Páternostery v Praze

Páternoster neboli oběžný výtah zažíval největší slávu v době první republiky, ale i dnes baví děti v jakémkoliv věku. V Praze jich stále několik funguje a některé z nich jsou pořád veřejně přístupné.

Páternostery v Praze


Nadšení dětí ze svezení v páternosteru vás nic nestojí, stačí nakouknout do našeho seznamu.

VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÉ PÁTERNOSTERY V CENTRU PRAHY

Všechny zmíněné páternostery jsme spolu s dětmi ověřili. Připravte se, že při větším výskotu dětí se přijde podívat vrátný či hlídač, ale ani jednou se nám nestalo, že by nám jízdu neumožnil.

1.

V Paláci Lucerna (vchod z ulice Štěpánská 61) najdete páternoster, který vás vyveze až na jeho střechu. Zde se v letní sezóně konají zajímavé akce – více info: TADY!

Bohužel páternoster je za skleněnými dveřmi a není vždy veřejně přístupný. Nepodaří-li se vám svézt, děti nemusí být zklamané, jen pár kroků odsud je další.

2.

Zůstaňte v paláci Lucerna a před sochou od Davida Černého se vydejte uličkou vlevo – až na konec, pak vpravo (směr východ na Vodičkovu ulici) a po levé straně najdete další uličku (následující foto), na jejímž konci najdete vpravo za zaskleněnými dveřmi další páternoster.

Kam v Praze s dětmi? Páternostery v Praze
Za skleněnými dveřmi vpravo je ukryt páternoster.

Schovanější už být nemůže. Jeho adresa je Vodičkova 28.

3.

Páternoster je také na Úřadu městské části Praha 1 (Vodičkova 18), ale ten je v této chvíli mimo provoz.

4.

Za nejkrásnější páternoster bývá označován ten v Paláci YMCA (Na Poříčí 12). Najdete zde i příjemnou kavárnu pražírny Voznice. Navíc v Galerii pasáže Paláce YMCA jsou pravidelně zdarma přístupné zajímavé výstavy.

5.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy na náměstí Curieových má krásně zrekonstruovaný páternoster.

6.

Další je také na Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí.

7.

Svézt se můžete také ve Škodově paláci (Magistrát hlavního města Prahy, Jungmannova 35), kde mimochodem najdete i dětský koutek. Pobyt dětí po dobu jedné hodiny je zdarma, za další započatou hodinu vždy padesát korun (maximálně pak 3 hodiny).

8.

Nejstarší páternoster v Praze je v budově Českého rozhlasu na Vinohradech.

V Praze jsou další dvě desítky funkčních páternosterů. Víte, kde?

Sdílejte veřejně přístupné funkční páternostery v komentářích, inspirujme se navzájem.

Nepřehlédněte: K páternosteru vás zavede i první procházka Pražských zkratek Od Muzea k Prašné bráně. Je to předem připravená trasa v sešitovém vydání pro rodiny s dětmi, která vám umožní projít centrem Prahy vlastním tempem a bez průvodce.

Kam s dětmi v Praze: Procházka centrem Prahy bez průvodce - Od Muzea k Prašné bráně
V prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!
Další ověřené tipy na procházky Prahou s dětmi:

Věž Staroměstské radnice  ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Národní muzeum s dětmi Kam na trampolínu v Praze ✓Netradiční ubytování pro rodiny s dětmi v Praze ✓Výlet vlakem do Prahy ✓Nejkrásnější mapy o Praze pro děti

2 komentáře u „Páternostery v Praze“

Napsat komentář