Utajená vyhlídka na Prahu

Řada lidí procházejících se na Petříně míjí jen o pár kroků výjimečnou vyhlídku na Prahu. Díky nedostatečnému značení se tímto výhledem mohou kochat jen opravdoví znalci Prahy. Pojďte se spolu s dětmi k nim zařadit. Kousek od ní je i pěkné hřiště.

Vyhlídka u Panny Marie z Exilu

Při procházce na Petříně málokdo zabloudí až k soše Panny Marie z Exilu, přitom je odtud ideální výhled na Prahu i místo pro rodinnou fotografii na památku. Mramorová socha Panny Marie z Exilu stojí v zahradě Strahovského kláštera už 25 let a připomíná existenci původního Mariánského sloupu se sochou Panny Marie na Staroměstském náměstí.

Celý příběh této sochy si můžete přečíst – TADY!

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka

Najdete ji pod Strahovskou zahradou. Záleží odkud půjdete, ale vždy se musíte dostat pod Strahovskou zahradu, kde najdete lesní pěšinu, která se stáčí směrem vzhůru ke Strahovskému klášteru.

Pořád netušíte, kde ji najdete?

Celou trasu procházky jsem vyznačila do této mapy. Začíná u dolní stanice lanovky na Petřín. Napojit na trasu se však samozřejmě můžete i od horní stanice lanovky. U obou stanic najdete dětské hřiště.

A kam dál? Sestupte ulicí Vlašská, která se při pohledu z vyhlídky rozprostírá přímo před vámi. Naproti nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského najdete zapomenuté dětské hřiště. Je zde i strom, který nadchne i nejmenší lezce.

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka


Přes Jánský vršek se můžete napojit na ulici Nerudova.

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka

TIP: Nechte děti vyběhnout do slepé Jánské uličky, zda tam neobjeví zajímavé znamení.

Dům v ulici Jánská 8 má ve svém domovním znamení draka.

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka
Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka


Pokračovat pak můžete Nerudovou ulicí až na Malostranské náměstí. I v této části Nerudové ulice můžete objevit některá zvířata z mého FB alba Zvířata v pražských ulicích.

V horní části Malostranského náměstí před Lichtenštejnským palácem nezapomeňte spočítat patníky. Na první pohled jeden jako druhý, ale nenechte se zmást. Ani jejich počet není náhoda – stejně jako kříže na Staroměstském náměstí připomínají 27 popravených pánů. Jejich autorem je Karel Nepraš.

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka

Mají děti pořád ještě dostatek energie? Neváhejte a vyběhněte s nimi 215 schodů na Svatomikulášskou zvonici.

Svatomikulášská zvonice s dětmi

Od 60. let minulého století byla ve věži pozorovatelna Státní bezpečnosti, odkud se sledovaly zahraniční ambasády sídlící v okolí.

Cena rodinné vstupenky je 350 Kč. Půjdete-li hned ráno, je zde speciální sleva 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření. Oficiální web – TADY! Na procházku pak můžete pokračovat v opačném směru.

Celá procházka měří sice necelé 3 km, ale s návštěvou všech dětských hřišť a piknikem je tohle trasa minimálně na celé dopoledne. V kombinaci s Petřínskou rozhlednou a bludištěm budete potřebovat i více než půl dne.

Praktické tipy k trase:

Procházka začíná v blízkosti tramvajové zastávky Újezd, konec trasy pak u zastávky Malostranské náměstí. Z hlavního nádraží vás na Újezd doveze tramvaj č. 9.

Zahájit výlet můžete zmrzlinou z Angelata na Újezdě (Újezd 20).

Skvělé tousty i obrovské croissanty najdete v Artic Bakehouse (Újezd 11). Cena je vyšší, ale skořicový šnek s vanilkovou polevou je rozhodně ideální svačinka na piknik s úžasným výhledem na Prahu. Majitelem je Islanďan, ochutnat zde můžete i islandský chléb či koblihy s rozinkami. Představu o jejich nabídce si můžete udělat na IG @artic_bakehouse

Veřejné WC najdete v dolní stanici lanovky.

Další ověřené tipy na procházky Prahou s dětmi:

Vyšehrad s dětmi  ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most ✓V Praze pro děti zdarma ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Výlet vlakem v Praze: Kolovraty ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Národní muzeum s dětmi Po stopách Golema

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý měsíc rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti. Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze!

Napsat komentář