Šifrovačky zdarma v Praze

Baví Vás procházet městem podle plánku a nechat děti řešit zapeklité úkoly? Ať už je budeme nazývat šifrovačkou či hledačkou, pojďte mrknout na můj seznam pražských procházek s úkoly pro rodiny s dětmi, které jsou dostupné v Praze zdarma nebo jen za minimální vstupné.

Šifrovačky – hledačky zdarma v Praze pro rodiny s dětmi

Seznam pravidelně aktualizuju, vzhledem k množství šifrovaček ne vždy smažu nefunkční šifrovačky. Aktuální jsou vždy v horní části článku. Datum poslední aktualizace: 26. 11. 2021

Libeňská adventní QR hra 
Hra je určena především rodinám s dětmi, ale zahrát si ji mohu všichni bez rozdílu věku.
Odehrává se v ulicích Libně a má snahu účastníkům připomenout známá i méně známá libeňská místa a adventní zvyky. Více info – TADY!

Zažij podzim všemi smysly, které zapojí tvé smyslové orgány i mozkové závity. Rodinné a komunitní centrum Mumraj připravilo venkovní hru pro rodiny s dětmi.

Kam v Praze s dětmi: Šifrovačky zdarma pro rodiny s dětmi
Více info – TADY!

Venkovní hra Stínadla
Venkovní hru Stínadla připravilo Muzeum města Prahy. Hráči podle slepé mapy Stínadel hledají 17 míst, na kterých plní 17 úkolů. Hrací plán a pravidla ke hře jsou v prodeji v pokladně domu U Zlatého prstenu za 50 Kč. Více info – TADY!

Venkovní hra v Kinského zahradě
Zahrajte si s dětmi v Kinského zahradě podzimní venkovní hru, kterou pro vás připravili knihovnice a knihovníci z dětského oddělení Ústřední knihovny. Hru můžete hrát od října do prosince 2021 v Kinského zahradě na Praze 5. Více info – TADY!
Po stopách Veletrhu vědy
Jedná se o venkovní poznávací hru v Praze a okolí, kterou si zahrajete prostřednictvím aplikace ve vašem mobilním telefonu. Můžete si vybrat ze tří tras. Abyste se ale dozvěděli rozuzlení celého příběhu, musíte si zahrát všechny! Stačí, když máte chytrý telefon, do kterého si stáhnete aplikaci Hunter Games. Poté si zvolíte jednu z tras hry. Na každé trase vás čeká série úkolů, které vás postupně dovedou k cíli a právě mobilní aplikace vás celou dobu naší hrou provádí. Trasy lze hrát v libovolném pořadí. Více info – TADY!
Prahou křížem krážem – intriky na Karlově dvoře
Letos se koná již desátý ročník oblíbené dobrodružné hry po Praze pro 2 až 5členné týmy Prahou křížem krážem. Tentokráte se vydáte na dvůr Karla IV. Akce se uskuteční v neděli 17. 10. 2021 v klasickém (necovidovém) provedení bez QR kódů, za to s postavami na stanovištích. Vybrat si můžete ze dvou variant: Dopolední od 9 hodin je kratší a lehčí, odpolední od 14 je delší a na úkoly náročnější.
Hra je přístupná pouze přihlášeným týmům. Startovné je 20 Kč za osobu.
Máte tým? Registrace – TADY!

Rodinná hra ve starých Vršovicích – Za Waldesovým diamantem
Vydejte se s námi po stopách věhlasného podnikatele, sběratele a mecenáše umění a sportu Jindřicha Waldese! Na začátku minulého století stál za vynálezem vylepšeného stiskacího knoflíku, který pojmenoval po magickém diamantu Koh-i-noor. Nové patentky se rychle rozšířily do celého světa, takže si firma Waldes mohla dovolit výstavbu továrny ve Vršovicích a další rozvoj a úspěchy. Více info – TADY!

Vydejte se s vědci z Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v.v.i. do pražského Ďáblického háje na Světelnou stezku, venkovní rodinnou hru, kterou si můžete zahrát od 9. října do 7. listopadu.

