Čtete dětem o Praze?

Vyberte pro své děti jen to nejlepší! Pojďte se podívat na můj výběr nejkrásnějších dětských knih o Praze. Chybí mi tam vaše oblíbená? Napište mi do komentáře.

11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti

Svůj výběr jsem omezila na knihy, které jsou v této chvíli v prodeji v knihkupectvích nebo v e-shopu Pražských zkratek. Vynechala jsem řadu pěkných dětských knih, které už můžete koupit pouze v antikvariátu nebo si je půjčit v knihovně. Těmto skvostům věnuji jiný článek.

V mém žebříčku si můžete prohlédnout ty nejlepší dětské knihy o Praze, které si zamilovali malí i velcí čtenáři a ve vaší knihovničce by rozhodně neměly chybět.

Áďa spadla do kanálu

Víte, jak to bylo s Golemem a kde je zahrada mrtvých? Nebo co dokážou vyčarovat alchymisté? A k čemu sloužily kašny a proč si raději nehrát na mostě na andílka?

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více o knize – TADY!

Holčička Áďa se ocitla v Praze dávných dob a se svými novými kamarády se vydává na cestu za dobrodružstvím. Během svého putování městem do minulosti objeví odpovědi na tyto otázky i na mnoho dalších. Nakonec zjistí, kudy vede cesta domů zpátky za sestrou, ale i to, co se jí ukrývá hluboko v srdci.

Strašidelnická

Jednoho dne si bráškové Ondra a Vítek přinesou domů z metra, kde dřív pracoval jejich děda, opravdické strašidlo – střapáče! Hned se s ním spřátelí, ale to ještě netuší, co má tenhle tvor za lubem. A že rozhodně nestraší sám… Pražské metro je totiž strašidel plné! Nastupte na eskalátory a vydejte se na zábavné i napínavé dobrodružství v podzemí, kde skučí daleko víc věcí, než jen vítr od přijíždějící soupravy!

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!
To je Praha!

Podívejte se na Prahu novýma očima. Je to pořád ona, každý dům, každý schod, každé náměstí, každý kámen tu má svůj příběh. Projděte se po Praze s Míšou Kukovičovou a Olgou Černou.

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

Zavedou vás na pražské mosty, ostrovy, kopce, rozhledny, do parků i zahrad, do centra i na periferii, dozvíte se, kolik mostů vede přes Vltavu, v kterém domě udělal díru ďábel, co pěstují lidé na Libeňském ostrově, kam dohlédnete z Žižkovské věže, kde mají nejlepší chlebíčky, přečtete si historku o chlapíkovi, který se proměnil v brouka, starodávné vyprávění o Golemovi i hrdinský příběh o siru Wintonovi, také o atentátu na Heydricha i o tom, jak si cestu po Pražském hradě zkracoval jeden skvělý prezident.

Slohovník aneb Praha má styl

Vydejte se na fascinující pouť Prahou po stopách hlavních architektonických slohů! Přeneste se na chvíli do historie a staňte se staviteli a architekty! Hravý interaktivní průvodce Evy Chupíkové vám představí hlavní rysy jednotlivých stavebních slohů na nejznámějších pražských památkách jako je například bazilika sv. Jiří, katedrála sv. Víta, Letohrádek královny Anny, Valdštejnský palác, Stavovské divadlo…

Každé období doprovází tvořivé úkoly, takže můžete kreslit, stříhat, lepit… 

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

Pozor! U nakladatele je kniha již vyprodána a další dotisk nebude.

Karlův most – legendy, pohádky a dobrodružné příběhy

Karlův most je ten nejkrásnější a nejúžasnější starý most v Čechách, v Praze a jistě v celém širém světě. O něm a o příbězích s ním spjatých vypráví Jan Žáček ve své kouzelné knize, v níž se potkávají Bruncvík, král Václav IV., rabín Löw, Rudolf II. a mnozí svatí ochránci naší vlasti.

Karlův most s dětmi

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

S humornou nadsázkou popisuje autor legendy a pověsti, které by měli znát každá holka a každý kluk. Ve škole se jejich historie také dozvědí, ale často jenom v nudné realitě. Zde si přečtou veselé a dobrodružné příběhy a podívají se na nádherné vtipné ilustrace Jiřího Filípka.

