Šifrovačky zdarma v Praze

Baví Vás procházet městem podle plánku a nechat děti řešit zapeklité úkoly? Ať už je budeme nazývat šifrovačkou či hledačkou, pojďte mrknout na můj seznam pražských procházek s úkoly pro rodiny s dětmi, které jsou dostupné v Praze (a okolí) zdarma nebo jen za minimální vstupné.

Šifrovačky – hledačky zdarma v Praze a okolí pro rodiny s dětmi

Seznam pravidelně aktualizuju, vzhledem k množství šifrovaček ne vždy smažu nefunkční. Aktuální jsou vždy v horní části článku.
Datum poslední aktualizace: 30. 12. 2022

Více info – TADY!
Pražské zkratky - Kam v Praze s dětmi - Šifrovačky zdarma v Praze pro rodiny s dětmi
Více info – TADY!

Přichází podzim a řada zvířátek si chystá zásoby na chudé zimní měsíce. Ale veverce Jarmilce se ztratily všechny oříšky! Co teď bude dělat? Pomůžete jí vypátrat, kdo jí je vzal? Projděte se s námi oborou Hvězda a poznejte přitom zdejší zvířecí obyvatele. Pro hru budete potřebovat jen tužku a vytištěný herní sešitek.

S dětmi v Praze: Zdarma v Praze: Pražské zkratky - šifrovačky pro rodiny s dětmi
Více info – TADY!

Vyrazte s dětmi na PÁTRACÍ HRU PO PRAZE 3. Vyzvedněte si hrací karty v místním Infocentru (Milešovská 1, tj. kousek od stanice metra Jiřího z Poděbrad). Otevřeno mají ve všední dny od 8.00 do 18.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 14. 00 hod. Připravená trasa má 3,25 km a čeká na vás 20 zastávek s úkoly.

S dětmi v Praze: Zdarma v Praze: Pražské zkratky - šifrovačky pro rodiny s dětmi

Bav se a poznávej. Hraj Prahu!
Myslíte si, že znáte Prahu na jedničku? Ověřte si to s novou zábavnou hrou HRAJ PRAHU! Provede vás nejen historií a současností města, ale také projekty, které se realizují díky evropským fondům. Na úspěšné soutěžící čeká výhra! Více info – Hraj Prahu!

Nebušická naučná stezka

Láká vás to do přírody? Máte rádi turistiku a chodíte rádi do lesa? V parném létě zde bude o malinko chladněji. Zveme vás do lesa Hlásek na nebušickou naučnou stezku, kterou si děti opravdu užijí! Líbí se menším i větším dětem. Cestu zvládnete projít i s kočárkem.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - šifrovačky v Praze zdarma
Více info – TADY!
Stromová stezka

Seznamte se s městskou přírodou a vydejte se do světa stromů. Stromová stezka je venkovní hra pro celou rodinu na letní měsíce. Je připraveno 15 tras v blízkosti poboček Městské knihovny Praha. Více info – TADY!

Anthropoid

Pojďte se vydat ulicemi Prahy 2 za operací Anthropoid. Trasa je připravena u příležitosti 80. výročí události. Na každé z devíti zastávek Vás čeká jednak část příběhu operace ANTHROPOID, ale také informace týkající míst, která navštívíte.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - šifrovačky v Praze zdarma
Více info – TADY!
Letem netopýřím světem v pražské Stromovce

Všeho nechejte a do Královské obory spěchejte! Pod stromy košatými v parku proslulém se řádně nadechněte a dobrodružnou trasu zvesela prolétněte. Kdo netopýřím domovem se projde a závity šedé zahřeje, ten na závěr schránku najde a pokladu si užije.
Pražské zkratky: Kam v Praze s dětmi - Stromovka
Více info – TADY!

Venkovní hra Stínadla II.

Nová venkovní hra volně navazuje na přechozí hru Stínadla. Hráči hledají podle slepé mapy Stínadel 16 míst, na kterých plní 16 úkolů. Cílem je získat 16 unikátních stínadelských pamětních karet a vyluštit závěrečnou tajenku. Plnění úkolů si lze rozvrhnout do několika procházek městem. Slepou mapu, pravidla a pouzdro na karty si zakoupíte v pokladně domu U Zlatého prstenu a můžete se vydat na výpravu.