Kam v Praze s dětmi: Šifrovačky zdarma pro rodiny s dětmi
Více info – TADY!

Po pražských stopách Antonína Dvořáka
V průběhu celého října se můžete vydat se po pražských stopách Antonína Dvořáka a získat dvě vstupenky do Muzea Antonína Dvořáka! U příležitosti 180. výročí narození Antonína Dvořáka připravilo Národní muzeum poznávací QR hru, která vás provede po pražských místech, jež jsou neodmyslitelně spjata s působením skladatele.
Hrací plánek je k vyzvednutí na pokladně Českého muzea hudby a Muzea Antonína Dvořáka v běžné otevírací době až do konce října. Trasa hry začíná v Českém muzeu hudby. Po načtení QR kódu se dozvíte, jak byl Dvořák s tímto místem spjatý, a zobrazí se vám úkol, po jehož vyluštění získáte adresu následující zastávky. Po správném zodpovězení poslední otázky vás čeká odměna v podobě volného vstupu do Muzea Antonína Dvořáka.

Putování Prahou 2 za kněžnou Ludmilou
Až do 30. září můžete hrát poznávací hru o kněžně Ludmile. Pro účastníky hry je připravena trasa v délce 10 km s celkem 19 zastávkami na zajímavých místech na Vinohradech, Novém Městě a Vyšehradu. Soutěžící hledají na trase tajenky a kódy, a plní úkoly. Více info – TADY!
Útěky Josefa Brykse
Projděte se nejdelší ulicí na Černém Mostě, budete hledat jednotlivá stanoviště, plnit bojové úkoly a zjistíte, kolika různými (a leckdy neuvěřitelnými) způsoby se dalo uprchnout ze zajetí. Budete potřebovat telefon se čtečkou QR kódů nebo vytištěné materiály ke hře. Zdarma ke stažení – TADY!

Jste s dětmi v blízkosti stanice metra Malostranská? Máte chvilku? Nezapomeňte nahlédnout do Valdštejnské zahrady. Pro školkáčky a malé školáky jsem připravila hledačku ke stažení zdarma.

Kam s dětmi v Praze: Valdštejnská zahrada, hledačka zdarma ke stažení: Najdi a spočítej! Valdštejnská zahrada
Ke stažení zdarma – TADY!
Cesta časem Šestajovicemi
Obec Šestajovice najdete v okrese Praha – východ, cca 20 kilometrů východně od centra Prahy. Pojďte si pomocí stroje času projít s průvodcem Kubou z budoucnosti různá období a místa v Šestajovicích. Podrobnosti o hře najdete – TADY!

Další hry v Šestajovicích – TADY!

Kratochvilné myškuntálie s Emou a Tondou Během léta se můžete s myškami Emou a Tondou vydat na osm zábavných výprav po Praze, užít si hravé tvoření a jako bonus si přečíst osm poutavých příběhů.  Sešitky k jednotlivým hrám dostanete v Ústřední knihovně v dětském oddělení nebo si je můžete vytisknout. Podrobnosti – TADY!
Kam v Praze s dětmi: Praha pro děti, děti v Praze

Prázdninová skrýšovka
Už tradičně divadlo Minor připravilo prázdninovou hledací hru o poklady. Během července a srpna bude postupně zveřejňovat několik tajemných míst, na kterých naleznete skrýše s pokladem. Z každého pokladu je dovoleno si kousek odnést. Podrobnosti – TADY!
Najdi a spočítej! Národní muzeum
Máte volnou chvilku s dětmi u Národního muzea? Zahrajte si hledačku Najdi a spočítej! Je určena pro školkáčky i malé školáky. Objevte společně s nimi příběh, který vypráví fasáda budovy Národního muzea.
Zdarma ke stažení – TADY!

Zastav nečas! – Tradiční letní hra Déčka má několik svých stanovišť i v Praze. Nebo si udělejte výlet vlakem do Kolovrat (stále ještě Praha) a po cyklostezce jeďte do Říčan, kde najdete další stanoviště. Cyklostezka je vhodná i pro začínající cyklisty, cestou minete nejen koupaliště, ale i veřejně dostupnou trampolínu. Více o výletu najdete na webu – TADY!

