Šifrovačky zdarma v Praze


Baví Vás procházet městem podle plánku a nechat děti řešit zapeklité úkoly? Ať už je budeme nazývat šifrovačkou či hledačkou, pojďte mrknout na můj seznam pražských procházek s úkoly pro rodiny s dětmi, které jsou dostupné v Praze (a okolí) zdarma nebo jen za minimální vstupné.

Šifrovačky – hledačky zdarma v Praze a okolí pro rodiny s dětmi

Seznam pravidelně aktualizuju, vzhledem k množství šifrovaček ne vždy smažu nefunkční. Aktuální jsou vždy v horní části článku.
Datum poslední aktualizace: 6. 07. 2024

Hudební velikáni

Pojďte se vydat po stopách hudebních velikánů, projít si místa spojená se slavnými jmény a připomenout si zajímavosti ze života skladatelů, jejichž díla jsou již po desetiletí s úctou prováděna na koncertních pódiích doma i v zahraničí. Začíná se v Žitné ulici u domu, kde žil Antonín Dvořák.

Pražské zkratky - Kam v Praze s dětmi - šifrovačky zdarma
Více info – TADY!
Prázdninové dobrodružství

Až do konce prázdnin si můžete projít novou naučnou stezku pro malé i velké v Kolovratech. Pomozte chlapci Toníkovi najít klíč k jeho kufříku s pokladem. V Knihovně s infocentrem si můžete vyzvednout vytištěné odpovědní kartičky. Podrobnosti o procházce najdete – TADY!

Tipy na výlet vlakem do Kolovrat

MKP: Vycházka pro celou rodinu v Centrálním parku

Celé léto si na pobočce Lužiny můžete vyzvednout vycházkovou mapu s úkoly, která je i ke stažení na webu. Podrobnosti o procházce najdete – TADY!

Po stopách Karla Hartiga

Pojďte na procházku, která vám představí osobnost Karla Hartiga – člověka plně zapáleného do řady oblastí od stavitelství přes finance a politiku až po vlastenectví a také prvního starostu Žižkova.

Pražské zkratky - Kam v Praze s dětmi - šifrovačky zdarma
Více info – TADY.

Trasy na Praze 2 představují místní největší parky

Každý z nich má i zajímavou historii. Každá trasa je spojeny vždy se zajímavým (byť fiktivním) příběhem a vždy teprve po splnění úkolu se dozvíte, kam na další zastávku.

  • Folimanka – Trasa začíná u Osvěžovny, tedy v místě, kde stávala původně usedlost Folimanka. Postupně se seznámíte nejen se středověkou historií, ale i s proměnami parku po dostavbě Nuselského mostu až do dneška. Čeká na vás sochařská galerie pod širým nebem, ale i sportovní hala, kryt, poesiomátek a další zajímavosti. Přitom budete pátrat po pokladu rodiny měšťana Folmana, získávat klíče od truhly.
  • Riegrovy sady – Kde jinde začít, než u pomníku se sochou F. L. Riegra, jehož jméno park nese. Dozvíte se něco o zahradě zvané Kanálka a jejím zakladateli, osvíceném hraběti Canal de Malabaila, o největší sokolovně, Ptačím obelisku, místě, kde je dnes hřiště U Draka, ale i o současném životě v parku. Na zastávkách budete plněním úkolů získávat větrem rozfoukané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie.
  • Havlíčkovy sady – Trasa začíná u vstupní brány z Rybalkovy ulice, u bývalé usedlosti Horní Landhauska. Seznámíte se s rodinnou vilou Moritze Gröbeho, zakladatele parku, ale také s dalšími místu v parku, jako jsou Pavilon, Viniční altán, oblíbená místa Gröbeho dcer, hřiště U Štiky a samozřejmě nevynecháme romantickou umělou jeskyni zvanou Grotta. Spojujícím příběhem bude hledání zatoulaných zvířat z někdejší malé zoo, tzv. Vivária, které stávalo u vstupní brány na místě horního dětského hřiště.  
Za Čtyřlístkem a pohádkovými příběhy do Modřan

Městská část Praha 12 pro Vás připravila novou pohádkovo-poznávací stezku.