Malý pražský chodec

V básnické sbírce, která láká k poznávání Prahy, najdete téměř 60 lyrických básní o Praze. Verše Ondřeje Hníka svými charakteristickými ilustracemi doprovodil Jiří Votruba.

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!
Dvě legendy o Loretě

Už po více než tři staletí odměřují čas na bývalém hradčanském předměstí zvonky zavěšené v lucerně štíhlé světlé věže s měděnou cibulovitou střechou – pražská Loreta. Jejím stavebním — a vlastně i ideovým — jádrem však není malebná zvonice, nýbrž Svatá chýše, umístěná na nádvoří a zasazená do souboru ochozů, ambitů a kaplí. 

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

Útlá kniha s krásnými ilustracemi Renaty Fučíkové vám představí hned 2 legendy o Loretě: Legendu o bohatém pláteníkovi a Legendu o chudé vdově. Je ideální pro společné čtení s dětmi ve školním věku.

Zachariáš a tajemství stříbrných tenisek

Inspirujte se příběhem a sami navštivte strašidelná místa v Praze! Prostřednictvím zajímavého příběhu se děti seznámí s historií Prahy a zajímavými osobnostmi, které jsou s ní spjaty.

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více o knize – TADY!

Dvojčata Lí a Ráďa se právě přistěhovala do Prahy a cítí se zde trošku ztraceně. Když potkají ducha Zachariáše, který jim nabídne, že je Prahou provede a seznámí je s historií, mají velkou radost. Kdyby je tušili, že součástí Zachyho průvodcovských služeb bude i osobní setkání s dalšími pražskými strašidly a duchy známých osobností!

O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj

Přečtěte si nejkrásnější pražskou pohádku o malém mužíčkovi, který si oblíbil porcelánovou panenku a chodíval za ní do malého krámku na Starém Městě. 

Věž Staroměstské radnice s dětmi

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

Úchvatný pohádkový příběh napsal držitel Zlaté stuhy za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež Zdeněk Slabý. Oficiálně je určena dětem od 9 let, ale kniha je podle mé zkušenosti vhodná pro společné čtení s dětmi od 6 let.

Tajemství pražského hradu

Chcete, aby se obyčejná procházka na Pražský hrad proměnila v objevitelskou výpravu, která bude vaše děti bavit? Přečtěte si tuto knihu!

O Praze pro děti: 11 nejkrásnějších knih o Praze pro děti
Více info – TADY!

Zavede vás na nejkrásnější místa na Pražském hradě a v jeho okolí a představí je způsobem, který je pro děti poutavý a zábavný: prostřednictvím pověstí, mýtů a zajímavostí. Nechybí kvíz, díky kterému si děti otestují, co všechno se o tajemstvích Pražského hradu dozvěděly.

Do knihy je vložený přehledný plánek, který si můžete na procházku vzít sebou.

6 tipů pro výlet na Pražský hrad s dětmi

Tajemný Golem

Každá kniha o Praze od Lucie Seifertové patří na tento seznam. Vybrala jsem jednoho zástupce, další její knihy, např. Tajemná Praha či Pražský hrad a jeho tajemství najdete v e-shopu Pražských zkratek.

Kdekdo ví, že k obživení golema potřebujeme šém. Knížka Tajemný Golem umožňuje probudit golema i bez šému, dává dokonce sílu zadržet ničící monstrum, odhaluje i skrýš golemova věčného spánku – obrázky v knížce jsou totiž pohyblivé. Tajemný golem je určen pro všechny hravé.

Knihu je psána odlehčenou komiksovou formou, bez větší námahy se dozvíte, proč a jak byl golem stvořen, co se navyváděl za hlouposti, jak jeho síla přerostla v běsnění, i proč po něm nemáme raději pátrat.

Po stopách Golema s dětmi

Nepřehlédněte:

První knihy o Praze ✓Naučné knihy o Praze ✓Příběhy z Prahy ✓Panoramatická kniha o Praze


Všechny zmíněné knihy najdete skladem v e-shopu Pražských zkratek. V nabídce najdete i vánoční dárkové balení.

Napsat komentář