Plánujete výlet s dětmi na Vyšehrad? Pojďte se inspirovat, shrnuli jsme ve zkratce ověřené tipy pro rodiny s malými i většími dětmi. Vyšehrad může být cílem rodinného výletu v každém ročním období a vždy můžete spolu s dětmi objevit „něco“ nového. Nevěříte? Pojďte zjistit, proč potřebujete na procházku na Vyšehrad svíčku, zápalky i čelovku.
Ověřené tipy pro procházku na Vyšehrad s dětmi
Mapa Vyšehradu pro děti zatím neexistuje, ale velkým pomocníkem při plánování trasy může být aplikace Skryté příběhy.
ŠIFROVAČKA ZDARMA PRO DĚTI: SKRYTÉ PŘÍBĚHY NA VYŠEHRADĚ
Skryté příběhy je aplikace do telefonu, která zdarma nabízí tyto trasy na Vyšehradě:
Kosmasovy ženy – Rok 1120 | Praha | délka 1.2 km | 7 zastavení | trvání 1h
Trasa je příjemnou procházkou po nádherném areálu Vyšehradu, od Leopoldovy brány, přes Vyšehradské sady, ke kostelu sv. Pavla. Podrobnosti najdete TADY!
Výbuch Vyšehradu – Rok 1744 | Praha | délka 1.4 km | 6 zastavení | trvání 0.75h
Od Sokola Vyšehrad trasa poměrně rychle vystoupá, ale větší část trasy tvoří rovina v areálu vyšehradské pevnosti. Podrobnosti najdete TADY!
Jedlička ozařuje – rok 1895 | Praha | délka 2.2 km | 6 zastavení | trvání 1.5h
Půjdete na Vyšehrad zadem, krásnými místy, na která měl Rudolf Jedlička veliký vliv. V Podolí u řeky postavil obří sanatorium, z něhož je dnes porodnice, a na Vyšehradě založil supermoderní Ústav pro tělesně postižené děti. Podrobnosti najdete TADY!
Sametová revoluce – rok 1989 | Praha | délka 5 km | 11 zastavení | trvání 2h
Trasa přesně kopíruje studentský pochod, který 17. listopadu roku 1989 vedl z Albertova na Slavín na Vyšehradě a poté dolů na nábřeží a na Národní třídu. Doplňuje ji pak cesta na Staroměstské náměstí. Podrobnosti najdete TADY!
Tato poslední trasa jen prochází Vyšehradem v rámci jednoho stanoviště. Je vhodná pro zdatné chodce, pro mladší školáky může být náročnější, neboť jednotlivá stanoviště jsou od sebe příliš vzdálená.
Další tipy na šifrovačky pro děti zdarma v jiných částech Prahy najdete na tady!
NEJKRÁSNĚJŠÍ HŘIŠTĚ V PRAZE
Dřevěná hřiště jsou v Praze spíše výjimkou a počet hřišť, která mají svůj příběh můžete spočítat na prstech jedné ruky a ani nepotřebujete všechny prsty.
Hřiště Ze starých pověstí na Vyšehradě bez zaváhání můžeme označit za jedno z nejkrásnějších dětských hřišť v Praze.
Potkáte zde Bivoje s kancem na zádech, Přemysla, sestry Kazi, Tetu a Libuši, praotce Čecha a chrabrého zemana Horymíra. U jeho sochy si můžete vyzkoušet „Horymírův skok“ z hradeb, ovšem bez koně.
Tip na knihu pro děti: Obrázky z českých dějin a pověstí
NEJSTARŠÍ A NEJVĚTŠÍ ROTUNDA V PRAZE
V blízkosti dětského hřiště najdete nejstarších rotundu v Praze – rotundu sv. Martina. Je nejen nejstarší, ale i největší v Praze, neboť její průměr dosahuje 6,5 metrů.
Spolu s dětmi můžete hledat v její fasádě dělovou kouli (napravo od okna), která připomíná pruské ostřelování v roce 1757.
ČERTŮV SLOUP
Pověstmi opředený Čertův sloup, na tři kusy rozlomený nechte děti pořádně prozkoumat. Třeba rozluští tajemnou šifru uvnitř.
Pověst má několik variant, ale hlavní postavou je vždy vyšehradský kněz, který se snaží zachránit ze spárů ďábla buď svou vlastní duši, nebo duši jiného nešťastníka, který se peklu upsal. Sloup sem dopravil prý sám ďábel, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.
Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm.
BAZILIKA SV. PETRA A PAVLA
Právě věže chrámu sv. Petra a Pavla jsou viditelné zdaleka a na dalších toulkách Prahou budou děti moci bezpečně určit, kde se Vyšehrad nachází. V jakých letech proběhla přestavba do dnešní podoby můžete zjistit z mozaiky v dlažbě před chrámem.
Uvnitř baziliky se nachází vyšehradský poklad, který obsahuje cenné monstrance, kříže, mešní kalichy, obrazy a také úlomek kosti z lopatky sv. Valentina, patrona všech zamilovaných. Na stěně levé boční lodi zůstala zachována barokní malba domnělého vzhledu Vyšehradu z roku 1420, která současně zachycuje i pověst o čertově sloupu.
V zimních měsících, když se brzy stmívá, doporučujeme procházku na Vyšehrad s dětmi i za tmy. Nezapomeňte čelovky!
AŽ SE DĚTI ZEPTAJÍ: Co je to bazilika? Z církevní hlediska jde o významný kostel, kterému je tento čestný titul udělen. Z architektonického hlediska je to vícelodní kostel, jehož hlavní loď je vyšší než lodě boční a má vlastní okna nad střechami bočních lodí.
