Adresář: Sociální kavárny, bistra, restaurace

Znáte všechny sociální kavárny v Praze? Zakoupením kávy, svačiny či oběda pomáháte se začleněním lidem s postižením či členům jinak znevýhodněných skupin. Začala jsem sestavovat přehledný seznam. Víte o další? Sdílejte svůj tip do komentáře. Inspirujme se navzájem.

Pražské zkratky: O Praze nejen pro děti
Praha 1

Bílá Vrána, Ve Smečkách
Tuto pohodovou kavárnu najdete na konci ulice Ve Smečkách, což je jedna z ulic vedoucí na Václavské náměstí. Objednat si zde můžete i vánoční cukroví.


Café Therapy, Školská
Tuto sociální restauraci najdete kousek od Václavského náměstí v ulici Školská (mimochodem na této ulici sídlí i jedno z nejkrásnějších hračkářství v Praze). O víkendu mají zavřeno.

Garden Café Taussig, Vlašská 25
Při procházce na Petřín se zastavte v kavárně, kterou provozuje Domov sociálních služeb Vlašská. Kavárna se nachází v areálu Domova sociálních služeb Vlašská, cca 10 minut pěšky od zastávky tramvají č. 12,20,22 – Malostranské náměstí. Svézt se můžete autobusem č. 192, který jede ze zastávky Malostranské náměstí a staví u Nemocnice pod Petřínem. Kavárna bývá otevřena v letní sezóně, přesné datum i aktuální informace najdete na FB Garden Café Tausig.

S dětmi v Praze - Pražské zkratky: sociální kavárny v Praze

Café Nezisk, Pohořelec 2
Cestou na Pražský hrad se můžete stavit v Café Nezisk, kterou najdete na Pohořelci. Nabízí nejen kávu, ale i čokoládu, kakao či horký mošt. Kavárna je malinká, pouhých 10 m2, ale je jedinečná především tím, že veškerý její zisk putuje každý měsíc jiné neziskové organizaci.

Pražský hrad s dětmi

S dětmi v Praze - Pražské zkratky: sociální kavárny v Praze

Bistro Mezi řádky, Mariánské náměstí
Je společně s dětmi náš oblíbený „lokál“ na cestě do knihovny. Navzdory tomu, že nemají dětský koutek. Mají zde výborné větrníky i domácí limonády. Na obědové menu je třeba přijít včas, tj. před 14.00 hod. O víkendu mají bohužel zavřeno.

S dětmi v Praze - Pražské zkratky: sociální kavárny v Praze

Café Šternberk, Šternberský palác, Hradčanské náměstí
Útulnou kavárnu, která neohrozí rodinný rozpočet najdete ve Šternberském paláci. Nabízí výbornou kávu, dezerty a teplá jídla. Nemá dětský koutek, ale je dostatečně prostorná i pro návštěvu s kočárkem. Patří do skupiny sociálních podniků Etincelle, která zaměstnává téměř 200 lidí se zdravotním hendikepem, zejména tím mentálním. Otevřeno mají každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

S dětmi v Praze - Pražské zkratky: sociální kavárny v Praze
V sezóně je otevřena i malá terasa.
Praha 2

Café AdAstra, Podskalská 8
Ideální zastávka cestou z procházky na Vyšehrad nebo z hřiště Na Výtoni, které ocení malé i větší děti. Otevřeno mají i v sobotu!

Praha 3

Café Martin, Lupáčova
Kavárna s dětským koutkem nabízí vlastní praženou kávu, domácí sirupy a výborné domácí dezerty. Je jen kousek od Parukářky, kde najdete nejdelší skluzavku v Praze. Otevřeno mají jen ve všední den.

S dětmi v Praze: Sociální kavárna v Praze

Nejdelší skluzavka v Praze

Praha 4

Ta kavárna, (kousek od Vyšehradu)
Bezbariérová tréninková kavárna v areálu Jedličkova ústavu má velký dětský koutek. O víkendu mají bohužel zavřeno.

