Výlet vlakem v Praze: Kolovraty

Výlet vlakem v Praze nemusí znamenat jen trasu motoráčkem přes tkzv. Pražský Semmering. Je tady řada menších obcí, které byly přidruženy k Praze až v roce 1974 a rozhodně stojí za návštěvu. Pokud neznáte Kolovraty, pojďte si přečíst 9 důvodů, proč na výlet s dětmi právě do kolébky šlechtického rodu pánů z Kolowrat. Kolovraty jsou ideálním výchozím bodem pro řadu výletů pro rodiny s dětmi na kole nebo hezky pěšky, s kočárkem i odrážedlem.

9 důvodů, proč vyrazit na výlet do Kolovrat

Z Hlavního nádraží se dostanete do Kolovrat nízkopodlažním vlakem z nástupiště 6 nebo 7 za krásných 18 minut. Kolovraty jsou poslední zastávkou na území Prahy, stačit vám bude Lítačka nebo jízdenka na 30 minut. Jízdenku si musíte označit předem v hale vedoucí k nástupišti.

Přijedete-li do Kolovrat autem parkovat můžete zdarma na parkovišti u vlakové stanice Praha – Kolovraty.

Kolovraty jsou sice součástí Prahy, ale stále si uchovávají charakter vesnice. Jen pár kroků od vlakové stanice jste v přírodě, která vzhledem k rovinatému terénu nabízí nenáročné procházky či projíždky na kole pro rodiny s dětmi.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

1.

Kolovraty mají 13 procházkových okruhů, které jsou vhodné i pro začínající cyklisty, sjízdné i pro kočárky. Nebojte se, že se bez mapy ztratíte. Okruhy jsou docela dobře značené. Podrobnou mapu si můžete stáhnout – TADY.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Na místním vycházkovém okruhu najdete v lese cvičidla i dřevěné prvky pro děti.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

2.

Krásná cyklostezka vhodná i pro pěší, s kočárkem i na odrážedlech vede z Kolovrat, resp. z Uhříněvsi až do Říčan. Celá tato trasa je sjízdná i pro začínající cyklisty.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat a pak na kole do Říčan
Pohodový cyklovýlet pro nejmenší děti je trasa Kolovraty – Říčany (Marvánek).

Zdatnější cyklisti ve věku 6 let s přehledem mohou dojet až do Mnichovic. Pozor, v létě to není ideální trasa za slunečného počasí, neb tam není moc stínu a ani prostoru, kde se schovat před sluníčkem.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat - Podléský rybník

Pohodová trasa vhodná pro kočárky i cyklisty vede také do Uhříněvsi, kde pak můžete nastoupit na vlak zpátky do Prahy. Nebo můžete také pokračovat až k Podleskému rybníku. Cestou si v létě nasbíráte třešně a při zpátečné cestě se můžete zastavit na samosběr jahod. Trasu výletu celého výletu k Podleskému rybníku najdete na webu – TADY!

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

3.

Za slunečného počasí můžete v létě spojit výlet s návštěvou koupaliště. Zázemí nadchne zejména rodiny s nejmenšími dětmi, ale i školáci ocení ochlazení na cyklovýletě. Webové stránky koupaliště Kolovraty najdete – TADY! Koupaliště zahájí letos provoz v prvním červnovém týdnu.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

4.

Přímo v Kolovratech najdete několik krásných dětských hřišť. V parném létě oceníte chládek na hřišti hned vedle vlakové stanice ve směru na Prahu, ihned vedle parkoviště.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Na dětském hřiště Sedmikrásková najdete volně přístupné hračky na písek, stůl na ping pong a trampolínu.

5.

Na místních okruzích najdete volně přístupné k samosběru arónie, hrušky, špendlíky. Kde přesně je můžete natrhat najdete na mapě – TADY!

6.

Na Kolovratské okruhu směrem do Lipan najdete krásné místo na opékání.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat
Tipy na další veřejná ohniště v Praze a okolí najdete TADY.

7.

Veřejně přístupné trampolíny budou velkým lákadlem pro děti v každém věku. Během zimních měsíců jsou odloženy, ale sledujte Instagram Pražské zkratky a budete první, kdo se dozví, že trampolíny jsou opět k dispozici. Z původních 3 trampolín, loni fungovaly 2, a to na hřišti Na Července a jedna ukrytá na vycházkovém okruhu směrem do Říčan.

2023 – trampolína už je v provozu!

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat
Trampolínu najdete přibližně v těchto místech – mapa.

8.

Výlet do Kolovrat můžete spojit s procházkou či projížďkou do Lipan, kde se můžete v létě ochladit v místním biotopu. Místní molo je ideální místo pro pozorování žab. Desítky žab a blatouchů vám umožní zapomenout, že jste pořád ještě v Praze.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Hned vedle jezírka jsou i veřejně dostupné stoly na ping pong i malé dětské hřiště.

Pražské zkratky: Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Cca 11 km trasu začínající na nádraží najdete pod tímto QR kódem:

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Z nádraží se vydáte na vycházkový okruh směrem Benice (cestou minete hřiště u U rampy), v Benicích nepřehlédněte hřiště u řeky, pak se vydáte směrem do Lipan k jezírku. Odtud zpátky do Kolovrat (okolo místa na opékání) a cestou na kraj cyklostezky do Říčan minete schovanou trampolínu. Nazpět k nádraží projdete kolem koupaliště a zastavit se můžete v restauraci u Boudů. Celá trasa je sjízdná na kole i s terénním kočárkem. Jeden malý kopec vás čeká při cestě z Lipan do Kolovrat. Na jaře a na podzim zde mohou být více či méně bahnité úseky.

9.

V Kolovratech si můžete vyzvednout objednávku z e-shopu Pražských zkratek. Doručení přímo až na hřiště je zdarma!

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze
Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radniceTrampolíny v PrazeMirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách GolemaV Praze pro děti zdarma

Víte, že každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti?

Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze.

3 komentáře u „Výlet vlakem v Praze: Kolovraty“

  1. Dobrý den, inspirováni vaším článkem jsme se vydali na kolech z Uhříněvsi do Kolovrat(den před tíím jsem totiž jeli Světice-Říčany a to byla skvělá trasa), ale tu pohodovou cestu, o které píšete, jsme nenašli. Od nádraží v Uhříněvsi se musí po hlavní ul. Přátelství až k ulici K sokolovně(s kočárkem po chodníku ok, ale s dítětem na kole po silnici nereálné), kde je nájezd na cyklostezku A. Po ní se jede hezkým parkem kolem rybníka(je tady hospoda U splavu, kde je dětské hřiště, to bylo fajn), ale po rybníku už se vyjíždí přes pole na hlavní silnici z Uhříněvsi do Kolovrat, je tady provoz. Pokud jsme něco přehlédli a jeli špatně, dala byste mi, prosím, vědět? Hřiště Na července je ve skutečnosti v ulici Meduňková.

    Odpovědět
    • Zdravím, u rybníku se neodbočuje na hlavní silnici, tam to muselo být pro začínajícího cyklistu náročné. Trasu vyznačím v nejbližší době do mapy, ale vede okolo Prknovky, tj. u rybníku se musíte vydat pod železniční most. Díky za zpětnou vazbu, článek v nejbližší době aktualizuji.

      Odpovědět

Napsat komentář