Národní muzeum s dětmi

Poznejte kouzelný svět Muzejního komplexu! Návštěva Národního muzea s dětmi může být „oříšek“. Zcela určitě bude náročnější než čekáte. Inspiraci a tipy, jak se připravit na návštěvu muzea s dětmi najdete právě tady. Praktické tipy jsem ve zkratce shrnula pro celý Muzejní komplex, tj. pro Novou i Historickou budovu Národního muzea.

NÁRODNÍ MUZEUM (MUZEJNÍ KOMPLEX)

Je pravda, že ve srovnání s některými mezinárodními muzei by mohl být tento komplex více přizpůsoben potřebám rodin s dětmi a nabídnout nejen více interaktivních prvků a zážitků, ale také vstřícnější personál. Přesto by byla velká škoda odepřít si návštěvu Národního muzea. A navíc děti do 15 let nyní mají vstup zcela zdarma, což je skvělá příležitost pro rodinné objevování a učení se novým věcem společně.

Kam s dětmi zdarma v Praze? Další tipy kam s dětmi v Praze zdarma najdete na webu tady.

Co ukázat dětem poprvé v Národním muzeu?

Vše se odvíjí od věku dětí i času, který chcete strávit v muzeu. Je to váš první výlet s dětmi do Prahy? Ukažte jim základ, nezahlcujte je několika výstavami v řadě.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Národní muzeum
Více o knize – TADY!
Národní muzem s dětmi – příprava před návštěvou

Na webu Národního muzea najdete nejen pracovní listy, ale i připravenou virtuální prohlídku pro děti – Vydej se za poznáním do Panteonu.

Co číst dětem před návštěvou Národního muzea?

Velkoformátová kniha popisuje dobrodružnou výpravu do nitra muzea z pera Radka Malého s ilustracemi Filipa Pošivače představí dětem svět Národního muzea, který běžnému návštěvníkovi zůstane utajen.

Co ukázat dětem při první návštěvě Národního muzea?

Cílem první návštěvy je děti nezahltit a neodradit od dalších návštěv. Pro expozici Zázraky evoluce si vyhraďte dostatek času. Je velmi vydařená a vysloveně láká k opakovaným návštěvám. Pořád je tam co objevovat.

Národní muzeum s dětmi: Zázraky evoluce

V šesti sálech jsou zde představena zvířata v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů.

Do muzea můžete děti nalákat i na patrně nejznámější exponát Národního muzea, kterým je kostra plejtváka myšoka. Váží přes 4 t, měří 22,5 m a zabírá v muzeu celou jednu místnost. Příběh plejtváka myšoka můžete shlédnout i online – TADY.

Zdarma ke stažení: Spojovačka – plejtvák. Odkaz ke stažení zdarma najdete pod fotkou.

Nejvýznamnějším prostorem uvnitř muzea je Pantheon. Čtyři obrazy, které znázorňují slavné události z českých dějin, zdobí na stěnách tento prostor. V této „síni slávy“ můžete vidět sochy a busty významných českých osobností.

Pražské zkratky: Národní muzeum s dětmi

Úkol pro děti v Pantheonu: Najděte jedinou Češku v Pantheonu. Víš jak se jmenuje a čím se proslavila?

Lunety jsou stropní malby ve tvaru půlměsíce. V Pantheonu zobrazují čtyři nejvýznamnější okamžiky českých dějin. Informační ceduli s plánkem obrazů najdete na zábradlí v prvním patře.

Interaktivní virtuální výstavu o Panteonu pro děti najdete tady.

Zkusíte s dětmi určit, kde je obraz:

  • Karel IV. zakládá r. 1348 pražskou univerzitu (V. Brožík)
  • Povolání Přemysla Oráče k vládě (F. Ženíšek)
  • Sv. Metoděj dokončuje na Velehradě před svou smrtí v roce 885 překlad Písma svatého do slovanského jazyka (F. Ženíškek)
  • Jan Amos Komenský předkládá roku 1657 městské radě v Amsterodamu svá didaktická díla (V.Brožík)

Z kupole Pantheonu je navíc mimořádný výhled na centrum Prahy i Pražský hrad.

Pražské zkratky - Národní muzeum s dětmi

Ačkoliv prostor kupole vysloveně volá po jakékoliv aktivitě pro děti, najdete zde jen ceduli, která vám pomůže s orientací ve výhledu na Prahu. Chcete-li se vyhnout opakovanému scházení ze schodů, začněte návštěvu muzea právě tady.

Expozice Zázraky evoluce a vyhlídka z kopule Pantheonu, spolu s procházkou kolem budovy Národního muzea, opravdu postačí většině dětí na jejich první návštěvu.

