Věž Staroměstské radnice s dětmi

Pohled na Staroměstské náměstí z výšky rozhodně patří mezi 10 NEJ výletů s dětmi v Praze. Pojďte nahlédnout. Shrnula jsem ve zkratce všechny praktické tipy, nezapomněla jsem ani na nejbližší hřiště a zmrzlinu.

Věž Staroměstské radnice s dětmi

V době svého vzniku ve 14. století byla nejvyšší věží v celé Praze. Je 70 metrů vysoká a z ochozu můžete obdivovat nejen krásu Staroměstského náměstí, ale celé Prahy. Jako jediná ze středověkých pražských věží je zcela bezbariérová.

S dětmi v Praze: Staroměstská radnice

Výhled ze Staroměstské věže stojí za to skoro v každém počasí. Netřeba se bát ani jemného mrholení, naopak právě zde se můžete schovat před malou dešťovou přeháňkou. Ochoz je zastřešený.

Součástí vstupenky na věž je i prohlídka prostor Staroměstské radnice. Můžete nahlédnout do kaple, reprezentačních sálů i románsko-gotického podzemí. V nabídce je prohlídka s průvodce nebo můžete postupovat samostatně vlastním tempem. I bez průvodce dokážete díky prospektům odpovídat i na základní otázky školáků.

S dětmi v Praze: Staroměstská radnice

Dostupné jsou zdarma, připravit se můžete i předem díky PDF verzi:
►►►Staroměstská radnice ►►►Staroměstský orloj

S dětmi v Praze: Věž Staroměstské radnice

Rozhodně prostory nevynechejte! Z kaple máte možnost prohlédnout si apoštoly z orloje. Děti možná budou překvapené, že figurky nemají nohy. Zvažte načasování na celou hodinu, můžete pak pozorovat fugování orloje i ze strany, která obdivovatelům orloje před Staroměstskou radnicí zůstává ukryta.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze? Staroměstská radnice

Vystoupat na věž Staroměstské radnice můžete hezky pěšky (nikoliv po schodech, ale pohodlně po nájezdové rampě) nebo se svézt tímto parádním výtahem. Výtah je zdarma jen pro děti do 5 let a jejich doprovod a ZTP a jejich doprovod.

S dětmi v Praze: Staroměstská radnice

Věž Staroměstské radnice je otevřena každý den kromě pondělí už od 10.00 hod., během letních prázdnin už od 9.00 hod. Prodej vstupenek končí 50 minut před koncem otvírací doby, tj. chvíli po sedmé (v létě chvíli po osmé) hodině večerní.

POZOR! Nyní funguje sleva 50% na vstupné, pokud vystoupáte na věž hned v první hodinu otevírací doby.

S dětmi v Praze: Věž Staroměstské radnice

Doporučuji sledovat nabídku speciálních prohlídek pro děti, které už v době před Covidem byly připravené opravdu moc pěkně a interaktivní formou představily dětem nejen prostory Staroměstské radnice, ale i některé důležité historické události odehrávající se právě v těchto prostorech.

Naplánované termíny prohlídek pro rodiny s dětmi najdete – TADY.

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Dětské hřiště v blízkosti Staroměstského náměstí

Ze Staromětského náměstí se vydejte Týnskou uličkou, přes Týnský dvůr. Vyjdete naproti kostelu svatého Jakuba Většího. Ihned pokračujte vlevo po ulici Malá Štupartská, při křížení s Týnskou ulicí uvidíte po pravé straně vstup na sportoviště. Nebojte se a vejděte. Veřejně přístupné dětské hřiště uvidíte na konci této uličky.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Utajená dětská hřiště v Praze
Další tipy na utajená hřiště v centru Prahy najdete na webu – TADY!

Je ideální pro prťata, které už nemohou vydržet v kočárku a v centru Prahy potřebují trochu svobody. K dispozici je veřejné WC i přebalovací pult. Autorkou malby na zdi je známá ilustrátorka Lucie Seifertová.

Nejbližší hřiště s nejkrásnějším výhledem na Karlův most najdete, když budete pokračovat Královskou cestou až na Karlův most. Po schodech sejděte na Kampu a projděte pod Karlovým mostem.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze - Karlův most
Kam na kafe a zmrzlinu?


Nejlepší zmrzlinu v blízkosti Staroměstského náměstí má Angelato v Rytířské ulici, necelých 300 metrů od Staroměstské radnice. Dlouhé řady se nelekejte, místní zmrzlina je vyhlášená, ale řada postupuje opravdu rychle.

Na kafe i na malou svačinu se nebojte vejít do Skautského institutu. Členství ve skautském oddíle není pro vstup podmínkou. V létě můžete posedět i na venkovním dvorku a pavlačích. Sídlí přímo na Staroměstském náměstí 4/1. Cenová hladina je více než vstřícná vůči vícedětným rodinám.

Nejbližší tradiční česká pekárna je jen pár kroků od Staroměstského náměstí. Uvidíte ji na rohu ulice Dlouhá a Dušní. Otevřeno mají pondělí až pátek už od 6,30, v sobotu až od 8,00 hod.

Pražské zkratky: S dětmi v Praze: Staroměstské náměstí

A kam dál?
Staroměstské náměstí je na trase procházky Od Muzea k Prašné bráně. Díky ní můžete s dětmi projít Prahou bez průvodce, vlastním tempem a zároveň se něco málo dozvědět o historii Prahy.

Kam s dětmi v Praze: Procházka centrem Prahy bez průvodce - Od Muzea k Prašné bráně
PDF verze už brzy v prodeji v e-shopu Pražských zkratek.

Tip na knihu:
Staroměstské náměstí můžete pořádně prozkoumat díky knize S Orlíkem Prahou – Staroměstské náměstí. Její pracovní sešit zprostředkuje dětem šifrovací hru na Staroměstském náměstí. Krásnější mapu Staroměstského náměstí nikde jinde nenajdete. Kniha včetně šifrovačky je vhodná pro děti od 5 do 11 let.

S dětmi v Praze: Staroměstské náměstí, Staroměstská radnice - S Orlíkem Prahou
Knihu seženete už jen v antikvariátu nebo v knihovně.
Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

✓ Vyšehrad s dětmi ✓Mirákulum v Praze ✓ Svatomikulášská zvonice ✓ Jižní věž katedrály sv. Víta ✓ Karlovo náměstí ✓ Botanická zahrada PF UK ✓ Karlův most ✓ V Praze pro děti zdarma ✓ Šifrovačky zdarma ✓ Hostivařská přehrada ✓ Výlet vlakem v Praze: Kolovraty ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Národní muzeum s dětmi Po stopách Golema

O Praze pro děti
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze pro děti

Napsat komentář