Po stopách Golema s dětmi

Kdo to byl Golem, kterého dle pověsti zhmotnil slavný rabín Löw? Opravdu existoval ochránce pražských Židů? A pokud ano, kde on a jeho stvořitel vlastně žili? Pojďte se spolu s dětmi na krátkou procházku po stopách pražského Golema.

Před procházkou si můžete legendu o Golemovi připomenout příběhem na YouTube, v knize, virtuální realitě nebo stolní únikovou hrou.
Dějiny udatného českého národa: Golem
Semafor – Suchý & Šlitr – Golem
Kniha pro děti: Tajemný Golem
Golem VR – dobrodružství ve virtuální realitě
Stolní úniková hra Golem

Legenda o Golemovi

Legenda o Golemovi je jednou z nejznámějších pražských legend. V židovské mystice golem znamená oživená bytost, která nemá vlastní vůli a doslovně plní příkazy svého pána. Většina lidí si jej představuje jako oživenou sochu s podobou člověka, ale může být však i jiná.

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky
Golema můžete dnes potkat ve virtuální realitě – TADY!

Nejznámější je u nás jeho podoba z filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Jejím autorem je sochař Jaroslav Horejc. Pro malé děti je přijatelnější podoba ztvárněná v knize Tajemný Golem od Lucie Seifertové.

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky
Rabín Jehoda Löw ben Becalel

Pražský Golem má podobu člověka a podle legendy jej stvořil rabín Jehoda Löw ben Becalel, nazývaný Maharal. Rabi Löw žil v Praze na přelomu 16. a 17. století, tj. v době vlády Rudolfa II.

Podle legendy Golema stvořil z hlíny. Tato socha se dala oživit vložením tajemného šému – svitku. Pro toho, kdo mu do úst šém vložil, pak Golem pracoval a poslouchal jeho příkazy.

Procházku začněte na Mariánském náměstí. Zde kromě sochy pražského Darth Vadera najdete i sochu rabína Löwa.

Šifrovačka pro děti zdarma: Skryté příběhy
Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky

Máte-li dostatek času (cca 1 hod.) právě tady začínají Skryté příběhy – trasa Golemovo řádění. Je dlouhá 2,3 km a má 8 zastávek. Bližší informace najdete TADY!

Nemáte-li ještě děti ve věku vhodném pro tuto aplikaci, nevadí. Pokračujte do Maiselovy ulice a hledejte podobiznu Golema v dlažbě.

Maiselova ulice je jednou z ulic městské části Josefov. Dříve se téhle části Prahy říkalo Židovské město.

Dům rabi Löwa stával na rohu ulice Maiselova a Pařížská. Stejně jako většina domů byl později zbořen, jeho domovní znamení je ve sbírkách Městského muzea. V místech, kde se jeho dům nacházel můžete najít nejen repliku domovního znamení, ale i pamětní desku.

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky
Místo, kde žil rabi Löwa najdete v Široké ulici.
Pražská nej: Nejneobvyklejší hodiny v Praze
Nejneobvyklejší hodiny v Praze

Pak pokračujte dále rovně Maiselovou ulicí, která vás dovede ke Staronové synagoze. Cestou nepřehlédněte hodiny na bývalé židovské radnici.

Ty na věžičce jsou klasické s římskými číslicemi, zatímco hodiny ve štítu nad bočním průčelím zdobí čísla hebrejské. A protože hebrejské písmo se čte zprava doleva, pohybují se ručičky v obráceném směru. Čas tak měří vlastně pozpátku. Navíc menší ručička ukazuje minuty, větší pak hodiny.

Podle jedné verze legendy by se na půdě Staronové synagogy měl nacházet tajemný golem. Pozor, zákaz vstupu na půdu synagogy stále platí. Údajně jej porušil v 18. století rabín Ezechiel Landau, které ho na půdě něco hodně vystrašilo. Nikdy o tom pak už nemluvil. Dalšími výzkumníky byli E. E. Kisch roku 1920 a v roce 1984 záhadolog Ivan Meckerle. Ani jeden z nich nic nenašel. Nenašli Golema ani důkaz, který by potvrzoval jeho existenci.


