkou. Společně s dětmi zvažte nejkratší cestu mezi jednotlivými body.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti
Akční cena v eshopu Pražských zkratek – 95 Kč – TADY!

Praha – velká panoramatická mapa Prahy

Tato mapa podrobně zobrazuje širší centrum Prahy. Je vhodná pro rodiny s dětmi, které plánují více než jednodenní výlet do Prahy.

Panoramatická mapa širšího centra Prahy rozšiřuje záběr předešlé mapy historického centra o další čtvrtě vzniklé na místech historických předměstí – na severu zobrazuje větší část Dejvic, meandr Vltavy s Holešovicemi a Trojou, část Libně a Vysočan. Na východě navazují především čtvrti vzniklé během 19. století – Karlín, Žižkov, Vinohrady, Vršovice, Nusle. Na jihu záběr mapy rámuje část Pankrácké pláně se současnou moderní zástavbou, na pravém břehu Vltavy jižní část Nového Města s Vyšehradem. Mezi levým břehem a západním okrajem mapy je větší část Smíchova a čtvrtě jako jsou Radlice, Košíře, Břevnov a Střešovice.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti

Obrazový průvodce obsahuje kresby a popisy 132 památkových objektů znázorněných v záběru mapy a orientační plánek pražského metra.

Tip: Po procházce zkuste nechat děti zaznačit do mapy trasu, kterou jste prošli. Společný slovní popis pomůže dětem zrekapitulovat nejen trasu, ale i samotné zážitky výletu do Prahy. Z výletu se tak nestane informační smršť, ze které si děti zapamatují jen to, že byli v Praze.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti
Akční cena v eshopu Pražských zkratek – 125 Kč – TADY!

Mapa Karlova mostu

Stejného autora jako předchozí dvě mapy Prahy má i panoramatická mapa Karlova mostu. Nezabere žádné místo navíc, ale na poměrně malém archu vám poskytne řadu informací o Karlově mostě.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti
V e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Neméně zajímává je i publikace Zlatá ulička a alchymisté v rudolfinské Praze, které detailně rozebírá vznik domků v uličce, činnost alchymistů, kteří v rudolfinské době využívali ke svým bádáním a pokusům nedalekou hradební věž zv. Mihulka.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapa Prahy - O Praze pro děti

Průvodce dává nahlédnout do vyobrazení z tajných rukopisů, alchymistických symbolů a náčiní. Ve středu brožury je nákres kompletních fasád domků mezi Bílou věží a Daliborkou s popisy historie jednotlivých staveb. Bohužel náklad je zcela vyprodán, možná budete mít štěstí v antikvariátu.

Mapa Staroměstského náměstí pro děti

Nejkrásnější mapu Staroměstského náměstí srozumitelnou pro děti obsahuje kniha S Orlíkem Prahou – Staroměstské náměstí. Kniha, plná příběhů ze staroměstské historie, je vhodná pro děti ve věku 6 až 13 let. Součástí knihy je i pracovní sešit, který obsahuje pátrací hru.

O Praze pro děti: nejkrásnější mapa Prahy - Staroměstské náměstí pro rodiny s dětmi
Kniha už je zcela vyprodaná – půjčit si ji můžete v knihovně.

Mapa Prahy pro děti zdarma

Mapu Prahy pro děti najdete v brožuře Tajemstvi zlatých makovic a dvanáct dalších pražských zajímavostí, kterou vydalo Prague City Tourism. V infocentru byla jednu dobu možnost získat ji zdarma, na odkazu pod fotkou si ji můžete prohlédnout i stáhnout.

Kam s dětmi v Praze: Nejkrásnější mapa Prahy pro rodiny s dětmi
Ke stažení zdarma – TADY!
Další tipy pro procházku Prahou:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Nejkrásnější samolepky o Praze najdete v e-shopu Pražských zkratek.
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý měsíc rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti. Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze!

Napsat komentář