Pražské zkratky - Kam v Praze s dětmi - šifrovačky zdarma
Více info – TADY!
Létající kostky, obrácený cedník, pyramida nebo vesmírná loď – pojďte s CAMP objevovat stavby Karla Pragera

Trasa začíná přímo v CAMPu, odtud pak vyrazíte na další body podle mapy. Pěšky nebo třeba tramvají, je to na vás. Každému místu přísluší v pracovním listu jeden obrázek a s ním spojený úkol. Více info – TADY!

Seznamte se s městskou přírodou a vydejte se do světa stromů.

Stromová stezka je venkovní hra pro celou rodinu. V okolí poboček Městské knihovny naleznete mnoho krásných dřevin, zajímavých míst i tajemné skřítky. Místní skřítci už zvědavě vyhlížejí vaše odpovědi v doplňovačkách, ve kterých si cestou vyzkoušíte své znalosti. Po trasách vás povedou putovní listy s mapami, které najdete v tomto dokumentu ke stažení.

Pojďte objevit legendy starých Stínadel

Najděte dvacet míst o kterých jste zatím jen četli. Hra je určena všem klukům a holkám od 6 do 99 let. S sebou potřebujete jen mapu míst, tužku a možná i baterku. S výjimkou jednoho bonusového jsou všechna místa přístupná od 10.00 do 20.00 hod.

Objevovat stínadelské legendy bylo možné oficiálně do konce března. Hrát však můžete směle dál.

Postupem času možná nebudou fungovat úkoly na všech místech tak, jak mají. Trasu už neprocházíme, proto negarantujeme, že vše půjde vyřešit. Míst je ale hodně, poetika Malé Strany vás určitě odmění za drobná bloudění a užijete si to i tak.

Pražské zkratky: Kam v Praze s dětmi: Stínadelská tajemství
Více info – TADY!

Přichází podzim a řada zvířátek si chystá zásoby na chudé zimní měsíce. Ale veverce Jarmilce se ztratily všechny oříšky! Co teď bude dělat? Pomůžete jí vypátrat, kdo jí je vzal? Projděte se s námi oborou Hvězda a poznejte přitom zdejší zvířecí obyvatele. Pro hru budete potřebovat jen tužku a vytištěný herní sešitek.

S dětmi v Praze: Zdarma v Praze: Pražské zkratky - šifrovačky pro rodiny s dětmi
Více info – TADY!

Vyrazte s dětmi na PÁTRACÍ HRU PO PRAZE 3. Vyzvedněte si hrací karty v místním Infocentru (Milešovská 1, tj. kousek od stanice metra Jiřího z Poděbrad). Otevřeno mají ve všední dny od 8.00 do 18.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 14. 00 hod. Připravená trasa má 3,25 km a čeká na vás 20 zastávek s úkoly.

S dětmi v Praze: Zdarma v Praze: Pražské zkratky - šifrovačky pro rodiny s dětmi

Pražské zkratky - Kam v Praze s dětmi - Bojovka za zvýhodněnou cenu
Bojovka pro celou rodinu: Po stopách pražských pověstí a strašidel

Tato bojovka je koncipována primárně jako rodinná hra, která vašim dětem i vám zpestří procházku starou Prahou. Dozvíte se 12 pověstí spojených s místy, kde se budete nacházet a nevšední popis trasy vás přiměje více se rozhlédnout okolo sebe a všímat si krás, které jindy míjíte bez povšimnutí.

Hra není formou aplikace, lze ji vytisknout a věnovat jako hezký dárek. 
Nyní za zvýhodněnou cenu 169 Kč – TADY.

