Výlet vlakem do Prahy

Plánujete výlet s dětmi vlakem do Prahy? Pojďte se inspirovat, co ukázat dětem na Hlavním nádraží a v okolí. Ve zkratce jsem shrnula ověřené tipy na nejbližší hřiště, zmrzlinu i něco málo o historii nádražní budovy.

►►►Ubytování v Praze pro rodiny s dětmi

PRAHA – HLAVNÍ NÁDRAŽÍ S DĚTMI

Hlavní nádraží v Praze je největší osobní nádraží v České republice. Budova Hlavního nádraží je největší dochovanou secesní stavbou, navrhl ji český architekt Josef Fanta. Postavena byla v letech 1901-1909. 

Výlet vlakem s dětmi: Hlavní nádraží v Praze s dětmi


Máte-li chvilku, rozhodně se zastavte na prvním nástupišti. Najdete zde sochu Nicholase Wintona a dětí. Jeho příběh je velmi pěkně zpracovaný v knize Nicky & Věra .

Sousoší je vymodelované podle skutečných osob – Sira Nicholase Wintona, vnučky jednoho ze zachráných dětí a chlapce, který se podobal tříletému Hansimu, který přijel do Anglie posledním vlakem.

V průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny najdete druhou připomínku Wintonových vlaků.

E-magazín Léto v Praze
Památník rozloučení

Památník rozloučení

Památník rozloučení má připomínat odvahu rodičů tzv. Wintonových dětí poslat své děti do neznáma, oceňuje jejich lásku i fatální rozhodnutí, které dětem zachránilo život. Památník má podobu přesné repliky dřevěných dveří z osobního vagónu, jakým v roce 1939 vycestovalo z Prahy 669 převážně židovských dětí.

►►►Sleva Fantova kavárna: Snídaně, káva i fresh

Určitě zamiřte po jezdících schodech do prvního patra, kde najdete Fantovu kavárnu. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Sochy, které zdobí kopuli, připomínají česká města, kam tehdy vedla železniční doprava z Prahy. 

Hlavní nádraží Praha: Fantova kavárna
Jídelní lístek – TADY!


Josef Fanta byl nejen architekt, ale také pedagog a dokonce i návrhář nábytku. Hlavní nádraží v Praze není jeho jediným významným dílem.

Už po studiích architektury pracoval nejdřív jako asistent svého profesora Josefa Zítka, pomáhal mu s výzdobou interiérů Národního divadla. Vytvořil mimo jiné novorenesanční lampu, která před zlatou kapličkou stojí dodnes. Navrhl sgrafita na průčelí Rudolfina. Podílel se i na dekoraci Wiehlova domu na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí. Podle jeho projektu byly postaveny Hlávkovy koleje.

Panoramatické mapy Prahy
Hlavní nádraží Praha - model z Lega


Ve vestibulu nádraží (při příchodu z nástupiště sejděte do prostředního průchodu) nemůžete minout model Hlavního nádraží z Lega. Skládá se z 342 000 kostiček a složit ho zabere 2137 hodin. Tlačítka umožňují s panáčky hýbat, posunovat můžete také třeba s výtahy.

S nejmenšími dětmi a platnou jízdenkou ČD můžete využít při čekání na vlak i dětský koutek, který najdete ve Wintonově čekárně. K dispozici je zde i přebalovací pult.

Budete-li čekat na žlutý vlak, najdete ve vestibulu jejich velmi příjemná lounge. K dispozici kromě kávy je i točená zmrzlina zdarma.

Nejbližší hřiště u Hlavního nádraží

Dětské hřiště je v parku jménem Vrchlického sady před Hlavním nádražím. Jednotlivé části hřiště představují různé pražské památky a atrakce. Najdete zde například zmenšenou petřínskou rozhlednu i Karlův most i Staroměstské náměstí. K dispozici je i veřejné WC zdarma.

Poloha hřiště a další fotky na mapě Pražských zkratek

Hřiště u Hlavního nádraží
V krátkém videu se na Youtube dozvíte, proč tohle hřiště rodiče často překvapí.


Jen kousek od hřiště, na okraji Vrchlických sadů můžete vidět architektonický unikát – kubistický kiosek. Jak mohl takhle zchátrat a být ničen památkově chráněný objekt je jen těžko pochopitelné.

Okolí Hlavního nádraží - Jindřišská věž

Věž ve věži jen kousek od Hlavního nádraží

Máte delší chvilku před odjezdem vlaku? Vyjděte na Jindřišskou věž, v nejvyšším patře je krásná vyhlídka na Prahu. Aniž by to bylo na první pohled patrné, jedná se o ojedinělou pražskou věž, je to věž ve věži.

Otevřeno mají denně od 10.00 do 19.00 hod., vstupné pro rodinu 2+2 je 450 Kč.

WEB


Chcete koupit něco na památku z Prahy na poslední chvíli?

V Růžové ulici sídlí LesHoubeles, kde můžete vybrat dárek pro vášnivé houbaře (malé i velké).

Jen o pár kroků dál se nachází papírnictví Plojhar. Oficiální adresa je Jindřišská 16, ale vstupuje se do něj z ulice Politických vězňů. Jejich nabídka sází především na kvalitní produkty, české i zahraniční zboží. 

Máte-li času trochu více, zvažte návštěvu muzea. V docházkové vzdálenosti do cca 800 m od Hlavního nádraží najdete hned dvě.

Muzea v okolí Hlavního nádraží v Praze

Jen kousek od Jindřišské věže sídlí Muzeum smyslů. To nabízí 50 různých exponátů, které vás vezmou na fantastickou cestu za oživením vašich smyslů a probuzení těch, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. V tomto muzeu není nic kolem vás takové, jaké se zdá. Děti do 5 let mají vstup zdarma.
►►► Sleva na vstupenky do Muzea smyslů ve všední dny i o víkendech

Přibližně stejnou vzdálenost musíte překonat i do Národního muzea. Děti do 15 let mají vstup zdarma.
►►► Inspirace a tipy, jak se připravit na první návštěvu Národního muzea


Další tipy, kam s dětmi v Praze zdarma

Nejlepší zmrzlinu v okolí najdete až na Václavském náměstí, cca v jeho polovině v místě, kde jej kříží Vodičkova ulice najdete pasáž Světozor. Vyhlášená cukrárna Ovocný Světozor má v nabídce kopečkovou i točenou zmrzlinu. Pokračovat pak můžete na hřiště pro malé i větší děti ve Františkánské zahradě. Tipy na další utajená hřiště v centru Prahy najdete – TADY!

S JÍZDENKOU NA VLAK UŠETŘÍTE!

Přijedete-li vlakem Českých drah, máme pro vás tip jak ušetřit na vstupném do Království železnic. Stačí si uschovat jízdenku a předložit ji v pokladně. Bližší info o slevě najdete tady.

Další tipy, jak ušetřit s dětmi v Praze

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze

Napsat komentář