Plánujete výlet s dětmi vlakem do Prahy? Pojďte se inspirovat, co ukázat dětem na Hlavním nádraží a v okolí. Ve zkratce jsem shrnula ověřené tipy na nejbližší hřiště, zmrzlinu i něco málo o historii nádražní budovy.
►►►Ubytování v Praze pro rodiny s dětmi
PRAHA – HLAVNÍ NÁDRAŽÍ S DĚTMI
Hlavní nádraží v Praze je největší osobní nádraží v České republice. Budova Hlavního nádraží je největší dochovanou secesní stavbou, navrhl ji český architekt Josef Fanta. Postavena byla v letech 1901-1909.
Máte-li chvilku, rozhodně se zastavte na prvním nástupišti. Najdete zde sochu Nicholase Wintona a dětí. Jeho příběh je velmi pěkně zpracovaný v knize Nicky & Věra .
Sousoší je vymodelované podle skutečných osob – Sira Nicholase Wintona, vnučky jednoho ze zachráných dětí a chlapce, který se podobal tříletému Hansimu, který přijel do Anglie posledním vlakem.
V průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny najdete druhou připomínku Wintonových vlaků.
Památník rozloučení
Památník rozloučení má připomínat odvahu rodičů tzv. Wintonových dětí poslat své děti do neznáma, oceňuje jejich lásku i fatální rozhodnutí, které dětem zachránilo život. Památník má podobu přesné repliky dřevěných dveří z osobního vagónu, jakým v roce 1939 vycestovalo z Prahy 669 převážně židovských dětí.
►►►Sleva Fantova kavárna: Snídaně, káva i fresh
Určitě zamiřte po jezdících schodech do prvního patra, kde najdete Fantovu kavárnu. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Sochy, které zdobí kopuli, připomínají česká města, kam tehdy vedla železniční doprava z Prahy.
Josef Fanta byl nejen architekt, ale také pedagog a dokonce i návrhář nábytku. Hlavní nádraží v Praze není jeho jediným významným dílem.
Už po studiích architektury pracoval nejdřív jako asistent svého profesora Josefa Zítka, pomáhal mu s výzdobou interiérů Národního divadla. Vytvořil mimo jiné novorenesanční lampu, která před zlatou kapličkou stojí dodnes. Navrhl sgrafita na průčelí Rudolfina. Podílel se i na dekoraci Wiehlova domu na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí. Podle jeho projektu byly postaveny Hlávkovy koleje.
Ve vestibulu nádraží (při příchodu z nástupiště sejděte do prostředního průchodu) nemůžete minout model Hlavního nádraží z Lega. Skládá se z 342 000 kostiček a složit ho zabere 2137 hodin. Tlačítka umožňují s panáčky hýbat, posunovat můžete také třeba s výtahy.
S nejmenšími dětmi a platnou jízdenkou ČD můžete využít při čekání na vlak i dětský koutek, který najdete ve Wintonově čekárně. K dispozici je zde i přebalovací pult.
Budete-li čekat na žlutý vlak, najdete ve vestibulu jejich velmi příjemná lounge. K dispozici kromě kávy je i točená zmrzlina zdarma.
Nejbližší hřiště u Hlavního nádraží
Dětské hřiště je v parku jménem Vrchlického sady před Hlavním nádražím. Jednotlivé části hřiště představují různé pražské památky a atrakce. Najdete zde například zmenšenou petřínskou rozhlednu i Karlův most i Staroměstské náměstí. K dispozici je i veřejné WC zdarma.
Poloha hřiště a další fotky na mapě Pražských zkratek
Jen kousek od hřiště, na okraji Vrchlických sadů můžete vidět architektonický unikát – kubistický kiosek. Jak mohl takhle zchátrat a být ničen památkově chráněný objekt je jen těžko pochopitelné.
Věž ve věži jen kousek od Hlavního nádraží
Máte delší chvilku před odjezdem vlaku? Vyjděte na Jindřišskou věž, v nejvyšším patře je krásná vyhlídka na Prahu. Aniž by to bylo na první pohled patrné, jedná se o ojedinělou pražskou věž, je to věž ve věži.
Otevřeno mají denně od 10.00 do 19.00 hod., vstupné pro rodinu 2+2 je 450 Kč.
Chcete koupit něco na památku z Prahy na poslední chvíli?
V Růžové ulici sídlí LesHoubeles, kde můžete vybrat dárek pro vášnivé houbaře (malé i velké).
Jen o pár kroků dál se nachází papírnictví Plojhar. Oficiální adresa je Jindřišská 16, ale vstupuje se do něj z ulice Politických vězňů. Jejich nabídka sází především na kvalitní produkty, české i zahraniční zboží.
Máte-li času trochu více, zvažte návštěvu muzea. V docházkové vzdálenosti do cca 800 m od Hlavního nádraží najdete hned dvě.
Muzea v okolí Hlavního nádraží v Praze
Jen kousek od Jindřišské věže sídlí Muzeum smyslů. To nabízí 50 různých exponátů, které vás vezmou na fantastickou cestu za oživením vašich smyslů a probuzení těch, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. V tomto muzeu není nic kolem vás takové, jaké se zdá. Děti do 5 let mají vstup zdarma.
►►► Sleva na vstupenky do Muzea smyslů ve všední dny i o víkendech
Přibližně stejnou vzdálenost musíte překonat i do Národního muzea. Děti do 15 let mají vstup zdarma.
►►► Inspirace a tipy, jak se připravit na první návštěvu Národního muzea
Další tipy, kam s dětmi v Praze zdarma
Nejlepší zmrzlinu v okolí najdete až na Václavském náměstí, cca v jeho polovině v místě, kde jej kříží Vodičkova ulice najdete pasáž Světozor. Vyhlášená cukrárna Ovocný Světozor má v nabídce kopečkovou i točenou zmrzlinu. Pokračovat pak můžete na hřiště pro malé i větší děti ve Františkánské zahradě. Tipy na další utajená hřiště v centru Prahy najdete – TADY!
S JÍZDENKOU NA VLAK UŠETŘÍTE!
Přijedete-li vlakem Českých drah, máme pro vás tip jak ušetřit na vstupném do Království železnic. Stačí si uschovat jízdenku a předložit ji v pokladně. Bližší info o slevě najdete tady.
Další tipy, jak ušetřit s dětmi v Praze
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?
Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze