Národní muzeum s dětmi

Návštěva Národního muzea s dětmi může být „oříšek“. Zcela určitě bude náročnější než čekáte. Inspiraci a tipy, jak se připravit na návštěvu muzea s dětmi najdete právě tady.

NÁRODNÍ MUZEUM (MUZEJNÍ KOMPLEX)

Muzejní komplex v sobě zahrnuje Novou i Historickou budovu Národního muzea. Ani jedna z nich zatím není zcela připravena na dětské návštěvníky. S přestávkami navštěvujeme s dětmi obě budovy pravidelně posledních 7 let a můžeme jen konstatovat, že situace se pomalu a jistě zlepšuje. Pořád je tam však obrovský rozdíl mezí tím, jak fungují směrem k dětem muzea tohoto typu v zahraničí.

Rozhodně by však byla škoda Národní muzeum vynechat či odložit na později. Navíc nyní už konečně mají děti do 15 let vstup zdarma.

Kam s dětmi zdarma v Praze? Další tipy kam s dětmi v Praze zdarma najdete na webu tady.

Co ukázat dětem poprvé v Národním muzeu?

Vše se odvíjí od věku dětí i času, který chcete strávit v muzeu. Je to váš první výlet s dětmi do Prahy? Ukažte jim základ, nezahlcujte je několika výstavami v řadě. Pro děti ve věku 5 až 10 let najdete v Praze daleko interaktivnější a na dětské návštěvníky připravenější muzea. Zcela vynechat Národní muzeum by však byla opravdu škoda.

Více o knize – TADY!
Národní muzem s dětmi – příprava před návštěvou

Na webu Národního muzea najdete nejen pracovní listy, ale i možnost virtuální prohlídky, vybrat si tak můžete už z domova spolu s dětmi. Série videí Honzík a Fany je ideální domácí přípravou na návštěvu muzea. Průvodci jsou dvě děti, které se vydali do muzea zeptat, na to co je zajímá. Snad budou další díly přibývat pravidelně.

Co číst dětem před návštěvou Národního muzea?

Velkoformátová kniha popisuje dobrodružnou výpravu do nitra muzea z pera Radka Malého s ilustracemi Filipa Pošivače představí dětem svět Národního muzea, který běžnému návštěvníkovi zůstane utajen.

Co ukázat dětem při první návštěvě Národního muzea?

Cílem první návštěvy je děti nezahltit a neodradit od dalších návštěv. Pro expozici Zázraky evoluce si vyhraďte dostatek času. Je velmi vydařená a vysloveně láká k opakovaným návštěvám. Pořád je tam co objevovat.

V šesti sálech jsou zde představena zvířata v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů.

Nalákat je můžete na patrně nejznámější exponát Národního muzea, kterým je kostra plejtváka myšoka. Váží přes 4 t, měří 22,5 m a zabírá v muzeu celou jednu místnost. Příběh plejtváka myšoka můžete shlédnout i online – TADY.

Zdarma ke stažení: Spojovačka – plejtvák. Odkaz ke stažení zdarma najdete pod fotkou.

Nejvýznamnějším prostorem uvnitř muzea je Pantheon. Tento prostor je na stěnách ozdoben čtyřmi obrazy, které znázorňují slavné události z českých dějin. V této „síni slávy“ můžete vidět sochy a busty významných českých osobností.

Úkol pro děti v Pantheonu: Najděte jedinou Češku v Pantheonu. Víš jak se jmenuje a čím se proslavila?

Interaktivní virtuální výstavu o Panteonu pro děti najdete tady.

Lunety jsou stropní malby ve tvaru půlměsíce. V Pantheonu zobrazují čtyři nejvýznamnější okamžiky českých dějin. Informační ceduli s plánkem obrazů najdete na zábradlí v prvním patře.

Zkusíte s dětmi určit, kde je obraz:

  • Karel IV. zakládá r. 1348 pražskou univerzitu (V. Brožík)
  • Povolání Přemysla Oráče k vládě (F. Ženíšek)
  • Sv. Metoděj dokončuje na Velehradě před svou smrtí v roce 885 překlad Písma svatého do slovanského jazyka (F. Ženíškek)
  • Jan Amos Komenský předkládá roku 1657 městské radě v Amsterodamu svá didaktická díla (V.Brožík)

Z kupole Pantheonu je navíc mimořádný výhled na centrum Prahy i Pražský hrad.

Chcete-li se vyhnout opakovanému scházení ze schodů, začněte návštěvu muzea právě tady.

Ačkoliv prostor kupole vysloveně volá po jakékoliv aktivitě pro děti, najdete zde jen ceduli, která vám pomůže s orientací ve výhledu na Prahu.

Expozice Zázraky evoluce a vyhlídka z kopule Pantheonu, procházka kolem budovy Národního muzea bude většině dětí na první návštěvu opravdu stačit.

Tip: Vešli jste do muzea vchodem do Historické budouvy? Odejděte východem z Nové budovy Národního muzea. V podzemní spojovací chodbě je unikátní multimediální expozice, která zaujme malé i větší děti.

Vchodem z Nové budovy Národního muzea jděte i v případě, že máte kočárek. Vyhnete se tak schodům v Historické budově. Kočárek budete muset odložit ve vyhrazeném prostoru pouze v případě návštěvy kopule Pantheonu.

V Nové budově najdete Myšárium – novou odpočinkovou zónu pro děti, která je inspirována knihou Dlouhá noc muzejní myši.
Kam v Praze s dětmi: Když v Praze prší: Národní muzeum s dětmi
Jsou zde k dispozici hry i knížky pro malé i velké děti.
Praktické informace – Národní muzeum s dětmi

Vstupenku lze koupit online, její platnost je 30 dní. U turniketu pak jen načtete QR kód a ušetříte případný čas strávený ve frontě. Vstupné pro dospělého je 250 Kč (celý Muzejní komplex včetně kupole).

Přijedete-li do Prahy autem, můžete zaparkovat v hlídané garáži na Wilsonově ulici. Od muzea je to necelých 300 metrů.

Zdarma ke stažení – pozor, není k dispozici na pokladně: Interaktivní hra pátrací hra pro rodiny s dětmi pro výstavu Muzeum od sklepa po půdu
Kam pokračovat po návštěvě Národního muzea?

U Národního muzea začíná i první procházka Pražských zkratek Od Muzea k Prašné bráně.

Objevte společně s nimi příběh, který vypráví fasáda budovy Národního muzea. Hledačka Najdi a spočítej! Národní muzeum je ke stažení zdarma.

S dětmi v Praze: Národní muzeum s dětmi
Ke stažení zdarma na odkazu pod fotkou.

Nejbližší dětské hřiště najdete ve Františkánské zahradě, vstup do ní najdete ve spodní části Václavského náměstí. V pasáži Světozor, která ústí do zahrady, najdete i nejlepší zmrzlinu v okolí. Další utajená dětská hřiště v centru Prahy najdete na webu tady.

Kam na oběd či svačinu s dětmi?
Praha s dětmi
Kavárna Bílá vrána: Ve Smečkách 5, Praha 1

V obou budovách Muzejního komplexu najdete kavárnu. Ta v Nové budově je vůči dětem nepatrně vstřícnější s ohledem na prostor. Dětský koutek zde však nenajdete.

Na konci ulice Ve Smečkách (jedna z ulic vedoucí na Václavské náměstí) najdete pohodovou kavárnu jménem Bílá vrána. Jedná o sociální podnik, který nabízí i obědové menu.

 Při odchodu se vydejte vlevo – za rohem v ulici Žitná najdete krásný obchod Jedna bedna s rukodělnými výrobky z chráněných dílen. Bude škoda jej minout.

Kousek od Václavského náměstí v ulici Školská (mimochodem na této ulici sídlí i jedno z nejkrásnějších hračkářství v Praze) najdete sociální restauraci Therapy. Nemá dětský koutek, ale pro děti zde v jídelním lístku najdete třeba buchtičky se šodó (95 Kč).

Další tipy pro procházku Prahou:
 Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze pršíVyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník 
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze pro děti

1 komentář u „Národní muzeum s dětmi“

Napsat komentář