Tip: Vešli jste do muzea vchodem do Historické budouvy? Odejděte východem z Nové budovy Národního muzea. V podzemní spojovací chodbě je unikátní multimediální expozice, která zaujme malé i větší děti.

Vchodem z Nové budovy Národního muzea jděte i v případě, že máte kočárek. Vyhnete se tak schodům v Historické budově. Kočárek musíte odložit ve vyhrazeném prostoru, pokud navštívíte kopuli Pantheonu a Dětské muzeum.

Pražské zkratky - Národní muzeum s dětmi
Praktické informace – Národní muzeum s dětmi
  • Vstupenku lze koupit online, její platnost je 30 dní. U turniketu pak jen načtete QR kód a ušetříte případný čas strávený ve frontě. Vstupné pro dospělého je 250 Kč (celý Muzejní komplex včetně kupole). Děti do 15 let mají vstup zdarma.
  • Přijedete-li do Prahy autem, můžete zaparkovat v hlídané garáži na Wilsonově ulici. Od muzea je to necelých 300 metrů.

Nová budova – DĚTSKÉ MUZEUM

Interaktivní expozici připravenou přímo pro rodiny s dětmi najdete v Dětském muzeu v 2. patře Nové budovy Národního muzea.

Expozice cílí zejména na předškoláky a školáky na prvním stupni ZŠ. Doporučují věk od 4 let, ale já bych se nebála vzít i podstatně mladší děti. Tříleťáka určitě, dvouleťáka bych zvážila. Mladší děti v rodině stejně nemají na výběr, takže u nás by šla i dvouleťačka. Najdete zde celou řadu interaktivních prvků, stanovišť a her, které v sobě zahrnují 10 tematických celků. Zjednodušeně řečeno, je to takový mix – od všeho trochu. 90 minut je dostatečných u školáků, mladším děti by asi potřebovaly času více.

V naší rodině expozice děti starší 9 let nijak zvlášť nenadchla a rozhodně se do ní opakovaně vracet nebudeme.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Národní muzeum s dětmi - Dětské muzeum v Praze
Praktické informace – Dětské muzeum:

Cena vstupenky je 120 Kč/osoba.
Pro vstup je nutné si rezervovat konkrétní 90minutový časový slot (10:15–11:45, 12:15–13:45, 14:15–15:45, 16:15–17:45). Po jeho skončení v čase uvedeném na vstupence je nutné prostory opustit. Ke vstupu se dostavte nejdříve 15 min před začátkem.
Nemůžete vstoupit s kočárkem, ale můžete ho odložit v šatně v přízemí budovy.
Web

V Nové budově funguje i MYŠÁRIUM – odpočinková zóna pro děti, která je inspirována knihou Dlouhá noc muzejní myši. Odpočinkovou zónu si umím představit jako prostor daleko vstřícnější vůči rodinám s dětmi, ale i v této podobě si tady můžete společně s dětmi na chvilku vydechnout.

Kam v Praze s dětmi: Když v Praze prší: Národní muzeum s dětmi
Jsou zde k dispozici hry i knížky pro malé i velké děti.
O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Kam pokračovat po návštěvě Národního muzea?

U Národního muzea začíná i první procházka Pražských zkratek Od Muzea k Prašné bráně.

Objevte společně s nimi příběh, který vypráví fasáda budovy Národního muzea. Hledačka Najdi a spočítej! Národní muzeum je ke stažení zdarma.

S dětmi v Praze: Národní muzeum s dětmi
Ke stažení zdarma na odkazu pod fotkou.

Nejbližší dětské hřiště najdete ve Františkánské zahradě, vstup do ní najdete ve spodní části Václavského náměstí. V pasáži Světozor, která ústí do zahrady, najdete i nejlepší zmrzlinu v okolí. Další utajená dětská hřiště v centru Prahy najdete na webu tady.

Kam na oběd či svačinu s dětmi?
Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Národní muzeum s dětmi - Praha s dětmi
Kavárna Bílá vrána: Ve Smečkách 5, Praha 1

V obou budovách Muzejního komplexu najdete kavárnu. Ta v Nové budově je vůči dětem nepatrně vstřícnější s ohledem na prostor. Dětský koutek zde však nenajdete.

Na konci ulice Ve Smečkách (jedna z ulic vedoucí na Václavské náměstí) najdete pohodovou kavárnu jménem Bílá vrána. Jedná o sociální podnik, který nabízí i obědové menu.

 Při odchodu se vydejte vlevo – za rohem v ulici Žitná najdete krásný obchod Jedna bedna s rukodělnými výrobky z chráněných dílen.
Bude škoda, když ho minete.

Další tipy pro procházku Prahou:
 Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze pršíVyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník 

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý měsíc rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti. Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze!

1 komentář u „Národní muzeum s dětmi“

Napsat komentář