O Praze nejen pro děti: Tričko s motivem Golema
Dětské tričko s motivem Golem najdete – TADY.
Nejstarší synagoga v Praze

Staronová synagoga je nejstarší funkční synagogou nejen v Praze, ale i v Evropě. Stojí tady už od roku 1270. Byla postavena za vlády Přemysla Otakara II. a je úzce spojena s osobností rabína Löwa.

Jedna z mnoha legend říká, že synagogu přinesli do Prahy andělé přímo z Palestiny. Ti židům nakázali, že synagoga musí po staletí zůstat stále stejná.

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky


Uvnitř synagogy je velká židle, na které nikdo nesmí sedět. Podle legendy na ní sedával rabbi Löw. Říká se, že kdo by se na ni odvážil sednout, do roka zemře. Všechna sedadla v synagoze navzdory pověsti však pocházejí z 19. století.

Synagogu je třeba obejít až k Pařížské ulici, jen odtud můžete spatřit schody na půdu, kam údajně rabín Golema odvedl a znehybnil ho. Nezdá se vám, že schody začínají na půdu příliš vysoko?

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky

Pokračujte ulicí U Starého hřbitova, dojděte až na ulici 17. listopadu. Malým okénkem můžete náhlednout na Starý židovský hřbitov, který je unikátní památkou světového významu. Prostřednictvím nápisů a symbolů vytesaných na náhrobcích je důležitým zdrojem informací o životě v Pražském ghettu.

Kam s dětmi v Praze: Po stopách Golema - Pražské zkratky

Pohřben zde byl i rabi Löwa. Legenda vypráví, že nezemřel docela, že sedí ve své hrobce, čte knihy a přání, která lidé zapsaná na lístečcích, vsouvají do jeho hrobky. Nejvroucnější z nich pak plní. Svůj papírek s ručně psaným přáním zde položila i Michelle Obama při návštěvě Prahy v roce 2009.

Pražské zkratky doporučují: V ulici U Starého hřbitova mají výborný košer trdelník, svařák i příjemnou obsluhu!

Naše krátká procházka tady končí. Kam můžete pokračovat?

Více o Golemovi se dozvíte i v interaktivním muzeu Story of Prague, které najdete hned vedle Karlova mostu. Projdete se třemi patry a ocitnete se jak ve středověku, tak i v době druhé světové války a tuhého komunismu. Na závěr vystoupáte do části, která vás seznámí s naší nedávnou historií, současností a světovými úspěchy.

Kam s dětmi v Praze - Story of Prague
Sleva na vstup – TADY!

V Židovském muzeu bývá nedělní program pro rodiny s dětmi. Podrobnosti najdete tady. My jsme měli kdysi štěstí právě na téma Golem.

Pražské zkratky: Kam v Praze s dětmi - Po stopách Golema

V největším hračkářství v Praze (Hamleys, Na Příkopě 14) můžete vidět sochu Golema, která je vysoká 3,5 m. Láká na zážitkovou hru, při které vás čeká cesta do renesanční Prahy za vlády Rudolfa II. Vaším úkolem je najít tajnou pracovnu proslulého rabína Löwa, kde se ukrývá jeho magické dílo.

Tipy na nejbližší dětská hřiště, které se nachází v centru Prahy najdete v článku – UTAJENÁ DĚTSKÁ HŘIŠTĚ V CENTRU PRAHY.

Damúza má v repertoáru loutkové divadelní představení Golem. Jedná se o loutkovou pohádku na motivy starých židovských pohádek, která je vhodná pro děti od 6 let. Více info tady.

Jen kousek od Werichovy vily je dětské hřiště, kde můžete posedět v náručí Golema

Pražské zkratky: Po stopách Golema
Čteme dětem o Golemovi aneb 3 tipy na dětskou knihu

Bližší info o knihách najdete na odkazu pod titulní stránkou.

Kam v Praze s dětmi: Po stopách Golema - Legenda o Golemovi
Kam v Praze s dětmi: Po stopách Golema - Legenda o Golemovi
O Praze pro děti: Tři zlaté klíček

Ke stažení zdarma: doplňovačka, spojovačka o Golemovi

Víte, že každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze.

Napsat komentář