Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi

Karlův most je bezesporu jedna z nejnavštěvovanějších památek Prahy. Rozhodující je nejen čas návštěvy Karlova mostu, ale také informace, které si pro děti připravíte. Procházka bez základních informací rozhodně nenadchne žádné dítě. Ani malé ani velké. Stane se s z ní jen jedna z řady procházek, a to by byla velká škoda!

5 TIPŮ PRO PROCHÁZKU NA KARLOVĚ MOSTĚ S DĚTMI

Čím více budou děti o Karlově mostě vědět před návštěvou, tím je větší pravděpodobnost, že budou mít svůj cíl.

1. NEPODCEŇUJTE PŘÍPRAVU!
Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Více o knize – TADY!

Pro školáky zvažte knihu Jana Žáčka Karlův most – legendy, pohádky, dobrodružné příběhy.

Legendy, pohádky, dobrodružné příběhy – to všechno je v knize, která vypráví o Karlově mostu a o všem, co s ním souvisí. Čtenáři se tu dozvědí, jací byli a co prožili čeští patroni – Norbert, Zikmund, Václav, Vít, ale také třeba Bruncvík, setkají se s kouzelným příběhem svatého Václava a lazebnice Zuzany či smutným osudem Jana Nepomuckého. A dalších a dalších. Možná, že je překvapí, že ti svatí, kteří stojí na mostě, brali často do rukou meč nebo luk a šípy a bojovali s nepřáteli, někdy i s draky a jinými šelmami.

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou

Menší děti nadchne nádherně ilustrovaný příběh holčičky jménem Áďa. Srozumitelně je zde popsán nejen Karlův most, ale také Staroměstská mostecká věž.

Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Kniha nadchne školkáčky i malé školáky.

Holčička Áďa se ocitla v Praze dávných dob a se svými novými kamarády se vydává na cestu za dobrodružstvím. Během svého putování městem do minulosti objeví odpovědi na tyto otázky i na mnoho dalších. Nakonec zjistí, kudy vede cesta domů zpátky za sestrou, ale i to, co se jí ukrývá hluboko v srdci.

Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
V eshopu Pražských zkratek – TADY!
2. NADCHNĚTE JE IHNED NA ZAČÁTKU!

Neplánujte výstup na věž až po procházce po Karlově mostě, naopak. Začněte na Staroměstské mostecké věži a nejdřív si Karlův most prohlédněte z výšky. Výstup zvládnou i školkáčci.
Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi, Staroměstská mostecká věž
Rodinné vstupné (2 +4) stojí 250 Kč.

Ve věži je nejen malá expozice o historii věže, ale také je připraven speciální pracovní list pro děti (v češtině a angličtině). V rámci etapové hry Klíče k pražským věžím můžete také získat vstup zdarma do Muzea hlavního města Prahy.

3. PLÁNUJTE SPOLU S DĚTMI!

Nebojte se dětem ukázat mapu a společně si naplánujte začátek a konec výpravy. Zvažte projížďku lodí i návštěvu hřiště, které je přímo pod Karlovým mostem. Nápomocná vám může být i tato panoramatická mapa Prahy.
Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Zdroj: Google Maps
4. PROHLÍDNĚTE SI KARLŮV MOST ZE VŠECH STRAN

Těšíte se na projížďku lodí po Vltavě? Lodní společnost Pražské Benátky mají přístav ihned u Staroměstské mostecké věže. I přesto, že projížďka lodí vás neláka, sestupte až k prvnímu oblouku Juditina mostu.

Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Ulička k Vltavě je většinu roku krásně barevná.
Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Najdete zde novodobou sochu Bradáče.

Tato kamenná hlava tajemného Bradáče byla od středověku používána jako vodoměrná značka – znamení příchodu velké vody. Pokud se dotkla voda jeho vousů, bylo nutné zahájit evakuaci domů v okolí. Originál, který vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křížovníků s červenou hvězdou, si můžete zahlédnout od první sochy na Karlově mostě na pravé straně. 

5. PŘIPRAVTE SE PŘEDEM! NEJEN DĚTI, ALE I SEBE!

Zjistěte si pár zajímavostí o některých sochách a sdílejte je s dětmi až během procházky na Karlově mostě. Sledujte náš Instagram a nemusíte nic googlit. Pod #karluvmostsdetmi už brzy najdete inspiraci, co určitě nemůžete na Karlově mostě přehlédnout.

Výlet do Prahy: Karlův most s dětmi
Kreslená panoramatická mapa Karlova mostu s podrobným ilustrovaným průvodcem za 35 Kč – TADY!
Více tipů pro procházku na Karlově mostě s dětmi:

Staroměstská mostecká věž ✓Nejdelší lev v Praze ✓5 věcí, které možná nevíte o Karlově mostě ✓Jak si správně přát na Karlově mostě ✓Svatý Václav na Karlově mostě

O Praze pro děti


Napsat komentář