5 věcí, které možná nevíte o Karlově mostě

Karlův most patří oprávněně mezi jeden ze 7 divů České republiky. Shrnula jsem pro vás 5 zajímavostí, které o něm možná nevíte. Pojďte nahlédnout.

5 věcí, které možná nevíte o Karlově mostě
1.

Podle legendy základní kámen stavitelé na přání Karla IV. položili roku 9. 7. 1357, přesně v 5 hodin a 31 minut ráno.  Skutečnost je ovšem jiná. Jediné, co v této chvíli máme doložené z dobových kronik, je rok 1357. Všechno ostatní je legenda, která vznikla daleko později.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze - Karlův most s dětmi

Další legendy o Karlově mostě najdete v této knize pro děti.

2.

Říká se, že Staroměstská mostecká věž je nejkrásnější středověkou věží v celé Evropě. Na první pohled se může zdát, že stojí před Karlovým mostem. Nikoliv. Staroměstská věž stojí na jeho prvním pilíři. Původně stávala volně nad vodní hladinou.

Na věži nepřehlédněte sochy Karla IV. a jeho syna Václava IV. – věrně odrážejí jejich podobu. Vznikly brzy po Karlově smrti a ještě za života jeho syna. Originály jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze - Karlův most s dětmi


3.

Karlův most je jediný most, který se dostal hned na 2 české mince. Najdete jej na současné pětikoruně a padesátikoruně.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze - Karlův most s dětmi - Zajímavosti o Karlově mostě

4.

Má své vlastní muzeum, které nemůžete minout na Křížovnickém náměstí. Podrobnosti o návštěvě a expozicích – TADY! Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze - Karlův most s dětmi

Pracovní listy pro děti v každé věkové kategorii na téma Karlův most jsou zdarma ke stažení – TADY!

Nejen školáky zaujme i expozice Praha Karla IV. – středověké město v domě U Zlatého prstenu. Pojďte nahlédnout – tady!

5.

Jedná se o nejstarší most v Praze, nikoliv však v České republice. Nejstarším mostem v České republice je Kamenný most v Písku.

Kamenný most v Písku
Kamenný most v Písku

6.

Karlův most je nejen vzácnou historickou památkou, ale zároveň také neobvyklou galerii soch a sousoší, které vyprávějí zajímavé příběhy o naší historii.

V nápisu na podstavci některých soch nám sochařští mistři zanechali vzkaz. Podívejte se pozorně a vypište si výrazně větší tiskací písmena. Jedná se o římská čísla. Seřadíte-li je od největšího po nejmenší, zjistíte datum vzniku sochy.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze - Karlův most - sochy
Další tipy na šifrovačky zdarma – najdete TADY!

Například u sochy svatého Mikuláše Toletinského najdete zvýrazněna tato písmena:
I, D, L, I, V, M, C,L, I. Rok vzniku je tedy: MDCLLVIII, tj. 1708. Originál z roku 1708 je uložen na Vyšehradě.

Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

✓ Vyšehrad s dětmi ✓Mirákulum v Praze ✓ Svatomikulášská zvonice ✓ Jižní věž katedrály sv. Víta ✓ Karlovo náměstí ✓ Botanická zahrada PF UK ✓ Karlův most ✓ V Praze pro děti zdarma ✓ Šifrovačky zdarma ✓ Hostivařská přehrada ✓ Výlet vlakem v Praze: Kolovraty ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Národní muzeum s dětmi Po stopách Golema

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý měsíc rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti. Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze!

Napsat komentář