Na kole s dětmi podél Vltavy

Hledáte tip na cyklovýlet s dětmi? Co takhle vyzkoušet trasu Vrané nad Vltavou – Zbraslav – Modřany – Braník – Výtoň – přívoz – Smíchovské nádraží? Na tuto cyklostezku se můžete napojit hned na několika místech a zvládnou ji nejen začínající cyklisté, ale nadchne i školáky.

Cyklostezka A2 s dětmi:
Vrané nad Vltavou – Zbraslav – Modřany – Braník – Výtoň – přívoz – Smíchovské nádraží

Přívoz byl pro nás ideální volbou, neboť jsme chtěly vyhnout běžnému provozu v centru Prahy a zároveň jsme nechtěly opakovat stejnou trasu i pro návrat. Využily jsme vlak ze Smíchovského nádraží a vystoupily na Hlavním nádraží, odkud jezdí náš vlak domů.

Na úplný začátek cyklostezky A2 ve Vraném nad Vltavou se můžete snadno dostat vlakem z Hlavního nádraží. Tento nízkopodlažní vlak zastavuje v následujících zastávkách:


Začátek trasy si vyberte v závislosti na věku a schopnostech vašich dětí. Pokud se jedná o začínající cyklisty, doporučuji zvolit začátek trasy buď z Braníku nebo z Modřan. Obě tato nádraží se nacházejí v těsné blízkosti cyklostezky a jsou ideálními výchozími body.

Cyklostezky Praha - Kam s dětmi v Praze? Cyklostezka A2
Celá mapa – TADY!
Jak ušetřit v Praze: Tipy na slevy, slevové kódy i slevové akce na zajímavé akce pro rodiny s dětmi

Na tento cyklovýlet jsem letos vyrazila s desetiletou dcerou. Tuto trasu už však ujela už jako šestiletá. Je to v podstatě pořád rovinka. Na nízkopodlažní vlak do Vraného nad Vltavou jsme nastupovaly na nádraží Praha – Vršovice. Po krátkém úseku na silnici jsme se bez problémů napojily na cyklostezku A2.

Cyklostezka A2 s dětmi

Nejprve jsme si však trochu popojely opačným směrem a prohlédly si první vodní elektrárnu, která byla postavena na Vltavské kaskádě. Neodolaly a omrkly jsme i nedaleký pumtrack.

Ve všední prázdninové dopoledne byla cyklostezka zejména v první části prázdná, více cyklistů a bruslařů jsme potkaly až v Modřanech a Braníku. Většinu jízdy jsme jely vedle sebe.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2

Během víkendu bych sem určitě nejela, protože tahle trasa je rozhodně davová záležitost. Davům se částečně vyhnete, když vyrazíte hned ráno.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2
Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2

Na Výtoni jsme si už tradičně daly zmrzlinu v Pure Gelato. A pak jsme zamířily na přívoz. Pozor, jsou zde 2 zastávky. Běžte na tu blíže k železničnímu mostu.

Jezdí ve 20minutovém intervalu.

Ke Smíchovskému nádraží vás zaveze přívoz na trase Výtoň – Kotevní – Císařská louka. Přístaviště Kotevní je zastávka na znamení, tj. informujte převozníka při nástupu.
Přívoz funguje v rámci MHD, tj. pro držitele Lítačky je zdarma včetně přepravy kola.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2

Nádraží Praha – Smíchov je vzdálené od přístaviště Kotevní cca 550 m. Na smíchovském břehu nás nadchl pro nás neobvyklý výhled na Vyšehrad.

Ze Smíchova jsme dojely na Hlavní nádraží a přestup na náš vlak zvládly bez problémů. V severní části každého nástupiště je sjezd pro kočárky i kola. Přeprava kol na území Prahy je ve vlaku zdarma.

Kde zastavit na hřišti?

V areálu Vltavanů nadchne děti nejen lanový park, ale i místní domácí malinovka. Nebojte se zde zastavit i s nejmenšími dětmi – připravena je nejen houpačka pro nejmenší děti, ale školkáčkům je věnována celá sekce.

►►►Tipy Pražských zkratek: Areál Vltavanů

Pěknou zastávkou bude i hřiště u cyklostezky v Modřanech. Připraveny jsou zajímavé herní prvky z mozaiky, houpačka pro nejmenší a hned dvě ohniště s parádním posezením.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2
Hřiště najdete na mapě Pražských zkratek – TADY!

Na konci trasy vás čeká hřiště Na Výtoni.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2
Další fotky hřiště najdete na mapě Pražských zkratek – TADY!
Kde zastavit na občerstvení?

Po necelých 5 km je občerstvení U Posledního Kelta (za pěkného počasí denně od 10.00 do 22.00). K dispozici je i dětské hřiště včetně trampolíny, odpočinková louka s lehátky i hamakou.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2
Areál Vltavanů: Café Tam a zpět

A pak už každou chvilku. Ve všední den dopoledne nebylo všechno otevřeno.

Nadchla nás malinovka v areálu Vltavanů v bistru Café Tam a zpět. V nabídce mají např. kuřecí tortilu, kuřecí salát i palačinky. Venkovní posezení je i v poledne ve stínu.

Zaujala nás i Drive Garden v Komořanech, kde mají v nabídce i nanuky Lunar.

Pozor, areál Cukrkandl otevírá až v 15:00!

Toto komunitní centrum nabízí spoustu zábavy pro děti – hřiště s pískem, několik prolézaček, domečky, houpačky i trampolíny. Najdete tu také beachvolejbalové a parkurové hřiště. Rodiče mohou dozorovat své ratolesti z příjemného posezení z palet a zpříjemnit si den třeba výbornou kávou nebo točeným pivem. V areálu panuje příjemná prázdninová atmosféra, často se zde konají různé akce. Otevřeno mají každý den kromě úterý od 15:00 do 20:00.

Díry v plotě jsme viděly, ale my jsme zvolily menší zajížďku a tradiční vstup. Odbočka z cyklostezky směrem k areálu není dlouhá, ale není vhodná pro nejmenší cyklisty, jela bych tam jen se školákem nebo dítkem v cyklosedačce. Dá se tam přejet na chodníku. S některými začínajícími cyklisty bych raději zvážila zůstat na cyklostezce.

Pražské zkratky - Kam s dětmi v Praze? Cyklovýlet s dětmi v Praze - cyklostezka A2
Za fotky děkuji fotografce Míše Friebelové.

Hledáte další tipy, kam na cyklovýlet v Praze a okolí?

Pravidelně přidávám i aktuální tipy na Instagram Pražských zkratek.

Další tipy, kam vyrazit s dětmi v Praze:

Národní muzeum s dětmi ✓Pražský hrad s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší

Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?

Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze pro děti

O Praze pro děti - Nejkrásnější samolepky o Praze

Napsat komentář