Už jste si společně s dětmi vyšlápli 287 schodů, které vedou na ochoz Jižní věže katedrály sv. Víta? Pokud ne, pojďte nahlédnout. Bezmála 100 metrů vysoká věž nabízí nádherný výhled na Prahu.
Jižní věž katedrály sv. Víta s dětmi
Společně s dětmi se z výšky 56 metrů rozhlédnete po Praze, prohlédnete si nejen věžní orloj, ale i největší zvon v České republice. Nezapomněla jsem ani na nejbližší hřiště.
Jižní věž byla založena podle plánů Petra Parléře asi r. 1396. Po jeho smrti pokračovali ve stavbě jeho synové. Stavbu r. 1419 přerušily husitské bouře a v roce 1541 ji těžce poškodil požár. Renesanční ochozovou galerii přidali v letech 1560 až 1562 architekt Bonifác Wohlmut a stavební mistr Hans Tirol. Radikální úpravy věže provedl Josef Mocker při novogotické dostavbě katedrály v letech 1879 až 1899.
Cestou na ochoz uvidíte i největší zvon v České republice. Váží odhadem asi 15 tun. Jmenuje Zikmund a pochází z roku 1549. Je dílem kovolijce Tomáše Jaroše z Brna, jehož Zpívající fontánu můžete obdivovat nedaleko odsud v Královské zahradě.
K rozhoupání zvonu je třeba 6 zvoníků, 4 rozhoupávají zvon a 2 obsluhují srdce. Při vyzvánění k svátku sv. Víta (15.6.2002) srdce zvonu puklo. Podle pověsti to znamená, že blížící se katastrofu. V srpnu toho roku postihla Českou republiku tisíciletá povodeň.
Kousek od výstupu na vyhlídkovou plošinu uvidíte věžní orloj z roku 1589. Objednal jej u magdeburského hodináře sám císař Rudolf II.
V horní části věže jsou 2 neobvyklé ciferníky, každý z nich má jen 1 ručičku. Horní ciferník ukazuje hodiny, spodní ukazuje čtvrthodiny a minuty mezi nimi.
Na věži vidíme zlacené okno, a nad ní je písmeno R, které nám připomíná, že se jedná o dobu císaře Rudolfa II.
Praktické informace:
Jižní věž je přístupná je z III. nádvoří Pražského hradu. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodiny, poslední výstup je umožněn v 17,30 hod. Rodinné vstupné pro 2+5 je 300 Kč (září 2021). Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Nejbližší tramvajová zastávka: Pražský hrad, tramvaj č. 22
Nejbližší dětské hřiště:
Kousek od Písecké brány, tj. naproti východu z Královské zahrady stačí přejít na druhou stranu cesty, minout Vějíř Žofie Chotkové a po pravé straně spatříte dětské hřiště. Pokud budete pokračovat na Nový svět, nemůžete minout hřiště hned vedle Letní scény divadla Ungelt a následně pak hřiště v parku Max van der Stoela. Na jeho konci pak najdete tramvajovou zastávku Hládkov, odkud vás tramvaj odveze na červenou trasu metra do stanice Vltavská.
Mapa Pražských zkratek: Kam na hřiště v Praze
Knižní tip: Chcete, aby se obyčejná procházka na Pražský hrad proměnila v objevitelskou výpravu, která bude vaše děti bavit? Přečtěte si Tajemství pražského hradu!
9 tipů pro výlet s dětmi na Pražský hrad
Plánujete procházku bez průvodce? Tohle je základ, se kterým se na Pražském hradě neztratíte. Projdete jej spolu s dětmi vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se dozvíte něco málo o historii Pražského hradu.
Další pražské věže:
✓Věž Staroměstské radnice ✓Staroměstská mostecká věž ✓Novoměstská radnice
Ověřené tipy pro procházku Prahou:
✓Národní muzeum s dětmi ✓Vyšehrad s dětmi ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší