Svatomikulášská zvonice s dětmi

Už jste si prohlédli Malou Stranu a její náměstí z výšky? Pokud ne, je to škoda. Neváhejte a vystoupejte 215 schodů na svatomikulášskou zvonici společně s dětmi a odměnou vám bude okouzlující výhled na Prahu.

S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malostranské náměstí

Věž sv. Mikuláše byla poslední hlásnou věží v Praze. Poslední hlásný se odtud odstěhoval až v roce 1891. Jeho úkolem bylo zvonit při požáru a ukazovat směr k místu požáru červeným fáborem z okna, v noci pak směr označil lucernou.

Od 60. let minulého století byla ve věži pozorovatelna Státní bezpečnosti, odkud byly sledovány zahraniční ambasády sídlící v okolí.

Pozor, věž má samostatný vstup z náměstí.

Nikdy totiž nepatřila církvi, proto nad vstupem najdete nejen znak Malé Strany, ale i číslo popisné. Kostely nebyly nikdy v minulosti číslovány a nejsou ani dnes.

Cestou na ochoz minete jediný dochovaný zvon, jmenuje se Mikuláš a je z roku 1576. Ostatní zvony byly roztaveny v první či druhé světové válce.

Ve věži jsou dochovány hned dva byty věžníků. Ten spodní byt je zařízen tak, jak by vypadal v roce 1754, kdy byla věž dostavěna. Horní byt naopak ukazuje bydlení věžníka, kdy jeho funkce končila, tj. v roce 1890.

Cena rodinné vstupenky (2+4) je 350 Kč. Děti do 5 let mají vstup zdarma.
Půjdete-li hned ráno, je zde speciální sleva 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření.
10% sleva je na vstupné při nákupu eVstupenky on-line – TADY!

Oficiální web – TADY! 

Zvonice nabízí návštěvníkům unikátní výhledy. Orientaci v rámci výhledu na Prahu vám usnadní skleněné cedule.

S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malá Strana  s dětmi
S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malá Strana  s dětmi
S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malá Strana  s dětmi

Ke zvonici vás může dovést nebo zde můžete začít i trasu této procházky – Utajená vyhlídka na Prahu

Procházku vám může zpříjemnit i kniha S Orlíkem Prahou – Malá Strana. Jen volně navazuje na díl první, který se odehrává na Staroměstském náměstí.

S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malá Strana  s dětmi
Kniha je v prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Díky této knize se můžete společně s dětmi vydat na dobrodružnou výpravu za památkami, pověstmi a osobnostmi spojenými s historií Malé Strany. Průvodcem vám bude chlapec Orlík a holub Emil, kteří dětem ukáží všechna známá i méně známá zákoutí této kouzelné čtvrti. Dozvíte se, co je maskaron, kam chodíval na kávu Wolfgang Amadeus Mozart, či jména stavitelů chrámu sv. Mikuláše.

Pracovní listy o svatomikulášské zvonici najdete na stránkách Muzea Hlavního města Prahy.

S dětmi v Praze: Svatomikulášská zvonice, Malá Strana  s dětmi
Zdarma ke stažení – TADY!
TV pořady:
Praha, město věží – Malostranské věže
Další tipy pro procházku Prahou:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze pro děti

Napsat komentář