Výlet vlakem v Praze: Kolovraty

Výlet vlakem v Praze nemusí znamenat jen trasu motoráčkem přes tkzv. Pražský Semmering. Je tady řada menších obcí, které byly přidruženy k Praze až v roce 1974 a rozhodně stojí za návštěvu. Pokud neznáte Kolovraty, pojďte si přečíst 10 důvodů, proč na výlet s dětmi právě do kolébky šlechtického rodu pánů z Kolowrat. Kolovraty jsou ideálním výchozím bodem pro řadu výletů pro rodiny s dětmi na kole nebo hezky pěšky, s kočárkem i odrážedlem.

#1 výlet do Kolovrat

Z Hlavního nádraží se dostanete do Kolovrat nízkopodlažním vlakem z nástupiště 6 nebo 7 za krásných 18 minut. Kolovraty jsou poslední zastávkou na území Prahy, stačí vám bude Lítačka nebo jízdenka na 30 minut. Jízdenku si musíte označit předem v hale vedoucí k nástupišti.

Přijedete-li do Kolovrat autem parkovat můžete na parkovišti u vlakové stanice Praha – Kolovraty.

10 důvodů, proč vyrazit na výlet do Kolovrat

Kolovraty jsou sice součástí Prahy, ale stále si uchovávají charakter vesnice. Jen pár kroků od vlakové stanice jste v přírodě, která vzhledem k rovinatému terénu nabízí nenáročné procházky či projíždky na kole pro rodiny s dětmi.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

1.

Kolovraty mají 13 procházkových okruhů, které jsou vhodné i pro začínající cyklisty, sjízdné i pro kočárky. Nebojte se, že se bez mapy ztratíte. Okruhy jsou docela dobře značené, maximálně skončíte v některé z vedlejších obcí.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Na místním vycházkovém okruhu najdete v lese cvičidla i dřevěné prvky pro děti.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

2.

Od loňského roku vede nově parádní cyklostezka z Kolovrat, resp. z Uhříněvsi až do Říčan. Celá tato zmíněná trasa je sjízdná i pro začínající cyklisty.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat a pak na kole do Říčan
Pohodový cyklovýlet pro nejmenší děti je trasa Kolovraty – Říčany (Marvánek).

Zdatnější cyklisti ve věku 6 let s přehledem mohou dojet až do Mnichovic. V létě to není ideální trasa za slunečného počasí, neb tam není moc stínu a ani prostoru, kde se schovat před sluníčkem.

V Praze s dětmi: Podléský rybník

Pohodová trasa vhodná pro kočárky i cyklisty vede také do Uhříněvsi, kde pak můžete nastoupit na vlak zpátky do Prahy. Nebo můžete také pokračovat až k Podleskému rybníku. Cestou si v létě nasbíráte třešně a při zpátečné cestě se můžete zastavit na samosběr jahod. Trasu výletu celého výletu k Podleskému rybníku najdete na webu – TADY!

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat a pak na kole do Uhříněvsi

3.

Za slunečného počasí můžete v létě spojit výlet s návštěvou koupaliště. Zázemí nadchne zejména rodiny s nejmenšími dětmi, ale i školáci ocení ochlazení na cyklovýletě. Webové stránky koupaliště Kolovraty najdete – TADY!

4.

Přímo v Kolovratech najdete několik krásných dětských hřišť. V parném létě oceníte chládek na hřišti hned vedle vlakové stanice. Na dětském hřiště Na Července najdete volně přístupné hračky na písek i stůl na ping pong.

5.

Na skvělém obědě si pochutnáte v restauraci U Boudů. Okýnko funguje i nyní. Nabídka obsahuje tradiční jídla ve vysoké kvalitě v běžné cenové relaci.

6.

Na místních okruzích najdete volně přístupné k samosběru arónie, hrušky, špendlíky. Kde přesně je můžete natrhat najdete na mapě – TADY!

7.

Na Kolovratské okruhu směrem do Lipan najdete krásné místo na opékání.

8.

Veřejně přístupné trampolíny budou velkým lákadlem pro děti v každém věku. Během zimních měsíců jsou odloženy, ale sledujte Instagram Pražské zkratky a budete první, kdo se dozví, že trampolíny jsou opět k dispozici. Z původních 3 trampolín, loni fungovaly 2, a to na hřišti Na Července a jedna ukrytá na vycházkovém okruhu směrem do Říčan.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat
Aktuální info: 4/2021 – funguje pouze tato trampolína, přibližně v těchto místech – mapa.

9.

Výlet do Kolovrat můžete spojit s procházkou či projížďkou do Lipan, kde se můžete v létě ochladit v místním biotopu. Místní molo je ideální místo pro pozorování žab. Desítky žab a blatouchů vám umožní zapomenout, že jste pořád ještě v Praze.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Hned vedle jezírka jsou i veřejně dostupné stoly na ping pong i malé dětské hřiště.

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Cca 11 km trasu začínající na nádraží najdete pod tímto QR kódem:

Kam s dětmi v Praze: Výlet vlakem do Kolovrat

Z nádraží se vydáte na vycházkový okruh směrem Benice (cestou minete hřiště u U rampy), v Benicích nepřehlédněte hřiště u řeky, pak se vydáte směrem do Lipan k jezírku. Odtud zpátky do Kolovrat (okolo místa na opékání) a cestou na kraj cyklostezky do Říčan minete schovanou trampolínu. Nazpět k nádraží projdete kolem koupaliště a zastavit se můžete v restauraci u Boudů. Celá trasa je sjízdná na kole i s terénním kočárkem. Jeden malý kopec vás čeká při cestě z Lipan do Kolovrat. Na jaře a na podzim zde mohou být více či méně bahnité úseky.

10.

V Kolovratech si také můžete vyzvednout objednávku z eshopu Pražských zkratek.

O Praze pro děti

Zajímají vás ověřené tipy kam v Praze s dětmi? 
Postupně zde přidávám tipy na výlety s dětmi, které vám zpestří odpoledne i celý den v Praze. Sledujte Pražské zkratky na Instagramu a buďte první, kdo se o nich dozví.

Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Vyšehrad s dětmi ✓Po stopách Golema ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most ✓V Praze pro děti zdarma ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada

Napsat komentář