Není výlet jako výlet

Výlet do Prahy s dětmi je skvělá příležitost pro společně strávený čas. Zdánlivě „jednoduchý“ výlet však ne vždy proběhne bez komplikací. Jak se jim vyvarovat? Naplánujte si výlet do Prahy tak, aby byli spokojeni malí i velcí. Mám pro vás 6 tipů jak na to.

6 tipů jak si užít výlet s dětmi do Prahy

1.

Plánujte společně s dětmi, s prťaty i puberťáky! Zatímco starším dětem můžete rozdělit úkoly typu najdi a zjisti, školkovým dětem naopak teprve pomáháte hledat odpověď na otázku, co je to Praha. Pomoci vám mohou dětské knihy o Praze, které hrají důležitou roli nejen u školáků, ale i školkáčků.

Tipy na dětské knihy o Praze

Prostřednictvím knihy, filmu či samolepek o Praze, získají děti daleko konkrétnější představu o cíli výletu. Právě ta jim umožní zapojit se do plánování výletu.

Kam s dětmi v Praze: Výlet do Prahy, dětské knihy o Praze
Nejkrásnější dětské knihy o Praze pro děti v každém věku najdete v e-shopu Pražských zkratek.

Nechte je knihou jen tak listovat, dejte jim čas. Některé knihy vás navedou i na konkrétní trasu Prahou, např. kniha Zachariáš a tajemství stříbrných tenisek obsahuje i mapy pro konkrétní procházku, kterou prošli hlavní hrdinové knihy.

2.

Mějte dostatek času, nezapomeňte na časovou rezervu. Nespěchejte! Naopak courejte se Prahou společně s dětmi. Možná díky pomalejšímu tempu spatříte to, čeho byste si v běžném tempu ani nevšimli. V ulicích Prahy jde najít až desítky zvířat, která trpělivě čekají, až si jich někdo všimne. 

Kam v Praze s dětmi: Kam v Praze za zvířátky

Sochy, pomníky, mozaiky, klepadla, malby – začněte je s dětmi při procházce cíleně hledat. Tato jednoduchá hra „Objev zvíře“ zjednoduší rodinnou procházku Prahou, neboť dá dětem motivaci k pohybu vpřed. Vyhrává ten, kdo jich najde nejvíc.

Tip: Zvířata v pražských ulicích

3.

Připravte náhradní program pro každé počasí. Dešťová přeháňka i velké horko výlet zkomplikují, ale pokud budete připraveni, situaci vyřešíte velmi rychle. Ověřené tipy, kam v Praze s dětmi najdete tady na webu nebo Instagramu Pražských zkratek.

Když v Praze prší: Kam s dětmi

Tip: Když v Praze prší

4.

Připravte se na výlet! Nepotřebujete podrobný plán na každou hodinu. Rodinnou pohodu na výletě však rozhodně zachrání plán, kde budete obědvat či večeřet. Mezi další vaše jistoty by mělo patřit: dětské hřiště, přesuny MHD, zmrzlina.

Tip: Utajená dětská hřiště v centru Prahy

Nebojte se rozdělit si děti podle věku či zájmu. Odlišný dopolední program uspokojí rozdílné potřeby dětí a snáze se najde kompromis pro odpoledne.

5.

Připravte program s ohledem na věk dětí. Obyčejná procházka Prahou děti moc nebaví. K motivaci pomůžou různé úkoly a šifry, které najdete v první procházce Pražských zkratek – Od Muzea k Prašné bráně.

Kam s dětmi v Praze: Procházka centrem Prahy bez průvodce - Od Muzea k Prašné bráně
Kromě připravené trasy pro rodiny s dětmi obsahuje i hravé úkoly, samolepky i vystřihovánku Prašné brány

Nechtějte během jednoho dne navštívit Národní muzeum, Staroměstskou radnici, Pražský hrad i Petřín. Tento průlet Prahou neocení děti a v konečném důsledku ani dospělí.

I při cestování s dětmi platí, že méně je více. Dopoledne na dětském hřišti s výhledem na Prahu nadchne nejen děti, ale i dospělé. Zastavit se a odpočinout si v Praze není nemožné, naopak.

Kam s dětmi v Praze: Utajená vyhlídka

Tip: Utajená vyhlídka na Prahu

6.

Přenechte dětem částečně vedení výpravy! Ukažte jim, jak se orientovat v cizím městě i práci s mapou. Mapa Prahy, která je pro děti zajímavá a přináší jim na první pohled nové informace, vám pomůže naplánovat trasu společně s dětmi.

Pojďte zjistit, které mapy Prahy jsou ty nejlepší pro rodiny s dětmi. Přidala jsem i tip na mapu Prahy pro děti, která je připravená ke stažení zdarma.

Kam s dětmi v Praze: nejkrásnější mapy Prahy pro rodiny s dětmi
Skladem v e-shopu Pražských zkratek – TADY!

Tip: Nejkrásnější mapy Prahy pro rodiny s dětmi

Navzdory pečlivé přípravě počítejte s běžnou realitou života s dětmi. Netrvejte na dodržení plánu za každou cenu, naopak nebojte se experimentovat. Připravený plán vám poskytne bezpečný základ pro improvizaci, protože vždy máte možnost vrátit se k naplánovanému programu. To rozhodně ocení zejména nejmenší děti, které i na cestách potřebují dostatek spánku a režim. Čím starší děti, tím větší možnost improvizace. Řada vyhrocených situacích na rodinném výletu je jen důsledkem situace, že všichni chceme všechno, tady a hned teď.

Společně čas s dětmi stráveným cestováním i v rámci České republiky jsou zážitky, na které se nezapomíná. Praha navíc v této chvíli není ani zdaleka zaplněna turisty jako v minulých letech. Právě teď je ideální čas vyrazit na rodinný výlet do Prahy. Co myslíte? Shodneme se? Přijedete?

Poznávejte Prahu společně s dětmi! Inspirujme se navzájem #prazskezkratky #tochcizazitvpraze

Kam s dětmi v Praze: Výlet s dětmi do Prahy
Ke stažení – TADY!
Další tipy na procházky Prahou s dětmi:

Národní muzeum s dětmi Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radniceTrampolíny v PrazeMirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most  ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓ Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách GolemaV Praze pro děti zdarma

Napsat komentář