Milada Horáková a Vinohrady

Pojďte si projít trasu, na níž navštívíte místa v Praze 2 spojená se životem dr. Milady Horákové, významné osobnosti 20. století. Na Královských Vinohradech se narodila (1901), byla pokřtěna, vyrůstala, chodila do škol a vdala se. Navštívíte i další místa, kde je vzdána úcta památce této právničky, političky, bojovnice za práva žen a za svobodu. Trasa začíná v Rumunské ulici – tam se nejsnáze dostanete od stanice metra Náměstí Míru. Trasa je zdarma připravená ke stažení – TADY! (Pozor, nejedná se o procházku s úkoly pro děti).

Únikovka: Vražda v knihovně

Pojďte si zahrát únikovku a poznat při tom tajuplné prostory Ústřední knihovny formou napínavé hry!
Únikovka je zdarma, rezervace je nutná předem – TADY!

160 let Sokola – informační „kvízohra“ v Šestajovicích
Na 13 zastaveních, plná informací z historie Sokola, ve verzi pro děti i dospělé (lze doporučit přečtení obou verzí, může tam být ukryta nápověda). Start je u Velké sportovní haly U váhy 1000, procházkou skrze Šestajovice, s cílem na workoutovém hřišti Na Balkáně. Mapa je u každého stanoviště. S sebou budete potřebovat tužku a papír na zápis písmen tajenky, které patří ke správné odpovědi. Více info na FB TJ Sokol Šestajovice.
Šestajovická šifrovačka

V této šifrovačce si zkusíte rozluštit různé druhy rekreačních šifer, ale také se dozvíte i něco z historie a budoucnosti šifrování. Díky systému nápověd mohou do cíle dojít všichni, takže je tato hra vhodná i pro začátečníky, kteří nemají se šifrováním žádné zkušenosti. Ale jen ti nejzkušenější to zvládnou bez nápověd. Celá hra je zdarma a je vhodná pro 2-5 členné týmy. Je určená především pro dospělé, ale děti cca od 10 let se také zvládnou zapojit do dílčího řešení úkolů. Hru můžete absolvovat jako jeden tým nebo pokud je vás více, můžete vytvořit více týmů a soutěžit mezi sebou. Více info – TADY!

Putování za Josefem Ladou
V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale málokdo ví, že většinu života strávil v Praze v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel a pracoval. Cestou vás budou provázet sám malíř svým komentářem z knihy Kronika mého života i jeho dcera Alena ve vzpomínkách sepsaných v knize Můj táta Josef Lada. Poznáte zajímavá místa i některé již zaniklé domy. Seznámíte se také s Ladovými kamarády a spolupracovníky, stejně jako s rázovitými osobnostmi obyvatel této čtvrti před sto lety. Cestou se mnohé dozvíte a zabavíte se vyluštěním hádanek a odpovídáním na kvízové otázky. Zdarma ke stažení – TADY!

Pražané ve stavovském povstání
Muzeum Hlavního města Prahy připravilo hru pro děti od 12 let. Vybrat si můžete ze 2 variant. Připravená je zdarma ke stažení – TADY!

Rodinná hra ve starých Vršovicích – Za Waldesovým diamantem
Vydejte se s námi po stopách věhlasného podnikatele, sběratele a mecenáše umění a sportu Jindřicha Waldese! Na začátku minulého století stál za vynálezem vylepšeného stiskacího knoflíku, který pojmenoval po magickém diamantu Koh-i-noor. Nové patentky se rychle rozšířily do celého světa, takže si firma Waldes mohla dovolit výstavbu továrny ve Vršovicích a další rozvoj a úspěchy. Více info – TADY!
Putování Prahou 2 za kněžnou Ludmilou
Až do 30. září můžete hrát poznávací hru o kněžně Ludmile. Pro účastníky hry je připravena trasa v délce 10 km s celkem 19 zastávkami na zajímavých místech na Vinohradech, Novém Městě a Vyšehradu. Soutěžící hledají na trase tajenky a kódy, a plní úkoly. Více info – TADY!
Útěky Josefa Brykse
Projděte se nejdelší ulicí na Černém Mostě, budete hledat jednotlivá stanoviště, plnit bojové úkoly a zjistíte, kolika různými (a leckdy neuvěřitelnými) způsoby se dalo uprchnout ze zajetí. Budete potřebovat telefon se čtečkou QR kódů nebo vytištěné materiály ke hře. Zdarma ke stažení – TADY!

