O listopadu 1989 v Praze s dětmi

Chcete dětem přiblížit listopadové události roku 1989? Pojďte si společně s dětmi připomenout atmosféru, která ve společnosti panovala po pádu komunistického režimu. Tipy na nejzajímavější akce, události v Praze pro rodiny s dětmi najdete právě v tomto článku. Přidala jsem i tipy, jak seznámit děti s listopadovými událostmi z tepla domova.

Kam v Praze s dětmi: Listopad 1989

Projděte se spolu s dětmi 17. listopadu se studenty z Albertova na Národní třídu a svrhněte komunismus. Na výběr máte hned 2 aplikace:

Skryté příběhy: Sametová revoluce  

Trasa přesně kopíruje studentský pochod, který 17. listopadu roku 1989 vedl z Albertova na Slavín na Vyšehradě a poté dolů na nábřeží a na Národní třídu. Doplňuje ji pak cesta na Staroměstské náměstí. Více info: TADY!

Geofun: 17. listopadu 1989

Osudové listopadové okamžiky si můžete se staršími dětmi připomenout i prostřednictvím aplikace GEOFUN. Více info – TADY!

K výročí sametové revoluce je na Vyšehradě připravena speciální podvečerní hra pro děti od 10 let s rodiči, vycházející z nového vyšehradského komponovaného programu pro školy Totalita – rudá léta. Ten čerpá z příběhů známých i neznámých postav z naší historie a interaktivně zapojuje účastníky prostřednictvím her a úkolů. Více info – TADY!


Tip na knihu – komiks pro děti od 9 let.

Na konci roku 1989 byl mráz, který zalézal za nehty. Přesto byly ulice českých a slovenských měst plné lidí, kteří už měli plné zuby komunistické diktatury. Jak tyto společenské kotrmelce a dobu plnou elektrizujícího napětí i prvních svobodných nádechů po mnoha letech vnímá parta desetiletých dětí? Jak revolucí žije jejich malé sídliště na okraji malého okresního města? Kde sehnat trikoloru? Proč se už učitelům neříká „soudruhu“? A kdo je to ten Havelnahrad?


Na den výročí sametové revoluce se zastavte ve venkovním Kinu Příběhů bezpráví, které najdete na Jungmannově náměstí. 

Kam s dětmi v Praze: Listopad 1989

17. listopadu se Národní třída promění v otevřenou galerii plnou uměleckých instalací. Chybět nebudou ani zajímavé přednášky a diskuze s odborníky, zábavné workshopy pro děti a v 17:11 zazní ikonická Modlitba pro Martu.

Kam s dětmi v Praze: Listopad 1989
Podrobnosti – TADY!

🚋 Nastoupit můžete i do odstavené tramvaje na Národní třídě, ze které si děti odnesou nejen zážitky a dovednosti, ale taky povědomí o tom, co to znamená svoboda volby a proč není samozřejmostí.

Kam s dětmi v Praze: Listopad 1989
Více info – TADY!

V Divadle Na Zábradlí máte se staršími školáky poslední šanci vidět hudebně-divadelní inscenaci Velvet Havel, která má po 7 letech právě 17. listopadu derniéru.

S dětmi 10+ můžete shlédnout představení Hon na Jednorožce v Divadle Minor, která vznikla ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum u příležitosti 20. výročí pádu železné opony.

Při vzpomínce na Václava Havla se můžete společně s dětmi až do 18. prosince připojit k projektu Ptačí sněm pro Václava Havla.

Co ukázat dětem při procházce Prahou?
Kam s dětmi v Praze: listopad 1989

Počátek sametové revoluce dnes na Národní třídě připomíná pamětní deska na Kaňkově domě. Památník zobrazuje osm lidských rukou v různých gestech a vypnuté prázdné dlaně, které odkazují k heslu „Máme holé ruce“, které zde tváří v tvář bezpečnostním silám skandovali na počátku sametové revoluce vysokoškolští studenti.

Zastavila bych se i u zdi, která bývala místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu. Lennonovu zeď najdete na Kampě.

Kam s dětmi v Praze: Lennonova zeď

Jen pár kroků od ní na Maltézském náměstí najdete lavičku Václava Havla. Stejnou lavičku najdete i v Ženevě, Bruselu, Haagu i Benátkách a na řadě dalších míst po celém světě. Záměrem tohoto projektu je vytvořit místa ve veřejném prostoru, které mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Kam s dětmi: Václav Havel - lavička
Vždy ji tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. 
O listopadu 1989 z tepla domova:

Dějiny udatného národa českého – Sametová revoluce

Na ubrousek – 17. listopad Den boje za svobodu a demokracie

Zajímavá videa najdete i na vzdělávacím portálu My jsme to nevzdali – Listopad 1989 v regionech.

Online hra ČT – AKCE SVOBODA 1989

Film Fany a pes

Další tipy pro procházku Prahou:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Víte, že každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti?

Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze.

Napsat komentář