Svatý Václav na Karlově mostě

Pojďte si se mnou ve zkratce připomenout, na kterých místech najdeme na Karlově mostě a v okolí hlavního ochránce české země – svatého Václava.

Seznámení s legendou o svatém Václavovi před procházkou: YouTube – Dějiny udatného národa českého – svatý Václav, pracovní list o svatém Václavovi, omalovánka svatý Václav.

Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě

Začnete-li procházku u Staroměstské mostecké věže, nevynechejte na Křížovnickém náměstí viniční sloup se sochou svatého Václava.

Socha svatého Václava stávala původně před věží – původní místo je označeno v dlažbě kruhovou žulovou deskou. Při přesunu sloupu na nároží v roce 1848 byla v hlavici sloupu nalezena listina, dokazující stáří sloupu.

Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě
VINIČNÍ SLOUP SE SOCHOU SVATÉHO VÁCLAVA

V rohu na Křižovnickém náměstí najdete sloup ovinutý vinnou révou, na kterém stojí socha svatého Václava v brnění a v plášti.

Viniční sloup odkazuje na informaci, že tento světec si sám připravoval chléb a víno ke mši.

Tento barokní sloup pochází z roku 1676. Autorem je Jan Jiří Bendl.

Přímo pod tímto sloupem se nachází nejstarší dlažební kostky v Praze. Pochází z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století.

Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě

SVATÁ LUDMILA A SVATÝ VÁCLAV

Svatá Ludmila je v českých pověstech nerozlučně spjata se svým vnukem svatým Václavem. I na Karlově mostě je najdeme společně. Autorem sochy je Matyáš Bernard Braun. Originál je v Gorlici na Vyšehradě, kopie sochy pochází z roku 1999.

Ludmile patří několik prvenství – byla to první historicky doložená kněžna, první urozená křesťanka, první česká mučenice i první světice. Bývá znázorněna v dlouhém hávu se závojem. V příštím roce to bude přesně 1100 let od její smrti.

Komiks o svatém Václavovi a Ludmile

Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě
SVATÝ VÁCLAV, NORBERT A ZIKMUND

Václav, Norbert a Zikmund přesně v tomto pořadí je najdeme společně na sedmém sousoší na pravé straně od Staroměstské mostecké věže.

Svatý Norbert je zobrazen jako biskup s mitrou v ruce drží monstraci. Po jeho levici stojí svatý Václav s praporem a po pravici svatý Zikmund s korunou a mečem.

SVATÝ VÁCLAV
Samotného svatého Václava najdeme v posledním sousoším na Karlově mostě.
Na sousoší v blízkosti malostranské věže je zobrazen svatý Václav jako kníže v brnění, s praporem a štítem. Světec se modlí za český národ, svědčí o tom nápis Ora pro nobis pod sochou.
Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě

Chcete další tipy, co ukázat dětem na Karlově mostě? Sledujte náš Instagram nebo hastag  #karluvmostsdetmi, kde pravidelně najdete inspiraci, co určitě nemůžete na Karlově mostě s dětmi přehlédnout.

Karlův most s dětmi: Svatý Václav na Karlově mostě a v okolí


Více tipů pro procházku na Karlově mostě s dětmi:

Staroměstská mostecká věžNejdelší lev v PrazeKarlův most

Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Vyšehrad s dětmiPo stopách GolemaKarlovo náměstíBotanická zahrada PF UKNárodní muzeumV Praze pro děti zdarma

Napsat komentář