5 karetních her o Praze pro děti

Žolíkové karty dokážou v pravém slova smyslu zabavit celou rodinu a to včetně dětí v předškolním věku. Jen je třeba občas zavzpomínat na pravidla her. Pojďte zavzpomínat se mnou a jak jinak než nad karetní sadou s motivem Prahy.

Žolíkové karty o Praze

Velkou výhodou karetních her pro děti je jejich minimální nárok na prostor. Karty můžete hrát doma, na cestách i venku na dece. Navíc balíček karet zabere jen minimální prostor v zavazadle na cestách. U nás doma v této chvíli vede u druhačky hra jménem Kent. Neznáte? Nevadí, pravidla jsem ve zkratce popsala níže.

TIP: Samotný princip žolíků je možné už předškolákům předtavit pomocí hry Rummikub, při které je nebudou trápit karty v ruce.

Hry s žolíkovými kartami pro rodiny s dětmi

Po procházce Prahou nebo po společném přečtení knihy o Praze můžete s těmito kartami hrát poznávačku: úkolem je správně pojmenovat místa a připomenout si společné poznávání Prahy.

O Praze pro děti: nejoblíbenější karetní hry pro děti o Praze

Karty lze využít i formou pexesa. Stačí vybrat počet dvojic úměrný věku dítěte.

Tyto 4 hry s žolíkovými kartami si můžete zahrát už se školkovými dětmi, jsou seřazeny od nejjednodušší po nejsložitější.

ZÁCHOD

Je základní hra, kterou zvládne i školkové dítko. Karty se rozprostřou na stůl, tak aby se vzájemně překrývaly. Postaví se „záchod“. Nejjednodušší varianta je ze dvou karet, složitější záchod se staví až z pěti karet. Cílem je získat postupně všechny karty tak, aby záchod nespadl.

O Praze pro děti: Karetní hra Záchod

VOJNA

Je další základní hra, která je vhodná pro školkové děti. Je určená pro 2 osoby. Na začátku hry se balíček karet rozdělí na 2 hromádky. Postupně každý hráč otáčí vrchní kartu z hromádky. Ten, kdo má vyšší kartu, bere. Vyhrává ten, kdo získal více karet.

KENT

Kent je rychlá a jednoduchá hra určená alespoň pro dvě dvojice hráčů. Hraje se s 52 kartami bez žolíků. Úkolem každého hráče je nasbírat 4 stejné karty. Každá dvojice si domluví znamení, kterým si naznačí, že jeden nebo i oba mají v ruce 4 karty stejného druhu. Tajným znamením může být cokoliv, ale kopání pod stolem není povoleno. Znamení musí být viditelné nebo slyšitelné nad stolem.

O Praze pro děti: nejoblíbenější karetní hry pro děti o Praze

Na začátku hry každý hráč obdrží 4 karty a 4 karty se také vyloží na stůl.

Karty uprostřed stolu si hráči mohou měnit kartu za kartu po odstartování hry. Jakmile už nikdo nemá zájem o žádnou kartu na stole, karty se odkládají a vykládají se další 4 karty. Takto se postupuje až do doby, než někdo z hráčů získá 4 karty.

O Praze pro děti: nejoblíbenější karetní hry pro děti o Praze

Snahou každého hráče je získat 4 shodné karty a prostřednictvím znamení o tom informovat spoluhráče, který musí zvolat „kent“. Má-li protihráč z druhé dvojice podezření na kent, zvolá „stopkent“. Pokud to bylo oprávněné, získává bod za výhru on (jeho dvojice). Může se stát, že kenta nasbírají oba z dvojice a jeden z nich řekne „double kent“. Pak získavají 2 body.

PASSIÁNS

Passiáns je jednoduchá hra, která umožní dětem seznámit se s kartami a jejich posloupností. Už děti v první třídě velmi rychle pochopí pravidla hry. Hraje se bez žolíků, jen s 52 kartami.

Na začátku hry se rozloží karty způsobem na první fotce.

O Praze pro děti: nejoblíbenější karetní hry pro děti o Praze


Pak už hráč hraje „sám se sebou“. Postupně přemisťuje karty nahoru v příslušné barvě od esa až po krále. Cílem hry je vytvořit 4 hromádky karet – každý s jednou barvou – ve vzestupném pořadí (od esa po krále).

O Praze pro děti: nejoblíbenější karetní hry pro děti o Praze

Pokud vyčerpáte všechny karty z původní sedmimístné řady, můžete na uvolněné místo přesunout pouze krále.

Zbývající karty z hromádky se v oficiálních pravidlech otáčí najednou po 3 kartách, u menších dětí se nám osvědčilo otáčení po 1 kartě. Neumístí-li kartu na žádné místo, pokračuje na další kartu v hromádce.

Jaké karetní hry hrajete u vás doma? Inspirujme se navzájem.


HRACÍ KARTY S MOTIVEM PRAHY – CANASTA PRAHA

Tato sada karet je vyrobená v České republice. Prostřednictvím fotografií Prahy si společně s dětmi rozšíříte obzory a načerpáte inspiraci na toulky pražskými ulicemi.

Součástí balení je i letáček s názvy památek vyobrazených na kartách. Vše je zabaleno v pevném plastovém pouzdru, které uchrání karty před zničením i na cestách.

V e-shopu Pražských zkratek je právě teď najdete v akční ceně 99 Kč.


Tuto sadu karet můžete také získat zdarma při objednání itineráře na míru – Výlet do Prahy.

Napsat komentář