Stromová stezka

Seznamte se s městskou přírodou a vydejte se do světa stromů. Stromová stezka je venkovní hra pro celou rodinu na letní měsíce. Je připraveno 15 tras v blízkosti poboček Městské knihovny Praha. Více info – TADY!

Anthropoid

Pojďte se vydat ulicemi Prahy 2 za operací Anthropoid. Trasa je připravena u příležitosti 80. výročí události. Na každé z devíti zastávek Vás čeká jednak část příběhu operace ANTHROPOID, ale také informace týkající míst, která navštívíte.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - šifrovačky v Praze zdarma
Více info – TADY!
Letem netopýřím světem v pražské Stromovce

Všeho nechejte a do Královské obory spěchejte! Pod stromy košatými v parku proslulém se řádně nadechněte a dobrodružnou trasu zvesela prolétněte. Kdo netopýřím domovem se projde a závity šedé zahřeje, ten na závěr schránku najde a pokladu si užije.

Pražské zkratky: Kam v Praze s dětmi - Stromovka
Více info – TADY!
Milada Horáková a Vinohrady

Pojďte si projít trasu, na níž navštívíte místa v Praze 2 spojená se životem dr. Milady Horákové, významné osobnosti 20. století. Na Královských Vinohradech se narodila (1901), byla pokřtěna, vyrůstala, chodila do škol a vdala se. Navštívíte i další místa, kde je vzdána úcta památce této právničky, političky, bojovnice za práva žen a za svobodu. Trasa začíná v Rumunské ulici – tam se nejsnáze dostanete od stanice metra Náměstí Míru. Trasa je zdarma připravená ke stažení – TADY! (Pozor, nejedná se o procházku s úkoly pro děti).

Únikovka: Vražda v knihovně

Pojďte si zahrát únikovku a poznat při tom tajuplné prostory Ústřední knihovny formou napínavé hry!
Únikovka je zdarma, rezervace je nutná předem – TADY!

160 let Sokola – informační „kvízohra“ v Šestajovicích

Na 13 zastaveních, plná informací z historie Sokola, ve verzi pro děti i dospělé (lze doporučit přečtení obou verzí, může tam být ukryta nápověda). Start je u Velké sportovní haly U váhy 1000, procházkou skrze Šestajovice, s cílem na workoutovém hřišti Na Balkáně. Mapa je u každého stanoviště. S sebou budete potřebovat tužku a papír na zápis písmen tajenky, které patří ke správné odpovědi. Více info na FB TJ Sokol Šestajovice.

Šestajovická šifrovačka

V této šifrovačce si zkusíte rozluštit různé druhy rekreačních šifer, ale také se dozvíte i něco z historie a budoucnosti šifrování. Díky systému nápověd mohou do cíle dojít všichni, takže je tato hra vhodná i pro začátečníky, kteří nemají se šifrováním žádné zkušenosti. Ale jen ti nejzkušenější to zvládnou bez nápověd. Celá hra je zdarma a je vhodná pro 2-5 členné týmy. Je určená především pro dospělé, ale děti cca od 10 let se také zvládnou zapojit do dílčího řešení úkolů. Hru můžete absolvovat jako jeden tým nebo pokud je vás více, můžete vytvořit více týmů a soutěžit mezi sebou. Více info – TADY!

Putování za Josefem Ladou

V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale málokdo ví, že většinu života strávil v Praze v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel a pracoval. Cestou vás budou provázet sám malíř svým komentářem z knihy Kronika mého života i jeho dcera Alena ve vzpomínkách sepsaných v knize Můj táta Josef Lada. Poznáte zajímavá místa i některé již zaniklé domy. Seznámíte se také s Ladovými kamarády a spolupracovníky, stejně jako s rázovitými osobnostmi obyvatel této čtvrti před sto lety. Cestou se mnohé dozvíte a zabavíte se vyluštěním hádanek a odpovídáním na kvízové otázky. Zdarma ke stažení – TADY!