Více info – TADY!

Od 22. května do 18. června 2021 na místě Mural Artu (tramvajová zastávka Vychovatelna) startuje QR bojovka “Operace Anthropoid” o ceny pro starší děti a dospělé, kterou Praha 8 připravila ve spolupráci s Prahou 9, Sokolem Libeň, Divadlem Pod Palmovkou a DDM Spektrum Karlín. Trasu bude možné projít individuálně až do června příštího roku.

Více info – TADY!

V Praze a jejím blízkém i trochu vzdálenějším okolí je schováno 20 kešek, najdi je a staň se “Keš mástr” Ulity. Kromě kešek objevíte zajímavosti o místech, která jsou schovaná, tajemná, neprobádaná nebo méně známá.

Objevte a hrajte Legendární Prahu!
Zahrajte si přes prázdniny hru Legendární Praha, která je založena na konceptu tzv. „hledaček“ – questingu. Hru pro vás připravili naši knihovníci z 21 poboček. Hra začíná ve čtvrtek 1. července 2021. Detailní informace o každé trase, včetně otázek najdete – TADY!

Ve Vojanových sadech Ústřední knihovna připravila jarní venkovní hru pro rodiny s malými dětmi – Tajný život skřítků.

Kam v Praze s dětmi: šifrovačky zdarma
Více o Vojanových sadech na webu – TADY!

Příjemnou procházku po krásách Dolních Počernic, kterou Vám zpestří QR kódy s indiciemi ke splnění úkolů. S sebou kromě pohodlného oblečení, budete potřebovat chytrý mobil se staženou čtečkou QR kódu. Trasa je dlouhá asi 5,5 km. Podrobnosti najdete TADY!

Zámecký park Dolní Počernice
Kbelskou stezkou s malým aeronautem
Pokud byste se chtěli blíže seznámit s historií Kbel, pojďte se vrátit v čase a na devíti zastávkách prozkoumat s malým pilotem Aerem nejen historii letectví. Hangár 19 pro Vás připravil cestu plnou zábavy a úkolů pro malé i větší děti. Na Kbelské stezce Vás čekají zajímavé informace, otázky a razítka, které otisknete do palubního lístku. 
Pohádková stezka
Vydejte se s Jižními Supy na dobrodružné putování vedoucí k osvobození Jižního království. Supí putování začíná v Milíčovském Zooparku.
Šifrovačky zdarma v Praze pro děti


Kunratický výlet – tuto úkolovou hru připravili žáci ZŠ Kunratice v rámci projektu Tajný život města.

Únikovka Zmizelá sousedství: Anežský klášter – tato hledačka vás provede zahradami Anežského kláštera a okolím. Objevíte s ní věci, které zde kdysi byly a již nejsou.

Praha s dětmi: Únikovky zdarma

Opravdu vydařené procházky Prahou mají Skryté příběhy. Stačí vám pouze aplikace v telefonu. Audio má skvělou kvalitu. Věková kategorie je poměrně široká, zvlášť ve věkově smíšené skupině se dokážou zapojit všichni členové. Více info:TADY!

Tipy na Skryté příběhy na Vyšehradu najdete v článku Vyšehrad s dětmi.

Chcete se projít centrem Prahy svým vlastním tempem, bez průvodce a zároveň seznámit děti s historií Prahy? Hledáte předem připravenou trasu procházky včetně tipů na kavárny či hřiště? Pojďte s námi na procházku od Národního muzea k Prašné bráně. 

Kam s dětmi v Praze: Procházka centrem Prahy bez průvodce - Od Muzea k Prašné bráně
Procházka od Muzea k Prašné bráně je v prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!
Další tipy kam v Praze s dětmi:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Buďte v obraze a mějte přehled, co se děje v Praze!
Pokud chcete od září dostávat 1x měsíčně e-mailový zpravodaj o Praze pro děti, přihlaste se k jeho odběru.