VYŠEHRADSKÁ ZVONKOHRA
Každou celou hodinu Vyšehrad rozezní zvonkohra (od 11,00 do 21,00), která se zapíná vždy pár minut před celou hodinou, aby její konec byl právě v celou a nekryl se s odbíjením času. Zvonkohra ukrývá 14 zvonů, které hrají podle nastavení 44 skladeb. Večer jako poslední vždy zazní ukolébavka.
MYSLBEKOVY SOCHY NA VYŠEHRADĚ
V blízkosti baziliky sv. Petra a Pavla, ve Vyšehradských sadech najdete 4 sousoší na motivy českých pověstí. Seznámíte-li děti s pověstmi o kněžně Libuši nebo o Ctiradovi a Šárce předem, nebude problém určit alespoň dvě z nich. Nově instalované cedulky ověří nejen správnost vaší domněnky, ale pomohou i určit ostatní sousoší.
Pověsti na Youtube: Dívčí válka (Ctirad a Šárka), Dějiny udatného národa českého – Báje
NEJKŘIVĚJŠÍ ZEĎ V PRAZE
Na Vyšehradě najdete i nejkřivější zeď v Praze. Vede od kostela sv. Vavřince podél ulice Soběslavova a ohraničuje kapitulní zahrady.
VYŠEHRADSKÝ HŘBITOV
Vyšehradský hřbitov najdete hned vedle baziliky sv. Petra a Pavla. Je zde pochováno na 600 významných osobností – spisovatelů, vědců, básníků, výtvarných umělců, skladatelů, herců, lékařů, politiků aj.
Svíčka a zápalky se mohou hodit. Spolu s dětmi zavzpomínejte alespoň na jednu českou slavnou osobnost. Informační cedule ihned u vchodu Vám pomůže najít cestu.
DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ PRO DĚTI NA VYŠEHRADĚ
Nedělní procházku můžete spojit s programem ve Starém purkrabství. V neděli odpoledne zde bývá divadelní představení nebo jiná akce pro děti.
LABYRINT NA VYŠEHRADĚ
Vyšehradský labyrint byl vyroben neznámým autorem v roce 1997. Najdete jej na asfaltovém parkovišti mezi Starým a Novým proboštstvím.
Největší šanci si jej celý projít máte brzy dopoledne během víkendových dnů.
Kudy kam v labyrintu si můžete předem zkusit doma. Zdarma je připraven k vytištění na odkazu pod obrázkem.
VYŠEHRAD S DĚTMI: PRAKTICKÉ TIPY
Kam na svačinu?
Ta kavárnu najdete při příchodu od metra ještě před vstupem na Vyšehrad. Je to bezbariérová tréninková kavárna v areálu Jedličkova ústavu na ulici Na Topolce 1b. Je zde krásný velký dětský koutek. Pozor, je otevřena jen ve všední den.
Z opačné strany najdete Kavárnu Čekárna, a to konkrétně ve Vratislavově 30/8 na Praze 2. Jejich útulná zahrádka ve vnitrobloku je zejména v létě příjemnou oázou klidu a stínu. Ihned naproti přes ulici, nakoukněte do knihkupectví nakladatelství Meander. Právě zde vycházejí v edici Pražské legendy útlé dětské knihy příběhů ze staré Prahy a z historie českých zemí. Některé z nich najdete i v nabídce e-shopu Pražských zkratek.
Veřejné toalety na Vyšehradě
- U Leopoldovy brány (u občerstvení), denně od 10.00 do 20.00
- V Hospůdce na Hradbách podle otvírací doby.
- U kostela denně od 10.00 do 18.00
Dětské hřiště
Kromě již zmíněného dětského hřiště přímo na Vyšehradě, zvažte odchod z Vyšehradu směrem na Výtoň. Najdete zde nejen velké hřiště pro malé i velké děti, jehož součástí je i veřejná toaleta. V létě zde funguje mlžítko.
Školkové děti ocení i menší dětské hřiště v ulici Vratislavská, kromě pískoviště a houpačky zde najdete i Šemíka.
Kudy na Vyšehrad s dětmi?
Nejjednodušší trasa pro rodiny s kočárkem je od stanice červeného metra Vyšehrad. Pojedete-li ze směru Háje s kočárkem, POZOR! stanice metra z této strany není bezbariérová. Nejjednodušší je přejet o jednu stanici dál, přestoupit na metro zpět na Vyšehrad. Ve směru z centra už žádné schody nekomplikují příchod na Vyšehrad. Nechcete-li se vracet stejnou trasou, sestupujte směrem na Výtoň.
Naopak rodiny s pokročilými chodci ocení začátek procházky na zastávce Na Výtoni. Začínají zde nejen Skryté příběhy, ale v Pure Gelato můžete zahájit výlet nejlepší zmrzlinou v Praze.
Ať už začínáte nebo končíte výlet na Vyšehrad na Výtoni nepřehlédněte zde zvláštní hodiny stojící na vltavském nábřeží, nedaleko hřiště. Jsou zde už 112 let.
Je to limnigraf, který měří vodu ve Vltavě.
Až ověříte celkový počet ciferníků, zjistěte jakou zvířecí hlavu má korouhvička na kopuli.
Hledáte další inspiraci, kam vyrazit s dětmi v Praze? Inspirujte se v našem e-magazínu LÉTO V PRAZE.