S dětmi v Praze: Sociální kavárna v Praze

Vyšehrad s dětmi

Café Na půl cesty, park Na Pankráci
Přes den kavárna vonící fair trade kávou s terasou, která přechází v park. Večer při koncertě klubová atmosféra. Přátelské prostředí pro hosty, kvalitní nabídka jídla a pití a bohatý kulturní program. A vždy něco navíc… pro děti, psy, vegetariány… Zároveň zde probíhá pracovní trénink pro lidi se zkušeností s duševním  onemocněním, který pomáhá zlepšit dovednosti jako organizace a plánování práce, soustředění, komunikace, apod.

Praha 5

Kavárna Mezi řádky, Štefánikova ulice
Již dvakrát získali ocenění Kavárna roku na Praze 5. O víkendu mají bohužel zavřeno.

Kavárna Stará škola, Na Bělidle 34

Kavárna Stará škola je sociálním podnikem pod střechou neziskové organizace Elpida. Každým šálkem kávy podporujete aktivní stáří a nejrůznější aktivity pro seniory. Určitě je tady potkáte nejen za barem a v kuchyni. Na stejnou adresu dochází za vzdělávacími i volnočasovými aktivitami – a mezi tím moc rádi posedí u kávy a chlebíčku.

Velkým překvapením bude příjemná zahrádka ve vnitrobloku, která vás obratem izoluje od hluku velkoměsta.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze
Co se peče? Aktuality můžete sledovat na Instagramu kavárny.

Kavárna Mezi řádky, Galerie Kooperativa, Pobřežní ulice, Karlín

Praha 8

Tichá kavárna, Burešova ulice
První pražská kavárna s neslyšící obsluhou letos v listopadu oslavila už 10 let od otevření! A pozor, je otevřena i o víkendu. Dětský koutek najdete v zadní části kavárny. V nabídce najdete za skvělou cenu palačinky (na sladko i na slano) a zmrzlinové poháry.

S dětmi v Praze:  Tichá kavárna


Café Martin, Sokolovská ulice
V nabídce najdete kromě jiného i vlastní praženou kávu, domácí sirupy i dezerty. O víkendu mají zavřeno.

V. kolona, Ústavní 249, PN Bohnice, Divadlo Za plotem
Veliká okna, výhled do zahrady, pro někoho srdcová záležitost, pro každého originální prostor s jedinečnou atmosférou. Místo potkávání u šálku kávy. Pro lidi zotavující se po duševním onemocnění je to „příprava na budoucnost“, dostávají tady nejen příležitost vrátit se k práci a zase si věřit, ale nachází zde i porozumění a možnost být součástí komunity. Odnáší si odsud „pocit nezávislosti, naději na život, poznání, jak reagují na zátěž, možnost něco se naučit a získat sebedůvěru v gastronomickém oboru“. Pomyslná i skutečná zeď mezi různými světy se v kavárně boří.

Praha 10

Kantýna Mezi řádky – Malešice
V bytovém domě Malešice je netradiční bistro. Kantýnu Mezi řádky, jídelnu a kavárnu s dětskou zónou provozuje obecně prospěšná společnost Startujeme. Jedná se o sociální podnik, který zaměstnává lidi s hendikepem.
V docházkové vzdálenosti je dětské hřiště v Malešickém parku.

Ostatní

Gule Food Truck
Je sociální podnik, jehož posláním je vytváření pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Gule Food Truck má stánek s tzv. gookies (vynikající cookies) a kávou na Budějovické, denně od 6:30 do 13:00. V prosinci si u nich můžete objednat nejen vánoční cukroví, ale i výborný vaječný likér.

Kam s dětmi v Praze: E-magazín Léto v Praze

3 komentáře u „Adresář: Sociální kavárny, bistra, restaurace“

  1. Dobry den, v Tiche kavarne na Praze 8 detsky koutek je!:)
    Maji stolecek s pastelkami a takovy budko-domecek se spoustou hracek uvnitr. Pri pristi navsteve zkusim vyfotit a fotku poslat.

    Odpovědět

Napsat komentář