Jižní zahrady Pražského hradu

Prozkoumejte společně s dětmi Jižní zahrady Pražského hradu, shrnula jsem ověřené tipy pro rodiny s dětmi. Pojďte se projít vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se pokochat krásou Jižních zahrad Pražského hradu.

Jižní zahrady Pražského hradu tvoří komplex 3 zahrad – Rajská zahrada, Zahrada na Valech a Hartigovská zahrada. Jen první dvě jmenované jsou veřejnosti přístupné.

Po poslední rekonstrukci v roce 2012 jim byla vrácena původní podoba z 20. let 20. století, kdy je upravoval pro prezidenta T. G. Masaryka slovinský architekt Josip Plečnik.

Do zahrad můžete vstoupit vchodem z Opyše při východní bráně nebo Býčím schodištěm z III. nádvoří.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu
Býčím schodištěm z III. nádvoří vstoupíte do Zahrady na Valech.
Kam v Praze s dětmi: Jižní zahrady Pražského hradu

Pro lepší orientaci v Jižních zahradách vám pomůže panoramatická mapa Pražského hradu. Z druhé strany je obrazový průvodce, který detailně rozebírá celý areál hradu se všemi jeho svatyněmi, paláci, zahradami a jednotlivými prohlídkovými trasami. Skladem v e-shopu Pražských zkratek ► ► ► mapa Pražského hradu.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu
Zahrada Na Valech

Ihned po vstupu do Zahrady na Valech vidíte po levé straně Ludvíkovo křídlo. Velký strom před vámi je dub neopadavý.  Výměna jeho listů je vcelku nenápadná – nové listy tvoří a staré odumírají průběžně. Pokračujte směrem k vyhlídce přímo před vámi. Opukovou pyramidu určitě nepřehlédnete.

Kam s dětmi v Praze: Jižní zahrady Pražského hradu

Všimli jste si, že špička opukové pyramidy při pohledu z Býčího schodiště v jedné chvíli ukazuje přímo na dominantu Malé Strany – kostel sv. Mikuláše? Když se podíváte z opačné strany, špička ukazuje na katedrálu sv. Víta.

Centrální terasa nabízí dech beroucí výhled na Prahu. Chcete-li si s dětmi opravdu vychutnat, zamiřte však na vyhlídku po pravé straně terasy, tkzv. Malý Belvedér. Nejen děti zde zaujme mozaika na podlaze.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu

Mozaika na podlaze má motiv „svatebních koláčků“. Zkuste splnit úkol, který zadával Josip Plečnik svým studentům: najděte dva stejné „koláčky“. Získáte tak o trochu více času pro výhled na Prahu.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu

Na opačném konci zahrady se nachází tzv. Moravská bašta, opět zákoutí s nádhernou vyhlídkou na Prahu.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu

Nádherné sloupové zátiší s pergolou a oválným žulovým stolem, do něhož byly vytesány různé lidové moudrosti. Málokdo však ví, že kdysi šlo o Masarykův stůl. Masaryk zde sedával se svými přáteli. Zahrady v té době nebyly přístupné veřejnosti.

Z nápisů na stole zůstala čitelná jen některá slova, kouzelný výhled na Prahu však zůstal.

Zahrada Na Valech je mnohem delší než Rajská zahrada. Projít můžete až na Opyš, odkud je jediný vhodný vchod/východ máte-li kočárek.

Rajská zahrada

Rajská zahrada je oddělena od zahrady Na Valech řadou stříhaných habrů, kterými Plečnik nahradil zbouranou zeď.

Nepřehlédnutelná je v této zahradě obří mísa, zhotovená z jednoho kusu žuly. Má výšku 180 cm, průměr 430 cm a váží 50 tun. Z jednoho místa vypadá jako by levitovala nad trávníkem.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu

Najdete zde i pravděpodobně nejstarší strom na Pražském hradě. Jedná se o tis, jehož stáří se odhaduje na 400 let.

Kam v Praze s dětmi - Pražský hrad s dětmi - Jižní zahrady Pražského hradu

Monumentální schodiště vede k východu u Nových zámeckých schodů, jejichž název je docela zavádějící. Nové zámecké schody jsou totiž starší než Staré zámecké schody.

Pozor! V zimní sezóně (od 1. 11. do 1. 2. ) jsou Jižní zahrady Pražského hradu uzavřeny.
Oficiální web

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Pražský hrad

Kam na kávu či malý oběd v okolí areálu Pražského hradu?

Café Šternberk je útulná kavárna ve Šternberském paláci, která nabízí výbornou kávu, dezerty a teplá jídla. Nemá dětský koutek, ale je dostatečně prostorná i pro návštěvu s kočárkem. Patří do skupiny sociálních podniků Etincelle, která zaměstnává téměř 200 lidí se zdravotním hendikepem, zejména tím mentálním.
Otevřeno mají každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

Tipy na další sociální kavárny v Praze

Nepřehlédněte další tipy pro návštěvu Pražského hradu s dětmi:

8 tipů pro návštěvu Pražského hradu s dětmi

Královská zahrada s dětmi

Další tipy pro procházku Prahou:

Národní muzeum s dětmi Věž Staroměstské radniceVyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radniceKarlův most ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze

Napsat komentář