9 tipů pro výlet s dětmi na Pražský hrad

Chcete, aby se obyčejná procházka na Pražský hrad proměnila v objevitelskou výpravu, která bude vaše děti bavit? Mám pro vás 8 tipů pro návštěvu Pražského hradu s dětmi. Nezapomněla jsem na knihy, mapu, šifrovačku i nejbližší dětské hřiště. Těchto 8 tipů vám pomůže projít areálem Pražského hradu svým vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se i něco zajímavého dozvědět o historii dávné i nedávné.

PRAŽSKÝ HRAD S DĚTMI

1. Před výletem na Pražský hrad si přečtěte společně s dětmi tyto knihy!

Vydejte se na vzrušující prohlídku, která vám v krátkých příbězích odhalí nejkrásnější místa Pražského hradu, jejich historii a pověsti.

Tajemství Pražského hradu – ilustrovaný průvodce pro děti
Kam s dětmi v Praze: Pražský hrad s dětmi - Tajemství Pražského hradu

Ilustrovaná podívaná je doplněna o přehledný plánek Pražského hradu, který si můžete vzít s sebou na procházku a všechna místa sami prozkoumat.

Tip: Nejkrásnější mapa Prahy pro rodiny s dětmi

Kam s dětmi v Praze: Pražský hrad s dětmi - Tajemství Pražského hradu
Dostupná už jen v knihovně či v antikvariátu.

Kniha vás zaveden na nejkrásnější místa na Pražském hradě a v jeho okolí a představí je způsobem, který je pro děti poutavý a zábavný: prostřednictvím pověstí, mýtů a zajímavostí. Nechybí kvíz, díky kterému si děti otestují, co všechno se o tajemstvích Pražského hradu dozvěděly.

Kam s dětmi v Praze: Pražský hrad s dětmi - Tajemství Pražského hradu
Pražský hrad a jeho tajemství

Pražský hrad a jeho tajemství jsou prostorové obrázky z Pražského hradu obklopené krátkými texty, které vypráví o vyhánění pohanských bohů a zakládání prvních křesťanských kostelů, o králích a jejich strastech, o rytířích, dvorních dámách, alchymistech, strašidlech a o dalších obyvatelích tohoto nadmíru zajímavého místa.

O Praze pro děti: Pražský hrad
V prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Jeho autorkou je Lucie Seifertová, od které nás nadchlo i leporelo Tajemná Praha.

2. Procházku areálem Pražského hradu vám usnadní panoramatická mapa Pražského hradu.

Podrobnější informace najdete v kreslené panoramatické mapě areálu Pražského hradu s podrobným ilustrovaným průvodcem od Tomáše Rygla. Není to krása? Navíc nezabere v batohu příliš místa! Žádná online aplikace nenahradí tradiční mapu a možnost společného plánování trasy společně s dětmi.

O Praze pro děti: Pražský hrad s dětmi

Obrazový průvodce detailně rozebírá jedinečný areál hradu se všemi jeho svatyněmi, paláci, zahradami a jednotlivými prohlídkovými trasami. Součástí je znázornění vývojových fází panovnického sídla a detaily staveb, předmětů z interiérů, obrazů umístěných v galerijních expozicích a korunovačních klenotů.

O Praze pro děti: Pražský hrad s dětmi
V prodeji v e-shopu Pražských zkratek v české i anglické verzi – TADY!

3. Nevynechejte výhled z Velké Jižní věže Pražského hradu.

Vynechat Jižní věž katedrály sv. Víta by byla velká škoda. Během zdolávání 287 schodů si nejen ověříte svou fyzickou kondici, ale uvidíte i největší zvon v České republice. Byl ulitý v roce 1549 a váží 15 120 kilogramů. Legenda říká, že když pukne jeho srdce, hrozí naší zemi nebezpečí. Naposledy se to stalo v roce 2002. O dva měsíce později přišla tisíciletá povodeň.

Odměnou vám bude nádherný výhled na Prahu. Rodinné vstupné pro max. 2 + 5 je v této chvíli 300 Kč.

Kam s dětmi: Pražský hrad s dětmi, Jižní věž Pražského hradu

Aktuální ceník vstupného Pražského hradu

Vstupné na věž bylo v době před Covidem možné kombinovat s výstavou Příběh Pražského hradu – Hra na Hrad. Hra na Hrad je zážitková prohlídka stálé expozice Příběh Pražského hradu. Je připraven tak, aby podporoval aktivní zapojení dětských návštěvníků do poznávání historie Pražského hradu. Rezervovat lze i pro rodinu.

4. Prozkoumejte společně s dětmi Jižní zahrady Pražského hradu

Pojďte se projít vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se pokochat krásou Jižních zahrad Pražského hradu. Ověřené tipy pro rodiny s dětmi najdete – TADY!

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu
5. Nezapomeňte navštívit Královskou zahradu.
Pražský hrad s dětmi: Královská zahrada

Proč navštívit s dětmi Královskou zahradu? Jedná se o nejkrásnější a nejvýznamnější zahradu ze všech hradních zahrad, která navíc nabízí neobvyklý výhled na areál Pražského hradu. A nejen to – poslechnete si Zpívající fontánu, zjistíte, kde bydleli českoslovenští prezidenti a objevíte kouzlo renesance. Ve zkratce jsem shrnula, co při návštěvě Královské zahrady nepřehlédnout, i kterým směrem pokračovat na nejbližší hřiště. Pojďte nahlédnout ► ► ► Královská zahrada s dětmi

6. Zahrajte si Skryté příběhy

Jsou dostupné zdarma, potřebujete si jen stáhnout aplikaci do mobilu.

Trabanti na útěku – Rok 1989 | délka 3 km | 7 zastavení | trvání 1.5h

Nejsou přímo v areálu Pražského hradu, ty nejbližší začínají kousek od Malostranského náměstí. Vystoupáte kolem ambasád do Lobkovické zahrady, která je malým lesem vprostřed města. Až se pokocháte nádhernými výhledny na Prahu a Pražský hrad, u bodu 6 můžete odbočit na Pražský hrad. Při zpáteční cestě Nerudovkou se pak dostanete k poslední zastávce – bodu 7.

7. Objevte kouzlo Zlaté uličky.
S dětmi v Praze: Pražský hrad, Zlatá ulička

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy, nejen děti si tady mohou připadat jako v pohádce. Po uzavření vnitřních expozic (po 17.00 hod) je vstup zdarma alespoň do uličky.

S dětmi v Praze, Pražský hrad s dětmi, Zlatá ulička
V e-shopu Pražských zkratek k dostání pouze v anglické verzi – TADY!

Podrobnosti o historii Zlaté uličky shrnuje další publikace Tomáše Rygla. Zlatá ulička a alchymisté v rudolfinské Praze detailně rozebírá vznik domků v uličce, činnost alchymistů, kteří v rudolfinské době využívali ke svým bádáním a pokusům nedalekou hradební věž zv. Mihulka.

Pražský hrad s dětmi
V prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Průvodce dává nahlédnout do vyobrazení z tajných rukopisů, alchymistických symbolů a náčiní. Ve středu brožury je nákres kompletních fasád domků mezi Bílou věží a Daliborkou s popisy historie jednotlivých staveb.

8. Výstava na Pražském hradě

Přímo v areálu Pražského hradu můžete navštívit expozici 30 hologramů. Ponořte se do fascinujícího světa hologramů – 3D obrazů na skle, které rozvinou vaši představivost a porozumění technologii. Hologram si můžete sami osvětlit baterkou a přivést jej k životu.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: 9 tipů na výlet s dětmi na Pražský hrad
Speciální cena, která je platná až do konce října je TADY!
9. Kam na nejbližší dětské hřiště?

Pokud budete pokračovat na Nový svět, nemůžete minout hřiště hned vedle Letní scény divadla Ungelt a následně pak hřiště v parku Max van der Stoela. Na jeho konci pak najdete tramvajovou zastávku Hládkov, odkud vás tramvaj odveze na červenou trasu metra do stanice Vltavská.

Chcete-li pokračovat pěšky směrem do centra, vezměte to přes Petřín. Na jeho úpatí najdete velké dětské hřiště i dostatek prostoru pro piknik.

Kam s dětmi v Praze?
Tramvajová zastávka Újezd je jen pár kroků od tohoto hřiště.

Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Vyšehrad s dětmi  ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most ✓V Praze pro děti zdarma ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Výlet vlakem v Praze: Kolovraty ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Národní muzeum s dětmi Po stopách Golema

Napsat komentář