Výlet vlakem do Prahy

Plánujete výlet s dětmi vlakem do Prahy? Pojďte se inspirovat, co ukázat dětem na Hlavním nádraží a v okolí. Ve zkratce jsem shrnula ověřené tipy na nejbližší hřiště, zmrzlinu i něco málo o historii nádražní budovy.

►►►Ubytování v Praze pro rodiny s dětmi

PRAHA – HLAVNÍ NÁDRAŽÍ S DĚTMI

Hlavní nádraží v Praze je největší osobní nádraží v České republice. Budova Hlavního nádraží je největší dochovanou secesní stavbou, navrhl ji český architekt Josef Fanta. Postavena byla v letech 1901-1909. 

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi

Máte-li chvilku, rozhodně se zastavte na prvním nástupišti. Najdete zde sochu Nicholase Wintona a dětí.

Sousoší je vymodelované podle skutečných osob – Sira Nicholase Wintona, vnučky jednoho ze zachráných dětí a chlapce, který se podobal tříletému Hansimu, který přijel do Anglie posledním vlakem.

V průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny najdete druhou připomínku Wintonových vlaků.

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi
Památník rozloučení

Památník rozloučení má připomínat odvahu rodičů tzv. Wintonových dětí poslat své děti do neznáma, oceňuje jejich lásku i fatální rozhodnutí, které dětem zachránilo život. Památník má podobu přesné repliky dřevěných dveří z osobního vagónu, jakým v roce 1939 vycestovalo z Prahy 669 převážně židovských dětí.

►►►Sleva Fantova kavárna: Snídaně, káva i fresh

Určitě zamiřte po jezdících schodech do prvního patra, kde najdete Fantovu kavárnu. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Sochy, které zdobí kopuli, připomínají česká města, kam tehdy vedla železniční doprava z Prahy. 

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi
Jídelní lístek – TADY!

Josef Fanta byl nejen architekt, ale také pedagog a dokonce i návrhář nábytku. Hlavní nádraží v Praze není jeho jediným významným dílem.

Už po studiích architektury pracoval nejdřív jako asistent svého profesora Josefa Zítka, pomáhal mu s výzdobou interiérů Národního divadla. Vytvořil mimo jiné novorenesanční lampu, která před zlatou kapličkou stojí dodnes. Navrhl sgrafita na průčelí Rudolfina. Podílel se i na dekoraci Wiehlova domu na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí. Podle jeho projektu byly postaveny Hlávkovy koleje.

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi


Ve vestibulu nádraží (při příchodu z nástupiště sejděte do prostředního průchodu) nemůžete minout model Hlavního nádraží z Lega. Skládá se z 342 000 kostiček a složit ho zabere 2137 hodin. Tlačítka umožňují s panáčky hýbat, posunovat můžete také třeba s výtahy.

S nejmenšími dětmi a platnou jízdenkou můžete využít při čekání na vlak i dětský koutek, který najdete ve Wintonově čekárně. K dispozici je zde i přebalovací pult.


Nejbližší hřiště je v parku jménem Vrchlického sady před Hlavním nádražím. Jednotlivé části hřiště představují různé pražské památky a atrakce. Najdete zde například zmenšenou petřínskou rozhlednu i Karlův most i Staroměstské náměstí. K dispozici je i veřejné WC zdarma.

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi


Jen kousek od hřiště, na okraji Vrchlických sadů můžete vidět architektonický unikát – kubistický kiosek. Jak mohl takhle zchátrat a být ničen památkově chráněný objekt je jen těžko pochopitelné.

Máte delší chvilku před odjezdem vlaku? Vyjděte na Jindřišskou věž, v nejvyšším patře je krásná vyhlídka na Prahu. Aniž by to bylo na první pohled patrné, jedná se o ojedinělou pražskou věž, je to věž ve věži.

Výlet vlakem do Prahy: Hlavní nádraží v Praze s dětmi

Chcete koupit něco na památku z Prahy na poslední chvíli?

V Růžové ulici sídlí LesHoubeles, kde můžete vybrat dárek pro vášnivé houbaře (malé i velké).

Máte-li času trochu více, zvažte návštěvu muzea. V docházkové vzdálenosti do cca 800 m od Hlavního nádraží najdete hned dvě.

Jen kousek od Jindřišské věže sídlí Muzeum smyslů. To nabízí 50 různých exponátů, které vás vezmou na fantastickou cestu za oživením vašich smyslů a probuzení těch, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. V tomto muzeu není nic kolem vás takové, jaké se zdá. Děti do 5 let mají vstup zdarma.
►►► Sleva na vstupenky do Muzea smyslů ve všední dny i o víkendech

Přibližně stejnou vzdálenost musíte překonat i do Národního muzea. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Muzeum však není ani zdaleka tak vstřícné vůči dětem, jak byste mohli očekávat.
►►► Inspirace a tipy, jak se připravit na první návštěvu Národního muzea

Kam s dětmi v Praze? Národní muzeum s dětmi


Další tipy, kam s dětmi v Praze zadarmo najdete tady.

Nejlepší zmrzlinu v okolí najdete až na Václavském náměstí, cca v jeho polovině v místě, kde jej kříží Vodičkova ulice najdete pasáž Světozor. Vyhlášená cukrárna Ovocný Světozor má v nabídce kopečkovou i točenou zmrzlinu. Pokračovat pak můžete na hřiště pro malé i větší děti ve Františkánské zahradě. Tipy na utajená hřiště v centru Prahy najdete – TADY!

S JÍZDENKOU NA VLAK UŠETŘÍTE!

Přijedete-li vlakem Českých drah, máme pro vás tip jak ušetřit na vstupném do Království železnic. Stačí si uschovat jízdenku a předložit ji v pokladně. Bližší info o slevě najdete tady.

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Další tipy pro procházku Prahou:

Aktuální víkendové tipy pro rodiny s dětmiNárodní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze pršíHravé procházky pro rodiny s dětmi

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze

Napsat komentář