Pražané ve stavovském povstání

Muzeum Hlavního města Prahy připravilo hru pro děti od 12 let. Vybrat si můžete ze 2 variant. Připravená je zdarma ke stažení – TADY!

Rodinná hra ve starých Vršovicích – Za Waldesovým diamantem

Vydejte se s námi po stopách věhlasného podnikatele, sběratele a mecenáše umění a sportu Jindřicha Waldese! Na začátku minulého století stál za vynálezem vylepšeného stiskacího knoflíku, který pojmenoval po magickém diamantu Koh-i-noor. Nové patentky se rychle rozšířily do celého světa, takže si firma Waldes mohla dovolit výstavbu továrny ve Vršovicích a další rozvoj a úspěchy. Více info – TADY!

Putování Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

Až do 30. září můžete hrát poznávací hru o kněžně Ludmile. Pro účastníky hry je připravena trasa v délce 10 km s celkem 19 zastávkami na zajímavých místech na Vinohradech, Novém Městě a Vyšehradu. Soutěžící hledají na trase tajenky a kódy, a plní úkoly. Více info – TADY!

Útěky Josefa Brykse

Projděte se nejdelší ulicí na Černém Mostě, budete hledat jednotlivá stanoviště, plnit bojové úkoly a zjistíte, kolika různými (a leckdy neuvěřitelnými) způsoby se dalo uprchnout ze zajetí. Budete potřebovat telefon se čtečkou QR kódů nebo vytištěné materiály ke hře. Zdarma ke stažení – TADY!

Kam s dětmi v Praze: Valdštejnská zahrada, hledačka zdarma ke stažení: Najdi a spočítej! Valdštejnská zahrada
Ke stažení zdarma – TADY!

Jste s dětmi v blízkosti stanice metra Malostranská? Máte chvilku? Nezapomeňte nahlédnout do Valdštejnské zahrady. Pro školkáčky a malé školáky jsem připravila hledačku ke stažení zdarma.

Cesta časem Šestajovicemi

Obec Šestajovice najdete v okrese Praha – východ, cca 20 kilometrů východně od centra Prahy. Pojďte si pomocí stroje času projít s průvodcem Kubou z budoucnosti různá období a místa v Šestajovicích. Podrobnosti o hře najdete – TADY!

Další hry v Šestajovicích – TADY!

Kam v Praze s dětmi: Praha pro děti, děti v Praze

Najdi a spočítej! Národní muzeum

Máte volnou chvilku s dětmi u Národního muzea? Zahrajte si hledačku Najdi a spočítej! Je určena pro školkáčky i malé školáky. Objevte společně s nimi příběh, který vypráví fasáda budovy Národního muzea.

Kam v Praze s dětmi: Praha pro děti, děti v Praze
Zdarma ke stažení – TADY!


Kunratický výlet – tuto úkolovou hru připravili žáci ZŠ Kunratice v rámci projektu Tajný život města.

Únikovka Zmizelá sousedství: Anežský klášter – tato hledačka vás provede zahradami Anežského kláštera a okolím. Objevíte s ní věci, které zde kdysi byly a již nejsou.

Praha s dětmi: Únikovky zdarma

Opravdu vydařené procházky Prahou mají Skryté příběhy. Stačí vám pouze aplikace v telefonu. Audio má skvělou kvalitu. Věková kategorie je poměrně široká, zvlášť ve věkově smíšené skupině se dokážou zapojit všichni členové. Více info: TADY!

Tipy na Skryté příběhy na Vyšehradu najdete v článku Vyšehrad s dětmi.

Další tipy kam v Praze s dětmi:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Buďte v obraze a mějte přehled, co se děje v Praze!
Pokud chcete od září dostávat 1x měsíčně e-mailový zpravodaj o Praze pro děti, přihlaste se k jeho odběru.