Jste s dětmi v blízkosti stanice metra Malostranská? Máte chvilku? Nezapomeňte nahlédnout do Valdštejnské zahrady. Pro školkáčky a malé školáky jsem připravila hledačku ke stažení zdarma.

Kam s dětmi v Praze: Valdštejnská zahrada, hledačka zdarma ke stažení: Najdi a spočítej! Valdštejnská zahrada
Ke stažení zdarma – TADY!
Cesta časem Šestajovicemi
Obec Šestajovice najdete v okrese Praha – východ, cca 20 kilometrů východně od centra Prahy. Pojďte si pomocí stroje času projít s průvodcem Kubou z budoucnosti různá období a místa v Šestajovicích. Podrobnosti o hře najdete – TADY!

Další hry v Šestajovicích – TADY!

Kam v Praze s dětmi: Praha pro děti, děti v Praze

Najdi a spočítej! Národní muzeum
Máte volnou chvilku s dětmi u Národního muzea? Zahrajte si hledačku Najdi a spočítej! Je určena pro školkáčky i malé školáky. Objevte společně s nimi příběh, který vypráví fasáda budovy Národního muzea.
Zdarma ke stažení – TADY!

Zastav nečas! – Tradiční letní hra Déčka má několik svých stanovišť i v Praze. Nebo si udělejte výlet vlakem do Kolovrat (stále ještě Praha) a po cyklostezce jeďte do Říčan, kde najdete další stanoviště. Cyklostezka je vhodná i pro začínající cyklisty, cestou minete nejen koupaliště, ale i veřejně dostupnou trampolínu. Více o výletu najdete na webu – TADY!

Příjemnou procházku po krásách Dolních Počernic, kterou Vám zpestří QR kódy s indiciemi ke splnění úkolů. S sebou kromě pohodlného oblečení, budete potřebovat chytrý mobil se staženou čtečkou QR kódu. Trasa je dlouhá asi 5,5 km. Podrobnosti najdete TADY!

Zámecký park Dolní Počernice
Kbelskou stezkou s malým aeronautem
Pokud byste se chtěli blíže seznámit s historií Kbel, pojďte se vrátit v čase a na devíti zastávkách prozkoumat s malým pilotem Aerem nejen historii letectví. Hangár 19 pro Vás připravil cestu plnou zábavy a úkolů pro malé i větší děti. Na Kbelské stezce Vás čekají zajímavé informace, otázky a razítka, které otisknete do palubního lístku. 
Pohádková stezka
Vydejte se s Jižními Supy na dobrodružné putování vedoucí k osvobození Jižního království. Supí putování začíná v Milíčovském Zooparku.
Šifrovačky zdarma v Praze pro děti


Kunratický výlet – tuto úkolovou hru připravili žáci ZŠ Kunratice v rámci projektu Tajný život města.

Únikovka Zmizelá sousedství: Anežský klášter – tato hledačka vás provede zahradami Anežského kláštera a okolím. Objevíte s ní věci, které zde kdysi byly a již nejsou.

Praha s dětmi: Únikovky zdarma

Opravdu vydařené procházky Prahou mají Skryté příběhy. Stačí vám pouze aplikace v telefonu. Audio má skvělou kvalitu. Věková kategorie je poměrně široká, zvlášť ve věkově smíšené skupině se dokážou zapojit všichni členové. Více info:TADY!

Tipy na Skryté příběhy na Vyšehradu najdete v článku Vyšehrad s dětmi.

Chcete se projít centrem Prahy svým vlastním tempem, bez průvodce a zároveň seznámit děti s historií Prahy? Hledáte předem připravenou trasu procházky včetně tipů na kavárny či hřiště? Pojďte s námi na procházku od Národního muzea k Prašné bráně. 

Kam s dětmi v Praze: Procházka centrem Prahy bez průvodce - Od Muzea k Prašné bráně
Procházka od Muzea k Prašné bráně je v prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!
Další tipy kam v Praze s dětmi:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Buďte v obraze a mějte přehled, co se děje v Praze!
Pokud chcete od září dostávat 1x měsíčně e-mailový zpravodaj o Praze pro děti, přihlaste se k jeho odběru.